Skip to main content
Tiskové zprávy

Beseda o ženách ve vězení uvede středeční festival Jeden svět

By 2002-04-21No Comments

Středeční program festivalu Jeden svět se ponese ve znamení života za mřížemi. Již ve 14 hodin začne na Fakultě sociálních studií beseda nazvaná Ženy ve vězení a v rámci filmových projekcí se toto téma objeví v bloku nazvaném Bez svobody. O jiné podobě omezení svobody, tentokrát vinou nemoci, vypráví filmový blok Moc nemocných. Jeho součástí je i oceněný snímek “To je můj život”. Program festivalu obohatí také přednáška PhDr. Evy Davidové o historii a kultuře Romů, konaná v Muzeu romské kultury, kde je instalovaná i výstava “Nevo Kher – Nový dům”. Dosavadní průběh festivalu ukazuje enormní zájem veřejnosti o promítané dokumenty, promítací sál je na všechna představení zcela zaplněn.

Zájemci o problematiku vězeňství se mohou zapojit do diskuse “Ženy ve vězení”, která začíná ve 14 hodin na Fakultě sociálních studií MU, Gorkého 7, místnost G 12. Mezi pozvanými odborníky jsou: socioložka Gerlinda Šmausová, ředitel mužské věznice Jiří Mezník a ředitelka ženské věznice Zuzana Kalivodová. Diskusi bude moderovat Kateřina Nedbálková.

Kino ART uvede další tři bloky filmů o lidských právech. V půl páté začne první z nich – Dva konce Afriky. Uvede ho holandský dokument Černí otroci na prodej, ve kterém své morální dilema řeší muž, jenž vykoupil 25 000 súdánských otroků. Následující snímek Drsné děti přibližuje osudy dětí z předměstí Kapského města, kde se v naprosté chudobě snaží přežít zapojeny do různých pouličních gangů.

O nezdolné vůli těch, kteří se odmítli poddat své nemoci, vypovídá blok Moc nemocných – začátek v 18:45. Představí se vůbec první natočený dokumentární film o epilepsii Hanba vám! odsuzující společnost, jež se na nemocné dívá s nechutí a opovržením. Do boje s diskriminující společností se vydal také HIV pozitivní Jihoafričan Zackie Achmat, který odmítl brát léky až do doby, než budou dostupné každému. Za toto jeho úsilí mu byla od Společnosti Člověk v tísni udělena cena Homo homini. Jeho boj s nadnárodními farmaceutickými koncerny dokumentuje snímek Je to můj život, který získal Cenu Václava Havla za výjimečný příspěvek k ochraně lidských práv. “Oba snímky vypovídají o síle a odhodlání lidí, kteří se navzdory své nemoci nevzdávají. Svojí aktivitou neřeší pouze svoje problémy, ale ukazují cestu jak překonávat předsudky a bariéry většinové společnosti” podotýká aktivistka Amnesty International Klára Topolová.

Poslední blok, nesoucí název Bez svobody, začíná v 21:00 australským filmem Vězení – zlatý důl. Zabývá se otázkou, co se stane se spravedlností v USA, když se začne vydělávat na odnětí svobody. Proti vězeňskému systému protestuje i druhý film “F”, jehož hrdinové riskovali své životy déle než 100 dnů trvající hladovkou.

Další doprovodnou akcí je přednáška PhDr. Evy Davidové, CSc. o historii a kultuře Romů, která se bude konat od 17 hodin v Muzeu romské kultury (přednáškový sál, Bratislavská 67).