Aktivistky a aktivisté se setkají, aby diskutovali o svých občanských kampaních, nezávislé žurnalistice a stavu klimatické nouze na mezinárodním BarCampu v Kutaisi, Gruzie.
Tisková zpráva NESEHNUTÍ a Abkhazintercont z 27. září 2019
Dnes začíná v gruzínském městě Kutaisi třídenní mezinárodní BarCamp, na kterém se sejdou občanští aktivisté*tky z Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu společně s těmi z Ukrajiny, Podněstří a dalších zemí včetně Česka, aby sdíleli zkušenosti z vlastních kampaní a aktivistické práce. Tato otevřená konference je pořádána NESEHNUTÍm ve spolupráci s gruzínskou organizací Abkhazintercont. Krom občanských kampaní se událost zaměřuje také na nezávislou žurnalistiku a média, témata lidských práv, konfliktů a předsudků, ženských práv
a v neposlední řadě na environmentální problémy.
BarCamp vytváří prostor pro zkušené i nově založené grassrootové občanské iniciativy z Jižního Kavkazu a Ukrajiny pracující na poli lidských práv a environmentálních problémů, aby se setkaly, sdílely a posílily spolupráci. Barcamp je forma otevřené konference potlačující rozdíl mezi přednášejícími a posluchačkami*či a každé*mu bude umožněno sdílet vlastní zkušenosti – ať už pozitivní či negativní. Barcamp organizuje NESEHNUTÍ, které podporuje občanské iniciativy na Jižním Kavkaze a v Ukrajině skrze program Cesty Iniciativy, spolu s gruzínskou partnerskou organizací AbkhazIntercont pracující na zlepšování sociálních podmínek vnitřně vysídlených osob (IDP) a podpoře jejich ekonomických projektů.
Jedním z témat letošního BarCampu je klimatická změna a environmentální problémy. „Občanská společnost hraje významnou roli v boji proti změnám klimatu a z nich vyplývajících problémů. Barcamp je příležitostí ke sdílení dobrých
i špatných zkušeností z Jižního Kavkazu a Ukrajiny v této oblasti.“ říká Barbora Knížková z NESEHNUTÍ.
Očekáváme více než 90 aktivistek*ů a více než 20 lekcí, workshopů a diskuzí.
Mezi nimi jsou například:
Ani Khachatryan, členka arménské aktivistické iniciativy Armenian Environmental Front, která spoluorganizovala odpor proti otevření zlatého dolu na hoře Amulsar v Arménii, který se po roční blokádě rozrostl a podařilo se tak mobilizovat obrovské národní i mezinárodní protesty proti tomuto environmentálně závadnému projektu.
Irina Sopilniak, specialistka na digitální komunikaci z mezinárodní neziskové organizace 350.org pro region EECCA (Východní Evropa, Kavkaz a Střední Asie).
Orkhan Mammad, novinář z Ázerbájdžánu, spoluzakladatel jednoho z největších ázerbájdžánských projektů na sociálních sítích s názvem HamamTimes a žurnalista v Meydan TV.
Radek Kubala, aktivista globálního hnutí za klimatickou spravedlnosti, jeden ze zakladatelů českého grassrootového hnutí Limity jsme my, které pořádá Klimakempy a akce proti fosilnímu průmyslu v Česku.
Baia Pataria, významná gruzínská lidskoprávní právnička a občanská aktivistka za ženská práva. Založila Gruzínské ženské hnutí, neformální skupinu skládající se až ze 3000 žen, které se věnují různým advokačním aktivitám, kampaním a demonstracím.
Mariam Kvaratskhelia, LGBTQ aktivistka, která pracovala několik let pro gruzínskou organizaci Equality Movement převážně na dokumentování a reportování případů porušování lidských práv LGBT osob a na advokační činnosti na národní i mezinárodní úrovni. Organizovala první pochod za práva LGBTQ+ v Gruzii Tbilisi Pride 2019.
Více informací na: http://www.civicbarcamp.org
Kontakty:
Eva Jašková, NESEHNUTÍ, +420 773 253 339 (v Česku, jazyky: CZ, EN)
Martin Hyťha, NESEHNUTÍ, +995 557 461 748 (v Gruzii, jazyky: CZ, EN, RU)
Archil Elbakidze, Abkhazintercont, +995 599 170 805 (v Gruzii, jazyky: GEO, RU)
Barcamp je organizován s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky z programu Transition Promotion Policy a Open Society Fund Armenia.