V půlce listopadu se v Chersonu uskuteční třetí ukrajinsko-český BarCamp. Ve spolupráci s ukrajinskými partnerskými organizacemi a místní knihovnou jej pořádá nevládní organizace NESEHNUTÍ. Ta v rámci svého programu Cesta iniciativy [2] podporuje začínající občanské iniciativy a nezávislé novináře a novinářky v Ukrajině. Organizátorský tým při přípravě akce vsadil na již ověřený koncept BarCampu, při kterém jsou účastníci a účastnice současně vystupující, různé přednášky a workshopy probíhají paralelně a jejich délka nepřesahuje několik desítek minut.
Podle očekávání se BarCampu zúčastní kolem padesáti účastníků a účastnic, kteří budou moci navštívit dvanáct přednášek a workshopů [3]. Svou účast potvrdili například:
Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 %; Ondřej Soukup, novinář Hospodářských novin; Vojtěch Boháč, novinář; Ivo Bystřičan, dokumentarista, scénárista a spolupracovník ČT; Taťána Revjako (Bělorusko), předsedkyně Běloruského domu lidských práv a členka známé lidskoprávní organizace Vjasna, Mark Fodor (Maďarsko), ředitel CEE Bankatch Network, Aljona Marčková (Podněstří), bývalá předsedkyně tiraspolské lidskoprávní organizace Apriori..
Jakub Šimák, koordinátor aktivit NESEHNUTÍ v Ukrajině, řekl:
„Naším cílem je, aby BarCamp opět propojil aktivisty a aktivistky nejen mezi sebou, ale i s nezávislými médii a zkušenými odborníky a odbornicemi. Neformální atmosféra BarCampu je ideálním místem pro sdílení zkušeností a nápadů.“
Petr Machálek, spolupracovník NESEHNUTÍ, organizátor a lektor BarCampu, řekl:
„Svobodná společnost není možná bez angažovaných lidí a nezávislých médií, ti jsou v Ukrajině i České republice jednou z podmínek demokratického vývoje. BarCamp považujeme za skvělý nástroj k vzájemné inspiraci, motivaci, sdílení pozitivních příkladů a ke vzniku nejrůznějších nových projektů a aktivit.“
BarCamp se uskuteční v rámci dlouhodobého projektu Cesta iniciativy v Ukrajině. NESEHNUTÍ do dnešní doby podpořilo v Ukrajině šestnáct občanských iniciativ. Pomohlo naplánovat občanské kampaně, jejichž rozjezd dosud financovalo 350 tisíci korunami, [4] a uspořádalo dva ročníky ukrajinsko-českého BarCampu, kterých se zúčastnila více než stovka lidí.
BarCamp se může uskutečnit díky podpoře Mezinárodního Visegrádského fondu.
Kontakt:
Jakub Šimák, jakub@nesehnuti.cz
Petr Machálek, petr.machalek@nesehnuti.cz
Poznámky:
[1] více o konceptu BarCampu viz www.barcamp.cz
[2] viz cestainiciativy.cz
[3] program a přehled přednášejících viz www.barcamp-kherson.org
[4] viz cestainiciativy.cz/podporene-iniciativy/
]]>
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno