Skip to main content
Tiskové zprávy

BAREVNÝ DEN DĚTÍ

By 2006-05-287 září, 2020No Comments

Dnes, v neděli 28. května 2006, probíhá v areálu Centra volného času Lány (pobočka CVČ Lužánky) v Brně-Bohunicích netradiční oslava Mezinárodního dne dětí. Originální program odstartoval ve 14 hodin malováním na připravené ploty za doprovodu tradiční čečenské hudby. Akce se účastní kromě českých dětí také děti uprchlíků z Čečenska, Palestiny, Somálska, Arménie, Ingušska, Mongolska, Kazachstánu. Akci připravují CVČ Lužánky-Lány, NESEHNUTÍ, waldorfská třída ze ZŠ Masarova v Líšni a Hasiči z Bohunic.

Dnešní akce byla odstartována společným malováním trvalými barvami na připravený veliký plot obklopující areál, který tak děti za zvuku etnické hudby z různých zemí vyzdobí. Originální program se pak skládá zejména z mezinárodních her pocházejících z Filipín, Kavkazu, Afriky i Jižní Ameriky. Děti hrají například hru Kamenná štafeta, kterou vymysleli indiáni z Peru nebo adrenalinovou filipínskou hru Pusa at aso (kočka a pes), při které hráč nebo hráčka představující psa usilovně brání kosti před drzými kočkami-hráči/kami. Na navození klidnější atmosféry je tu zimbabwská hra Ologududu. Za absolvování každé hry děti získávají vlaječku příslušného státu, kterou si lepí do svého osobního pasu, který dostaly na začátku programu. „Den dětí má tuto náplň, protože chceme vytvořit prostor pro setkání dětí z různých zemí a odlišných kultur, v němž nejsou důležité rozdíly, ale společný zážitek,“ říká Radim Ošmera z NESEHNUTÍ.

Doprovodnou částí programu je vaření tradičního ukrajinského boršče na kavkazský způsob na otevřeném ohni. Role šéfkuchařky se zhostí rodilá Čečenka, jež zde s početnou rodinou nedávno získala azyl. Kolem páté hodiny odpolední proběhne exhibice hasičského zákroku přímo v areálu, po němž už bude následovat jen hostina u ohně.

„Děti a jejich doprovod budou převážně lidé, kteří nyní žijí v azylových zařízeních v okolí Brna, kde čekají na vyřízení jich žádosti o azyl. Zbytek budou lidé, kteří měli to štěstí a azyl již dostali a nyní žijí v Brně,“ vysvětluje Lenka Antolíková, dobrovolnice kampaně NESEHNUTÍ Bezpečí pro uprchlíky.

Dnešní akce je první z řady akcí, na kterých se budou setkávat české děti s dětmi uprchlíků a cizinců žijících v České republice. „Chceme takto podpořit integraci příchozích, kteří se zde snaží najít nový domov, a proto v naší pobočce v Lánech vznikne během následujícího půlroku multikulturní čajovna,“ popisuje Petra Košťálová z CVČ Lužánky-Lány. Projekt budou společně zajišťovat CVČ Lužánky a NESEHNUTÍ, čajovnu si však vybaví samotné děti a budou se podílet i na vytváření programu.

Dnešní akci finančně podpořila radnice MČ Brno-Bohunice, Hasičský sbor v Brně, Nadace Naše dítě a individuální dárci a dárkyně.

„Jsme rádi, že tentokrát je den dětí v pravdě mezinárodní,“ raduje se Radim Ošmera.

Více informací:
Radim Ošmera, NESEHNUTÍ, tel: 603-531-118
Petra Košťálová, CVČ Lužánky-Lány, tel: 547 24 09 37