NESEHNUTÍ dnes odstartovalo stáž pro deset mladých novinářů a novinářek z regionálních redakcí ukrajinské internetové televize Hromadske.TV. Smyslem třítýdenního programu (1) je předat novinářské zkušenosti, sdílet příklady dobré i špatné praxe a navázat kontakty s předními českými médii i neziskovými organizacemi. Účastníci a účastnice stáže se setkají například s Josefem Šlerkou, internetovou osobností ČR za rok 2014 podle ankety Křišťálová lupa, politickým komentátorem Alexandrem Mitrofanovem, novinářem Ondřejem Soukupem a PR expertem Markem Prchalem.
Novináři a novinářky působí v regionálních redakcích Hromadske.TV, ve Lvově, Čerkasy a Oděse (2). Jejich vznik byl inspirován úspěchem internetové televize Hromadske.TV v Kyjevě, která sehrála významnou roli během tzv. Majdanu na podzim 2013 a stala se uznávaným nezávislým médiem. Cílem stáže je podpořit mladé žurnalisty a žurnalistky ve snaze nabízet ukrajinské veřejnosti vyvážené zpravodajství.
Stáž probíhá v Praze i Brně a potrvá až do 2. března. Svým programem cílí na prohloubení znalostí novinářských standardů a etiky, efektivní práci se sociálními sítěmi a na dovednosti při tvorbě videoreportáží. Program zahrnuje i workshopy zaměřené na práci s dobrovolníky, protože jejich pomoc redakce využívají, nebo semináře zaměřené na zkušenosti se získáváním finančních prostředků na provoz nezávislých médií.
Součástí stáží je také návštěva vybraných českých médií, jakými jsou redakce Rádia Svoboda, zpravodajský portál Ihned.cz či brněnská Mladá fronta. S Pavlínou Kvapilovou, která stojí za pořadem České televize Hydepark, absolvují novináři a novinářky školení k tzv. novým médiím, Josef Šlerka jim pomůže s efektivním šířením mediálního obsahu na sociálních sítích a s Ondřejem Soukupem z Ihned.cz budou sdílet zkušenosti z praxe v konfliktním prostředí zahlceném propagandou. Chybět nebude ani blok věnovaný datové žurnalistice a vizualizaci dat.
NESEHNUTÍ v Ukrajině dlouhodobě podporuje vybrané občanské iniciativy a nezávislá média. Plánuje s nimi občanské kampaně, předává zkušenosti s jejich realizací, poskytuje drobnou finanční podporu a organizuje vzdělávací semináře a workshopy.
Pavla Hofmeisterová, koordinátorka stáží, řekla:
„Nezávislá média jsou spolu s aktivní občanskou společností základními pilíři svobodných demokratických společností. V situaci, kdy se Ukrajina nadále potýká s neutuchajícím konfliktem na východě země, anexí Krymu, média zde ve většině případů vlastní místní oligarchové a veřejnost čelí propagandě ze všech stran, považujeme podporu nezávislých novinářů a novinářek za klíčovou.“
Ostap Yarysh, účastník stáže a novinář z redakce Hromadske.TV ve Lvově, řekl:
„Mám radost, že se společně s dalšími aktivními mladými lidmi z Ukrajiny mohu této stáže zúčastnit. Čeká nás velmi rozmanitý program, který – jak věřím – nás profesně posune zase dál. Následující tři týdny tak budou skvělou příležitostí ke sdílení zkušeností a inspirace mezi Českem a Ukrajinou a k rozvoji nových společných aktivit.”
Realizace stáží je umožněna díky finančním prostředkům od Evropské unie prostřednictvím programu Erasmus +.
Bližší informace:
Barbora Jelínková, barbora.jelinkova@nesehnuti.cz
Pavla Hofmeisterová, pavla.hofmeisterova@nesehnuti.cz
Kontakt na Ostapa Yaryshyna na vyžádání.
(1) Do programu stáže jsou zapojeni tito lektoři a lektorky:
Alexandr Mitrofanov, Právo
Marek Prchal, Divize nových médií ANO
Dalimil “Oscar” Novák, Česká televize
Pavlína Kvapilová, Česká televize
Josef Šlerka, Univerzita Karlova
Michal Musil, Reportér magazín
Ondřej Soukup, Hospodářské noviny, Ihned.cz
Nikola Hořejš, Rekonstrukce státu
Jaroslav Valůch, Transition Online
Petr Machálek, NESEHNUTÍ
Jitka Nesrstová, expertka na fundraising
Adam Faik, Morning Pug
Jana Ustohalová, MF Dnes
Jan Motal, Masarykova univerzita
Jan Boček, Český rozhlas
Kateřina Petrášová, Dobrovolnické centrum D67
(2) Redakce Lvov – http://www.hromadske.lviv.ua/; redakce Čerkasy – http://hromadske.cherkasy.ua/; redakce Oděsa – http://hromadske.od.ua/
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno