Skip to main content

TZ NESEHNUTÍ, GIC NORA, Genderová studia FSS MU

5. března 2014

 
V brněnském Kabinetu múz se 8. března 2014 u příležitosti Mezinárodního dne žen chystá celodenní kulturní program, který nabídne výtvarné workshopy pro dospělé i děti, akční výtvarné performance, divadlo v sociální akci i pravou a nefalšovanou večerní travestie show. MDŽ 2014 – O důvod víc být ženou. (…alespoň na jeden den…)
 
Mezinárodní den žen – to nejsou karafiáty a obskurní předlistopadové vzpomínky. V Brně proběhne již po několikáté u příležitosti tohoto svátku tradičně netradiční oslava. Socioložka Lucie Jarkovská, jedna z organizátorek, vysvětluje: „Na MDŽ nás baví, že je to svátek, který se dá oslavit zábavou a večírkem, ale zároveň je možné otevřít i závažnější témata. Můžeme si připomenout historii, kdy bylo třeba bojovat za ženská práva, anebo popřemýšlet o problémech, se kterými se potýkají ženy dnes, ať už v Čechách nebo ve světě. V Česku máme někdy takový postsocialistický komplex a pocit, že MDŽ je o rozdělování bonboniér zasloužilým zaměstnankyním. Ale pozastavit se nad tím, co těší i trápí dnešní ženy, nemá s předlistopadovou totalitou nic společného.“

 MDŽ_2014_LOGA_small

Organizátorky brněnského MDŽ přistupují k oslavě tohoto svátku kreativně. V sobotu 8. března 2014 budou pro účastnice a účastníky oslavy v prostorách Kabinetu múz na Sukově ulici připraveny nejrůznější „atrakce“ – od 15 hodin to budou výtvarné workshopy pro dospělé i děti v režii Ateliéru Artschool. Občanská sdružení Nesehnutí a GIC Nora připraví workshopy zaměřené na téma genderu a ženských práv, ve kterých bude možné vyluštit si feministický kvíz, změřit míru vlastního feministického odporu nebo vytvářet koláže ze sexistických reklam. Od 17 hodin bude následovat akční vernisáž s názvem Table dance – Porce umění na každém stole. Studentky, studenti a přátelé ateliéru tělového designu Fakulty výtvarných umění pod taktovkou oceňovaných výtvarnic a performerek Lenky Klodové a Karolíny Kohoutkové předvedou svoji uměleckou interakci, která bude tematicky zaměřena na podtitul letošního Mezinárodního dne žen, tedy o důvod víc být ženou (alespoň na jeden den).
Večerní část programu odstartuje v 19 hodin divadelní představení Samodiva /divadelní blues pro sólo matky/. Tento jedinečný projekt divadla v sociální akci iniciovaný občanským sdružením Tripitaka sleduje svět optikou matek samoživitelek. O tématu sólo rodičovství vypovídá deset žen, deset matek samoživitelek, které byly na půl roku zaměstnány v projektu jako herečky. Jejich prolínající se autentické životní příběhy divadelně zpracovala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová a scénáristka Anna Saavedra. Od 21 hodin bude následovat závěrečná část programu – speciální hosté letošních oslav MDŽ, tedy Travestie kabaret Brno, okouzlující duo travestie intelektuálek Daina Divad a Lolla de Champagne, které ve své show představí nesmrtelné ikony české pop music se svým typicky šokujícím humorem. „Večerní část programu symbolicky připomíná, co znamená být ženou v současné společnosti. Problematická je například diskriminace na trhu práce, se kterou se potýkají matky samoživitelky z projektu Samodiva. Pozitivní a úsměvný aspekt ženství naopak představuje travestie duo Daina a Lolla, pro které je ženská identita nezávaznou volbou, zábavnou hrou,“ dodává jedna z organizátorek, dramaturgyně Anna Saavedra.
Do 19 hodin je vstup do Kabinetu Múz volný, vstupenky na večerní program stojí 120 Kč, pro studující za 100 Kč. Na organizaci programu se podílí obor genderová studia z Masarykovy univerzity, nevládní organizace NESEHNUTÍ a Genderové informační centrum NORA.