Klecové chovy králíků patří do minulosti. V pondělí 19. října 2015 brněnští aktivisté z organizace NESEHNUTÍ informovali o kampani KONEC DOBY KLECOVÉ. 336 návštěvníků akce podepsalo v centru Brna petice proti klecovým chovům králíků v EU a transportu hospodářských zvířat z EU.
Na celém světě se v klecích vězní miliony hospodářských zvířat. Život na tak malém prostoru bez možnosti pohybu a přirozeného sociálního kontaktu je pro zvířata utrpením. Dochází ke stereotypnímu chování, agresivitě, sebepoškozování a nezřídka i kanibalismu.
Konec doby klecové je nejnovější kampaň Compassion in World Farming, v České republice ji zastřešuje Společnost pro zvířata a NESEHNUTÍ. Cílem kampaně je prosadit ukončení klecových chovů prostřednictvím petice určené Evropskému parlamentu.
Kampaň je plánována na 10 let, každý rok probíhá petice za zlepšení životních podmínek u jiného hospodářského zvířete. Letos se kampaň zaměřuje na králíky, po celé Evropě se jich chová 330 miliónů a z toho je alarmujících 99 % v klecích.
„Naše společnost si bude moci říkat ,vyspělá‘ až bude ochraňovat i ty skutečně nejslabší. Hospodářská zvířata nejsou věci, produkty, peníze – zaslouží si důstojné podmínky,“ řekla Anna Střelcová z NESEHNUTÍ.
“Žijeme ve 21. století. Klece jsou přežitek a měly by být odkázány do historických knih. Nežijeme v době temna. Je nejvyšší čas překonat tuto krutou minulost a ukončit vskutku středověkou praxi věznění zvířat za mřížemi. Klece by měly patřit do minulosti,“ řekla Romana Šonková, zástupkyně Compassion in World Farming v České republice.
Součástí informačního stánku byla také petice proti transportu hospodářských zvířat z EU. Tato přeprava pro ně znamená desítky hodin zbytečného stresu. Mimo EU také nemůže být vymáhána naše legislativa o ochraně zvířat a ta bývají krutým způsobem porážena.
Kontakt:
Anna Střelcová, email anna.strelcova@centrum.cz
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno