výroční zpráva NESEHNUTÍ
Navazování spoluprací a budování silných partnerství jsou klíčové pro naše aktivity. Prostřednictvím našich projektů jsme propojili*y nové i zkušené aktivisty*ky z patnácti evropských zemí a podpořily*i je v tématech, jako jsou občanské kampaně, ochrana klimatu, kreativní nástroje v aktivismu, práce s médii, komunikace složitých témat, dezinformace a hate speech.
Naše témata jsme prosazovaly*i také na úrovni Komise OSN pro postavení žen a přispěly*i k důležitým setkáním mezi zástupkyněmi*ci ukrajinských občanských iniciativ a poslankyněmi a poslanci České republiky. Do válkou unavené Ukrajiny jsme dodaly*i potřebnou pomoc pro civilní obyvatelstvo a zorganizovali*y jsme dodání solární elektrárny pro nemocnici v Žytomyru.
Věnovaly*i jsme se také komunitám v Brně, ať už podporou příchozích rodin, tak mladých lidí, kteří se často ze dne na den ocitli v nové zemi, bez své rodiny i přátelstva. Vařily*i jsme spolu celosvětovou kuchyni i poznávaly*i Brno na společných procházkách.
Pokračovaly*i jsme i v neformálním vzdělávání různých věkových a cílových skupin. Zaměřili*y jsme se například na genderově citlivé vzdělávání, deeskalaci a řešení společenských konfliktů, inkluzivní urbanismus a pestré rostlinné stravování, kterému se věnovala i naše kampaň Pestré jídelny.
Děkujeme vám všem, kdo jste nás v roce 2023 podporovaly*i, stejně jako našim kolegyním*ům, partnerstvu a donorstvu.
Pro přehled aktivit jednotlivých programů pokračujte dále.
V roce 2023 jsme významně podpořili*y občanské iniciativy na jihu Ukrajiny, které se snaží zmírnit následky přetrvávající ruské invaze. Celkem 15 iniciativ se zapojilo do projektů zaměřených na zajištění pitné vody, péči o vnitřně přesídlené osoby a podporu nezávislých médií. Celková finanční podpora těchto aktivit přesáhla jeden milion korun.
Naše pomoc Ukrajině nekončí. V roce 2023 jsme uspořádaly*i dvě advokační cesty pro ukrajinské obránce a obránkyně lidských práv do ČR a klimatický BarCamp, kterého se zúčastnilo více než 70 lidí z Česka, Ukrajiny, Polska, Slovenska, Běloruska, Moldavska a Maďarska. Ve Lvově jsme zorganizovaly*i školení k ochraně mokřadů pro ochránce přírody a desetidenní studijní cestu do ČR na téma ochrany cenných přírodních lokalit a managementu chráněných území.
Studijní cesta nás zavedla do ukrajinského města Kropyvnyckyj s třemi uranovými doly, kde jsme s ukrajinskou organizací Flora řešili*y téma udržitelné uzavírání těžby uranu. Pro ukrajinské iniciativy jsme zorganizovali*y několik tematických školení, která se zaměřovala například na využívání sociálních sítí.
Do Chersonu, po záplavách způsobených zničením Kachovské přehrady Ruskou federací, jsme dodaly*i 1,2 tuny dezinfekce a další potřebný materiál. Pomohly*i jsme sjednat dodávku 37 generátorů do této oblasti a zprostředkovali*y dodání 2700 ks oblečení pro vnitřně přesídlené osoby v Ukrajině. Zprostředkovaly*i jsme také techniku pro azylový dům pro přeživší domácího násilí v Chersonu a pro sociální organizaci Vychid v Mykolajivu.
V důsledku ruské invaze se ukrajinské nemocnice potýkají s výpadky proudu. Proto jsme zorganizovaly*i dodání solární elektrárny pro nemocnici v Žytomyru od brněnské firmy SOLSOL. Díky štědrým příspěvkům dárců a dárkyň v rámci fundraisingové kampaně Slunce pro Ukrajinu jsme v roce 2023 zajistili*y tři elektrárny a v následujícím roce plánujeme vybudovat další dvě. O našich aktivitách na pomoc Ukrajině informovalo 57 mediálních výstupů.
Podívali*y jsme se do příhraničních regionů Gruzie, kde jsme podpořili*y tři občanské iniciativy. Cílem bylo naplánovat kampaně a projekty s místním facilitátorem, poskytnout mikrogranty a uspořádat školení na komunikaci s donorstvem.
V Gruzii jsme také navázali*y kontakt s novinářkami v regionu Samtsche-Javakheti. Novinářky zjistily aktuální potřeby obyvatel místních obcí, které tlumočily vedení obcí a společně hledaly*i řešení problémů, jako je dopravní infrastruktura a šíření dezinformací. V Kakheti vedly novinářky kampaň na zvýšení povědomí o významu evropské integrace, zatímco aktivisté a aktivistky v Marneuli usilovali*y o zapojení mladých lidí do místního rozhodování.
Ve čtyřech regionech Arménie jsme posílili*y komunitní skupiny aktivních občanů*ek. Aktivisté a aktivistky zde identifikovali*y potřeby komunity prostřednictvím participativních procesů a následně zorganizovali*y proces plánování v komunitách, realizovali*y vytvořené plány a dosáhli*y viditelných výsledků.
V roce 2023 proběhlo několik vzdělávacích a síťovacích akcí, které poskytovaly prostor pro výměnu znalostí a zkušeností mezi účastnictvem. Akce podněcovaly další spolupráci a přispívaly k rozvoji komunitního ducha a odborného růstu. Mezi tyto akce patřil seminář o mediální komunikaci a kreativních nástrojích pro realizaci občanských kampaní za účasti 25 účastníků*ic z různých, často odlehlých regionů Arménie.
Za úspěšný považujeme také BarCamp „Create, Share & Act“, kterého se zúčastnilo více než 50 převážně mladých účastníků*nic z většiny regionů Arménie, Běloruska, Moldavska, Ukrajiny a ČR. Účastnictvo absolvovalo intenzivní třídenní program s workshopy, prezentacemi, přednáškami a diskuzemi zaměřenými na občanské kampaně, kreativní nástroje v aktivistické práci, práci s médii, komunikaci citlivých témat včetně konfliktu v Náhorním Karabachu, ekologickou novinařinu, IT bezpečnost a mobilizaci veřejnosti v občanských kampaních.
Naším cílem v roce 2023 bylo podporovat rozvoj společnosti, kde lidé přistupují k sobě a svému okolí bez předsudků a stereotypních očekávání. Věříme, že taková společnost umožňuje rovný přístup k rozvoji schopností a talentů. Usilovali*y jsme o budování respektujícího přístupu a vzájemného naslouchání ve společnosti tvořené rozdílnou paletou různorodých individualit. Zaměřili*y jsme se na podporu mladých lidí v budování pozitivního vztahu k vlastnímu tělu a sexualitě, otevírání témat týkajících se násilí, jeho mocenských příčin a dopadů na každého a každou z nás, včetně těch nejzranitelnějších. Také jsme realizovali*y mnoho workshopů a veřejných akcí, včetně panelové diskuze o anti-gender hnutí.
V roce 2023 jsme se neformálně potkávali*y se studujícími a dalším zájemstevem v rámci série akcí „Gender Pofel*“. Vydávali*y jsme publikace k rozšíření našeho přístupu k neformálnímu vzdělávání a zvýšení povědomí o tom, jak mladí lidé vnímají genderově podmíněné násilí. Rozvíjeli*y jsme naše lektorské dovednosti prostřednictvím školení inspirovaného přístupy nenásilné komunikace.
Naši činnost a vize jsme prezentovali*y na 67. zasedání Komise OSN pro postavení žen v New Yorku. Během projektu Debate, not Argue, podpořeného programem Erasmus+, jsme uspořádali*y mezinárodní setkání mládeže z šesti evropských zemí. Se studujícími jsme spolupracovali*y na proměně jejich škol i celého vzdělávacího systému. Na tomto setkání jsme se věnovali*y problematice dezinformací, hate speech a fake news v českém kontextu. Výstupem projektu jsou také dvě podcastové epizody Gender Neutral Languages: DNA Talk(s) a Anti-Gender Coalitions in the Context of Czechia and Slovakia, které se zaměřují na témata vzniklá z iniciativy mladých lidí nebo s jejich přispěním.
Vydali*y jsme metodický materiál Klobouk aktivit pro lektorující, který poskytuje inspiraci a konkrétní aktivity pro práci s mládeží v rámci prevence genderově podmíněného násilí. Uskutečnil se také další ročník soutěže Genderiáda, na závěr kterého jsme vydali*y sborník příspěvků mládeže oceněných v posledních dvou ročnících soutěže.
Lektorovali*y jsme desítky workshopů pro studentstvo na témata jako genderově podmíněné násilí, sexuální výchova, sexismus v reklamě nebo jak (ne)mluvit o genderu. Díky projektu Bez násilí: Na cestě k respektující společnosti, podpořeného ze strany Úřadu vlády, se uskutečnilo sedm workshopů na ZŠ a SŠ, kterých se zúčastnilo 138 osob. Při projektu You*th online: prevence násilí (nejen) na sítích bylo realizováno jedenáct workshopů, kterých se zúčastnilo 182 osob.
Naše podcastová série Vulvgang se rozrostla o několik nových epizod nejen na téma genderově podmíněného násilí. Pozvání přijala řada zajímavých hostů a hostek, mezi nimi například expertka Radka Kůřilová z organizace ReplugMe, se kterou jsme se podívali*y na téma Online bezpečí, hranice na sítích a kyberšikana. V tomto díle se probíralo, jak pracovat s riziky, jimž jsou mladí lidé na sociálních sítích vystaveni.
V roce 2023 jsme uspořádali*y několik komunitních akcí na českých školách, které přispěly k vytváření respektujícího a bezpečného prostředí pro všechny studenty. Naše projekty pomohly zvýšit povědomí o genderových otázkách a podpořily mladé lidi v aktivním zapojení do společnosti.
Náš zrak se tento rok ubíral směrem ke klimatickému vzdělávání, aktivizování a sebepečování. Usilujeme o aktivní zapojení obyvatelstva při řešení environmentálních problémů a dbáme na to, aby veřejné prostory byly přístupné všem skupinám obyvatelstva, zejména těm, které jsou klimatickou krizí zasaženy nejvíce. Společně tvoříme moudrá města budoucnosti: města v rovnováze s lidmi i s přírodou.
Zúčastnili*y jsme se programu Erasmus+ Together for the Climate, kde jsme v komunitním centru Skála zorganizovali*y vzdělávací akci Společně pro klima: inspirace, akce, péče. Akce nabídla den plný inspirativních přednášek o různorodých klimatických projektech. O své zkušenosti se podělili*y Matěj Moravanský z Deník Referendum a Univerzity za klima, Monika Búřilová a Jiří Šimčík z Re-Setu, INN a SdruŽen, Petra Kalenská a Jakub Varvařovský z Mnoho světů v Jilemnici, Veronika Dombrovská z Energie lidem a Alžběta Franková z LJM. Na prezentace navázala open space, metoda neformálního sdílení poznatků a společného zamyšlení se nad otázkou: Jak být společně aktivní pro klima a přitom radikálně odpočívat?
V rámci Týdne pro klima se v červnu uskutečnila závěrečná akce celého projektu Together for the Climate: Take Action & Celebrate! Mezinárodní setkání přilákalo mladé lidi z celého světa. Na této akci jsme představily*i nový web acttogether.eu a metodiku motivující mladé lidi k proklimatickým aktivitám. Dvoudenní bohatý program zahrnoval workshopy, klimatickou prohlídku Brna, či hru v ulicích města Been There Together.
V srpnu jsme pokračovali*y s akcí Společně pro klima: Na procházku!, kde jsme se vydali*y na komentovanou procházku Brnem, abychom zhodnotili*y dobrou i horší praxi v proklimatických opatřeních. Akce umožnila účastnictvu vidět město z nové perspektivy.
Na podzim jsme díky projektu Erasmus+ Young People – Essential Partners in Public Environmental Dialogue uspořádali*x sérii terénních seminářů Město patří nám všem. První seminář Situacionistická procházka Brnem vedli*y Radka Krylová a Jarda Biolk, kteří s účastnictvem zkoumali*y veřejný prostor experimentálními metodami. Druhý seminář Inkluzivní urbanismus… v Brně? se zaměřil na bariérovost veřejného prostoru a dopady klimatické změny na zranitelné skupiny. Seminář byl pod vedením architektky Jania Šipul a sociálních geografů Pavla Doboše a Ondřeje Šerého. Třetí seminář Kde dnes spíme? Bydlení v Brně na hraně vedla architektka Eva Truncová, která se specializuje na brownfield. V semináři jsme řešili*y různé formy bydlení, problematiku lidí bez domova a hostilní architekturu.
Ve spolupráci s týmem Společně k rozmanitosti za hesla (sebe)péče jsme uspořádali*y akci Hnutí je péče – Péče je rave, kulinárně-hudební setkání pro aktivisty*ky, jež potřebují dobít baterky do dalších společných akcí. Hudební program zajistilo mladé hudebnictvo nejen z řad klimatických aktivistů*ek. Tématem programu byla krize globálního kapitalismu, která graduje v krizi klimatickou.
Mezi naše aktivity patřil i dvoudenní workshop o participaci, který jsme uspořádali*y ve spolupráci s lektory z NaZemi pro mladé angažované osoby z brněnských kolektivů. Účastnictvo se naučilo facilitaci a další dovednosti potřebné pro úspěšné vedení klimatických akcí. Workshopu se účastnily*i zástupkyně a zástupci z těchto kolektivů a iniciativ, jako jsou Okrašlovací spolek při Katedře environmentálních studií, Masarykovy Studenské odbory, Iniciativa nájemníků a nájemnic (INN), SdruŽeny, LESEM Letní škola environmentalistiky, Dialog pro změnu, Univerzity za klima a projekt komunitního bydlení Gulag s wifi.
V uplynulém roce jsme díky projektu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) významně rozšířili*y naše aktivity a dosáhli*y několika důležitých milníků. Na našem webu moudramesta.cz jsme publikovali*y šest nových textů, které reflektují posun od prezentace příkladů dobré praxe aplikované městy a obcemi k bottom-up aktivitám (iniciativy vznikající zdola od jednotlivců nebo komunit) realizovaným angažovaným občanstvem.
Ve spolupráci s Fakultou sociálních studií MU a dalších odborníků*ic jsme během projektu MMR realizovali*y semestrální kurz Participace veřejnosti v udržitelném plánování města. Kurz byl zaměřen na zapojování veřejnosti do plánovacích procesů pro studentstvo katedry environmentálních studií. Cílem bylo představit participaci jako součást veřejného rozhodování, ukázat různé metody občanské participace, diskutovat její výhody a nevýhody, seznámit studující s odbornými texty a vývojem diskuse na toto téma, a v neposlední řadě poskytnout teoretické ukotvení a praktické uplatňování participace v udržitelném městském plánování.
Program Občanské oko, dostupný prostřednictvím portálu obcanskeoko.cz, poskytuje dlouhodobé poradenství aktivní veřejnosti. Díky spolupráci naší interní právní poradkyně Bernardety Babákové a externích odborníků a odbornic jsme i v roce 2023 mohli*y poskytovat kvalitní služby občanské poradny. Služby se zaměřují především na právní postupy při hájení udržitelného rozvoje sídel a ochrany přírody, krajiny a klimatu. Poradna se zabývá dotazy týkajícími se udržitelného rozvoje sídel, ochrany klimatu, mobility, občanské participace a udržitelných řešení pro města a obce. Poradna je k dispozici aktivní veřejnosti, spolkům, iniciativám i neformálním skupinám.
V roce 2023 jsme pokračovali*y v našich integračních komunitních aktivitách pro příchozí a místní. Propojovali*y jsme děti, rodiny i mladé lidi a snažili*y se vytvářet prostor, kde mohou kultivovat své talenty, cítit se bezpečně a přijímaně. Nejen pro studentstvo jsme vytvořili*y metodické materiály, podcast, ale také jsme organizovali*y workshopy.
Naší pravidelnou aktivitou byl Kroužek pro děti ve věku 6–10 let. Pod vedením lektorek se děti věnovaly výtvarným dílnám, společenským hrám a dalším aktivitám, které jim umožňovaly procvičovat český jazyk. Kroužek byl inkluzivní a zapojoval i česky mluvící rodiče a děti. Pomáhal tak překonávat izolaci dětí příchozích a podporoval je ve vytváření přátelských vztahů i mimo školní prostředí.
V návaznosti na Kroužek jsme již posedmé zorganizovali*y příměstský tábor pro děti příchozích. Tradičně jej navštěvují i místní děti, díky čemuž vzniká inkluzivní prostředí, kde účastnictvo procvičuje češtinu, poznává různé kulturní zvyky, ale také nová místa v Brně.
V rámci Aktivního doučování, realizované ve spolupráci s PdF MUNI, jsme koordinovali*y přes 70 tandemů, při kterých dobrovolnictvo z řad studentstva mělo možnost prohlubovat své znalosti z oblasti pedagogiky a dalších oborů, v nichž se specializuje. Skvělou práci na tom odvedla koordinátorka Aleksandra Shalgunova a naše dobrovolnictvo.
Mezi komunitní aktivity patřila interkulturní aktivita Kulinárna – speciální typ komunitního setkání, kde se místní a příchozí poznávají prostřednictvím společného vaření rostlinným pokrmů. Spolupráce se Základnou Tři ocásci nám pomáhala nacházet způsoby, jak nahrazovat živočišné produkty a vytvářet lokální varianty světové kuchyně.
Pokračovali*y jsme v další buddy aktivitě Buď Láska (dříve Buď můj druh), zaměřené na ukrajinskou mládež, jež uprchla z válkou zasažené země. Organizovali*y jsme neformální setkávání, komunitní akce, workshopy a výlety, nabízející nové možnosti trávení volného času a bezpečný prostor pro sdílení a vyjádření pocitů mladých Ukrajinců a Ukrajinek. Navázali*y jsme spolupráci s českým dobrovolnictvem pro ulehčení a zpříjemnění integrace příchozích.
Zároveň jsme v členství Konsorcia, nevládních organizací pracujících s příchozími, kde připomínkujeme legislativu, metodiky a strategické plány týkající se naší cílové skupiny. Spolupracujeme s brněnskými organizacemi Vesna, Centrum pro integraci cizinců JMK a Ukrajinskou iniciativou. Účastníme se Integrační platformy města Brna, která je pořádaná jednou ročně.
Ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy jsme rozvíjeli*y projekt Olipol zaměřený na kultivaci sporů ve veřejné debatě. Vytvořili*y jsme metodické materiály Prostor pro spor pro studenty*ky zejména pedagogických oborů, které nabízejí nástroje pro porozumění a deeskalaci společenských konfliktů.
V roce 2023 jsme organizovali*y deset workshopů, během nichž jsme testovali*y metodiky a získávali*y zpětnou vazbu přímo od studentstva a vyučujících. Metodiky vzbudily zájem mezi pedagogickým zaměstnanectvem na vysokých školách v Brně i mimo něj, kde probíhala výuka na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.
Projekt Olipol se zaměřil na vedení kampaně, která mířila na odbornou i širokou veřejnost. Osvětové a popularizační aktivity vznikaly ve spolupráci se třetí scénou brněnského Centra experimentálního divadla Terén, kdy se uskutečnila série performativních událostí a veřejných debat na témata jako gender, islám nebo rasismus. Událostí se účastnili*y experti a expertky z UPOL FF UK, nezávislé osobnosti, představitelé*ky menšin a také umělci*kyně. Díky projektu také vznikl vzdělávací web, propagační videa, popularizační články a podcasty Prostor pro spor.
Při programu HORIZON jsme pracovali*y na projektu Cultivate, jehož cílem bylo podporovat sdílení jídla mezi místními iniciativními skupinami, rozvíjet inovativní postupy pro městské úřady, zlepšovat spolupráci mezi univerzitami a mapovat stávající projekty v oblasti food sharingu a posilování solidárních ekonomických procesů.
Zúčastnili*y jsme se 12 webinářů, kde jsme se seznamovali*y s projekty našeho partnerstva. Zaujal nás například Zussamen leben z německého Freiburgu, který provozuje komunitní zahradu a kavárnu, kde pracují lidé s handicapem i příchozí. Našli*y jsme mnoho společných témat a výzev a s organizaci plánujeme spolupracovat i v budoucnu.
Kromě aktivit na sociálních sítích jsme také vyráželi*y mezi lidi osobně. Organizovali*y jsme několik tematických workshopů na školách a prezentovali*y kampaň na veřejných akcích v Praze, Humpolci, Jihlavě a Brně. Kampaň Pestré jídelny byla prezentována ve dvou podcastech Hostina a Bílkovina.
Program Za práva zvířat se nadále věnuje podpoře rozšíření rostlinné stravy ve školách a zajištění rovných podmínek pro všechny studující, čímž přispívá k soucitnějšía udržitelnější budoucnosti.
Během roku 2023 došlo díky kampani Pestré jídelny k zásadnímu posunu v oblasti školního stravování. Pracovní skupina vedená Státním zdravotním ústavem nyní pracuje na novele vyhlášky č. 107/2005 Sb. o školním stravování, která rozhodujícím způsobem určuje podobu, formu a složení stravy podávané prakticky ve všech mateřských, základních i středních školách v ČR.
V červnu jsme iniciovali*y výzvu „napiš ministrovi školství Mikuláši Bekovi“, kde desítky lidí sdílely své zkušenosti a argumenty pro potřebu rozšíření dostupnosti různorodé a zdravější stravy ve školství. Na konci školního roku jsme ministrovi symbolicky vydali*y vysvědčení. V červenci, kdy vznikl návrh metodiky k dietnímu stravování, jsme se zapojili*y do připomínkování tohoto návrhu. S využitím odborných argumentů jsme vysvětlovali*y potřebu umožnit stravování ve školních jídelnách nejen lidem s alergií či tolerancí na některou potravinu, ale také těm, kteří na základě svého přesvědčení (světonázoru) ze své stravy vynechávají některé nebo všechny živočišné potraviny.
Po celý rok jsme vedli*y informační kampaň na webových stránkách pestrejidelny.cz, ale i na sociálních sítích, včetně nového instagramového profilu za_pestrejidelny, který je zaměřený především na mládež. Sledující se tak zapojovali*y do fotografické minikampaně s cedulí „Chci rovnost na talíři!“, poukazující na nerovnosti v dostupnosti školní stravy.
V listopadu jsme podpořili*y stávku školských odborů. Uvědomujeme si, že dobré pracovní podmínky jsou důležitou součástí změny, o kterou v kampani Pestré jídelny usilujeme. Zdravější a chutnější školní stravování, s menším dopadem na klima a životní prostředí, dostupné i všem dětem s výživovými omezeními a preferencemi. Více zeleniny a luštěnin, strava odpovídající současným výživovým doporučením. To vše je potřeba, aby personál ve školních jídelnách zajistil. Je nutné, aby za to byl odpovídajícím způsobem ohodnocen.
Kromě aktivit na sociálních sítích jsme také vyráželi*y mezi lidi osobně. Organizovali*y jsme několik tematických workshopů na školách a prezentovali*y kampaň na veřejných akcích v Praze, Humpolci, Jihlavě a Brně. Kampaň Pestré jídelny byla prezentována ve dvou podcastech Hostina a Bílkovina.
Program Za práva zvířat se nadále věnuje podpoře rozšíření rostlinné stravy ve školách a zajištění rovných podmínek pro všechny studující, čímž přispívá k soucitnějšía udržitelnější budoucnosti.
Od založení organizace v roce 1997 spolupracujeme s dobrovolníky a dobrovolnicemi, jež tvoří nepostradatelnou součást našich týmů. Společně se inspirujeme k odpovědnému přístupu k druhým i k životnímu prostředí a usilujeme o pozitivní změny v našem okolí.
Dobrovolnictvo z Prahy významně pomohlo Cestě iniciativy při hostování studijní návštěvy ukrajinských ekologů a ekoložek pracujících na chráněných území. Díky jejich nasazení proběhla akce úspěšně od začátku až do konce. Na základě této pozitivní zkušenosti je v plánu další podobný studijní výjezd a doufáme, že se nám podaří dosáhnout stejného úspěchu.
Pro Občanské oko při organizování Erasmus+ projektu Together for the Climate bylo dobrovolnictvo nepostradatelné především pro psaní reportážních článků na web Moudrá města, které bylo primárně zaměřené na bottom-up aktivity mladých lidí a občanských iniciativ. Ze spolupráce s dobrovolnictvem také vznikla publikace a web Act Together.
Společně k rozmanitosti také úzce spolupracuje s dobrovolnictvem. Bez nich by nemohla pořádně fungovat například Kulinárna, komunitní setkávání, kroužky pro děti místních a příchozích ani další programy pro rodiny s dětmi. Dobrovolnictvo z řad studujících pedagogických oborů navíc tvoří tandemy společně s příchozími v programu aktivní doučování. V neposlední řadě je tu Buddy program, který propojuje především mladé příchozí z Ukrajiny s místními, aby společně aktivně trávili*y čas.
Ve F*ÉŘE pomohla spolupráce s dobrovolnictvem především při organizování GENDER POFEL*ů a workshopů. Nemalým přispěním byla spolupráce prospěšná také u projektů, jako například DNA, v rámci kterého vyšla podcastová série DNA Talk(s).
Všem dobrovolnicím, dobrovolníkům, stážistkám a stážistům patří naše velké díky za jejich spolupráci, flexibilitu a vytrvalost v roce 2023. Oceňujeme vaše úsilí o společné zlepšování světa a těšíme se na další spolupráci v následujících letech.