Skip to main content

Klecové chovy králíků patří do minulosti. V pondělí 19. října 2015 brněnští aktivisté z organizace NESEHNUTÍ informovali o kampani KONEC DOBY KLECOVÉ. 336 návštěvníků akce podepsalo v centru Brna petice proti klecovým chovům králíků v EU a transportu hospodářských zvířat z EU.
Na celém světě se v klecích vězní miliony hospodářských zvířat. Život na tak malém prostoru bez možnosti pohybu a přirozeného sociálního kontaktu je pro zvířata utrpením. Dochází ke stereotypnímu chování, agresivitě, sebepoškozování a nezřídka i kanibalismu.
Konec doby klecové je nejnovější kampaň Compassion in World Farming, v České republice ji zastřešuje Společnost pro zvířata a NESEHNUTÍ. Cílem kampaně je prosadit ukončení klecových chovů prostřednictvím petice určené Evropskému parlamentu.
Kampaň je plánována na 10 let, každý rok probíhá petice za zlepšení životních podmínek u jiného hospodářského zvířete. Letos se kampaň zaměřuje na králíky, po celé Evropě se jich chová 330 miliónů a z toho je alarmujících 99 % v klecích.
Naše společnost si bude moci říkat ,vyspělá‘ až bude ochraňovat i ty skutečně nejslabší. Hospodářská zvířata nejsou věci, produkty, peníze – zaslouží si důstojné podmínky,“ řekla Anna Střelcová z NESEHNUTÍ.
Žijeme ve 21. století. Klece jsou přežitek a měly by být odkázány do historických knih. Nežijeme v době temna. Je nejvyšší čas překonat tuto krutou minulost a ukončit vskutku středověkou praxi věznění zvířat za mřížemi. Klece by měly patřit do minulosti,“ řekla Romana Šonková, zástupkyně Compassion in World Farming v České republice.
Součástí informačního stánku byla také petice proti transportu hospodářských zvířat z EU. Tato přeprava pro ně znamená desítky hodin zbytečného stresu. Mimo EU také nemůže být vymáhána naše legislativa o ochraně zvířat a ta bývají krutým způsobem porážena.
 
Kontakt:
Anna Střelcová, email anna.strelcova@centrum.cz
 
fotografie z infostánku