Skip to main content

Celodenní happening ponese název „Zeptej se mě, kdo jsem“

Tisková zpráva organizací Anonymous for the Voiceless Brno, Kolektiv pro zvířata a NESEHNUTÍ, ze dne 2. 10. 2019

V rámci Světového dne hospodářských zvířat proběhne 2. 10. 2019 v Brně na Moravském náměstí u Jošta happening s názvemZeptej se mě, kdo jsem. Tři organizace za práva zvířat chtějí poukázat na skutečnou hodnotu hospodářského zvířete. Zároveň upozorní na negativní aspekty současné podoby živočišného průmyslu, který dle jejich názoru nebere ohledy na práva a potřeby hospodářských zvířat a má zásadní vliv na životní prostředí.

Organizace Anonymous for the Voiceless Brno, Kolektiv pro zvířata a NESEHNUTÍ chtějí happeningem „Zeptej se mě, kdo jsem“ upozornit na to, že hospodářské zvíře není jen zdrojem masa, mléka, vajec a kůže, ale že má i své potřeby, touhy a mateřské pudy, stejně jako lidé. Organizace chtějí také připomenout, že živočišná produkce a intenzivní zemědělství jsou jedním z hlavních producentů skleníkových plynů a podílejí se tak významnou měrou na ničení životního prostředí a probíhající klimatické krizi.

Společnou aktivitou happeningu bude interaktivní stánek Zeptej se mě, kdo jsem“, jehož součástí budou fotografie hospodářských zvířat z azylové farmy a portréty hospodářských zvířat z českých velkochovů, které v rámci své investigace pořídila organizace NESEHNUTÍ. Portréty budou doplněny o audiopříběhy hospodářských zvířat – prasnice, prasete, krávy, telete, slepice, brojlera a ryby.

V rámci happeningu se také uskuteční výroční dvanáctihodinová „Kostka pravdy“ (Cube of Truth) brněnské skupiny Anonymous for the Voiceless. Pomocí videozáběrů bude české veřejnosti ukazovat, jak vypadá skutečný život tzv. hospodářských zvířat. Hnutí Anonymous for the Voiceless, které funguje v téměř tisíci městech po celém světě, předává jasný požadavek na ukončení všech forem využívání zvířat a zároveň podporuje veganství. Alexandra Mateásková, organizátorka místní skupiny AV Brno, k tomu uvádí: „Čím dříve ukončíme holokaust zvířat, tím lépe pro ně, pro nás i celou planetu. Představa o nadřazenosti člověka jiným formám života, je už na konci své éry. Budoucnost je veganská.

Kolektiv pro zvířata bude mít na akci svůj již tradiční stánek s veganskými ochutnávkami a informacemi
o soucitné alternativě ve stravování
.Samotné veganské ochutnávky samozřejmě neřeší to, co se děje právě teď za zdmi chovů, ale chceme tak veřejnosti ukázat, že se v dnešní době můžeme stravovat bez využívání zvířat a nestrádat, říká členka Kolektivu pro zvířata Anna Kupcová. „Náš stánek je ale také založený na komunikaci s kolemjdoucími; rozhodně není pouze o jídle. Snažíme se lidem vysvětlit, proč by svými nákupy neměli podporovat utrpení zvířat,“ říká Kupcová.

NESEHNUTÍ bude formou plážové performance (zahrnující virtuální realitu se záběry z velkochovů) poukazovat na to, že život hospodářského zvířete není tak idylický, jak ho konzumentovi prezentuje reklama. Zároveň představí mapu českých velkochovů, na které nedávno přibyly fotografie z konkrétních českých chovů (viz hlavanahlave.cz). Z fotografií je zřejmé, že hospodářská zvířata v českých chovech žijí v nevyhovujících a mnohdy až otřesných podmínkách. Intenzivní hospodářství kladoucí důraz na nadměrnou produktivitu zredukovalo hospodářské zvíře na hybridní stvoření, které je nucené podávat extrémní výkony, což je ale v přímém rozporu s jeho přirozenými možnostmi a potřebami,“ říká koordinátorka kampaně Hlava na hlavě Barbora Kosinová z NESEHNUTÍ. Naším cílem je odkrýt české veřejnosti tuzemské velkochovy
a ukončit tak společensky normalizované a akceptované týrání hospodářských zvířat,“
uzavírá Kosinová.

Světový den hospodářských zvířat si budou 2. 10. připomínat také v Praze, kde se uskuteční smuteční průvod a symbolický pohřeb. Akci pořádá organizace Otevři oči a pražská skupina hnutí Anonymous for the Voiceless.

 
 
Příloha: Program happeningu Zeptej se mě, kdo jsem“ (níže)
Kontakty: 
Barbora Kosinová, NESEHNUTÍ: barbora.kosinova@nesehnuti.cz, 606 193 707
Anna Kupcová, Kolektiv pro zvířata: info@kolektivprozvirata.cz, 775 338 066 
 
Odkazy:
www.facebook.com/events/680113572478996
www.anonymousforthevoiceless.org
www.kolektivprozvirata.cz
www.nesehnuti.cz, hlavanahlave.cz
 
Program happeningu Zeptej se mě, kdo jsem“ na Moravském náměstí u Jošta:
08:00 – 20:00: Anonymous for the Voiceless: výroční 12ti hodinová Kostka pravdy (Cube of Truth)
10:00 – 19:00: 

  • Happening „Zeptej se mě, kdo jsem (AV, KPZ, NESEHNUTÍ)
  • Kolektiv pro zvířata – infostánek s veganskými ochutnávkami a informačními materiály o veganství
  • NESEHNUTÍ – prezentace fotografií na mapě českých velkochovů, VR brýle se záběry z velkochovů