Skip to main content

Víte, jaký plat berou v České republice muži a jaký ženy? Kolik mužů je na rodičovské dovolené v různých zemích světa? Či v které zemi je největší zastoupení žen v politice? Na tyto a další otázky odpodí informační akce NESEHNUTÍ na brněnském Náměstí Svobody 19. Června od 10 hodin dopoledne do 15 hodin. Oslava Mezinárodního dne rovnosti žen a mužů nabídne soutěž, benefiční dobroty či feministické obálky.
Informační stánek na Náměstí svobody mohou lidé v Brně navštívit od 10 do 15 hodin. Ve stejné době si mohou rovněž vyzkoušet své znalosti v soutěži o ceny. Lidé budou odpovídat na otázky týkající se nerovného postavení žen a mužů v práci či slaďování rodinného a pracovního života. Kdo správně odpoví na otázky jako kolik procent mužů je na rodičovské dovolené v České republice a další, získá hned na místě drobný dárek a bude zařazen do slosování o další ceny. Pro návštěvníky a návštěvnice budou připraveny informační materiály, sladké i slané benefiční výrobky či speciální feministické obálky na podporu časopisu FEMA[1]. „Tématem letošního ročníku je slaďování rodinného a pracovního života, proto jsme se zaměřili na informace o platové nerovnosti či nerovnosti v péči o děti. Návštěvníci a návštěvnice také mohou vyhrát zajímavé ceny,“ vysvětluje koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva Petra Havlíková.
Celá akce chce upozornit i na další témata, kterými se program Ženská práva jsou lidská práva dlouhodobě zabývá. Jedná se především o soutěž Sexistické prasátečko, která poukazuje na sexistické reklamy ve veřejném prostoru. A rovněž změnu v porodnictví, které v současnosti neumožňuje ženám svobodnou volbu místa a způsobu porodu. „Lidé mohou aktuálně posílat své tipy do Sexistického prasátečka. Přijímat je budeme až do konce září na emailové adrese zenskaprava@nesehnuti.cz. V říjnu budou moct lidé hlasovat o vítězné reklamě,“ doplňuje Havlíková.
Smyslem Dne rovnosti žen a mužů, který se letos slaví už po sedmé, je upozornit na genderové nerovnosti ve společnosti a rozšířit povědomí široké veřejnosti o genderových otázkách. Akce se koná ve spolupráci s Českou ženskou lobby, jejímž členem je také NESEHNUTÍ a společností Gender studies[2]. Letošní oslavy Dne rovnosti žen a mužů se uskuteční v několika českých městech. Happening čeká na kolemjdoucí například i v Praze na Karlově náměstí.
O programu Ženská práva jsou lidská práva:
Je zaměřen na snahu o změnu postojů k otázkám spojeným se stereotypními představami o roli žen a mužů ve společnosti a řeší problémy z toho vyplývající (násilí na ženách, nerovnost na pracovním trhu, v politice a v dalších sférách). Realizované projekty se tvoří především informační a vzdělávací aktivity. Jejich hlavním cílem je přenést informace a diskuse z odborných a akademických rovin mezi širší veřejnost a do všedního života.
Kontakty:
Petra Havlíková, 732 854 435, petra@nesehnuti.cz
Zora Javorská, zora@nesehnuti.cz
www.zenskaprava.cz
1) http://zenskaprava.cz/fotogalerie/feministicke-oblaky-pro-femu/
2) http://www.feminismus.cz/fulltext.shtml?x=2349314