Skip to main content

Společná tisková zpráva NESEHNUTÍ a sdružení Klidné Ivanovice ze dne 28. září 2011
Včera (27. září 2011) otiskla formou inzerátu společnost BAUHAUS prohlášení, ve kterém se distancuje od výstavby hypermarketu BAUHAUS v Brně-Ivanovicích. Areál s obřími nápisy „BAUHAUS“ nyní osiří neboť soud minulý týden zakázal dokončit stavbu do doby rozhodnutí o podezřelých certifikátech. Text inzerátu v deníku Blesk je možné si přečíst ZDE. NESEHNUTÍ a Klidné Ivanovice považují prohlášení BAUHAUSu za směšné a poukazují na nedostatek zodpovědnosti této nadnárodní firmy. Stavebníkem hypermarketu v Ivanovicích je Heršpická – správa nemovitostí, s.r.o., firma stoprocentně vlastněná BAUHAUSem.
V deníku Blesk vydaném dne 27. září 2011 byl otištěn placený inzerát společnosti BAUHAUS, která se v něm distancuje od výstavby hypermarketu BAUHAUSu v Ivanovicích. Konkrétně uvádí, že společnosti BAUHAUS se celý proces výstavby nijak netýká a nijak v něm nefiguruje. Neříká již ovšem, že stavebníkem je Heršpická – správa nemovitostí, s.r.o. Jak si může každý ověřit ve veřejně dostupném Obchodním rejstříku, stoprocentním vlastníkem této společnosti je rakouská pobočka firmy BAUHAUS, jejími jednateli jsou vysocí představitelé tohoto řetězce, včetně pana Bernda Bause z mannheimské centrály tohoto řetězce a jedhoho z jednatelů českého BAUHAUS, k.s. (výpisy z obchodního rejstříku k přečtení ZDE a ZDE). Firma BAUHAUS tak nese plnou odpovědnost za kroky, které jím zřízená společnost podniká při prosazování výstavby. „BAUHAUS říká, že není BAUHAUS. Postoj společnosti je dětinský a nezodpovědný. Není schopna postavit se čelem k faktu, že se jí trik s pokoutně vydanými certifikáty začíná hroutit. Raději se absurdně distancuje od svého obchodu a obviňuje ty, kteří na porušování zákona upozornili“, komentuje aktuální krok BAUHAUSu Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
V inzerátu se také objevuje neprokázané obvinění, že cílem aktivit lidí a nevládních organizací je poškození jména společnosti BAUHAUS ve prospěch konkurence. „Já osobně se snažím jen domoci svých zákonných práv, které investor stavby i autorizovaný inspektor ignorovali,“ vysvětluje František Pešl, který bydlí vedle dokončované stavby. Od okamžiku, kdy se projekt na výstavbu hobby marketu v Ivanovicích objevil, snažili se občané a občanky přimět společnost BAUHAUS ke komunikaci a k diskusi nad tímto jejich projektem. Firma však neodpověděla ani na stovky dopisů doručených jí přímo do její centrály, na oficiální dopisy starostky Ivanovic ani na další pokusy o komunikaci.
Minulý týden Městský soud v Praze nařídil přerušení stavby a bude zkoumat, jestli má pokoutně vydaný certifikát na BAUHAUS v Ivanovicích úplně zrušit. Soud navíc včera potvrdil, že jeho usnesení platí a všichni jsou povinni se jím řídit. „BAUHAUS tedy nesmí stavět a úřady na to musí dohlédnout,“ říká Jiří Koželouh.
Předsedkyně sdružení Klidné Ivanovice Petra Štěrbáková-Täuberová celou situaci komentuje slovy: „Nenecháme se v žádném případě zmást ani zastrašit vyhrůžkami zahraničního investora, který si myslí, že pro něj české předpisy neplatí. Výstavbu BAUHAUSu od samotného počátku doprovázejí závažná porušování zákonů. Stavba odporuje rozsahem prodejních ploch územnímu plánu – na to dokonce již upozorňovali i čelní představitele města Brna. Při vydávání certifikátu nebyli osloveni sousedé a sousedky, čímž byla porušena jejich práva.“
 

Více informací: Petra Štěrbáková-Täuberová (sdružení Klidné Ivanovice) – 777 794 801; Jiří Koželouh (NESEHNUTÍ) – 723 559 495