Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, Brno, 17. 6. 2011
Brňané a Brňanky si v pátek 17. června mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jaké úskalí v sobě skrývá běžet životem jako muž nebo žena. Na netradičním happeningu pod názvem „Máme stejné šance?“ na Náměstí Svobody čekala na návštěvníky a návštěvnice dráha, na které si mohli vyzkoušet úskalí rodičovství či pracovního pohovoru v roli muže i ženy. Happening se konal u příležitosti mezinárodního Dne rovnosti žen a mužů, který se každoročně slaví 19. června.
Informační stánek na Náměstí Svobody mohli lidé v Brně navštívit od 10 do 16:30 hodin. Ve stejné době si mohli rovněž vyzkoušet happening. Pro návštěvníky a návštěvnice byly připraveny informační materiály, speciální billboard1 upozorňující na sexistické reklamy, promítání nového spotu programu Ženská práva jsou lidská práva i ceny pro vítěze či vítězky běhu. „Happeningem chceme vtipnou formou ukázat, že pracovní a životní příležitosti mužů a žen jsou odlišné, i když zdánlivě vypadají rovnoprávně. Nejedná se pouze o nižší platy a pracovní uplatnění žen, ale třeba také o malou podporu otců v tom, vzít si rodičovskou dovolenou,“ doplňuje k happeningu koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva Kristýna Pešáková.
Celá akce chce upozornit i na další témata, kterými se program Ženská práva jsou lidská práva dlouhodobě zabývá. Jedná se především o zastoupení žen v politice, které je v České republice dlouhodobě velmi nízké. „Česká republika nemá v současnosti ani jednu ženu ve vládě. Dostali jsme se tak do společnosti států jako Bhutan nebo Belize. Taková situace je dnes ve světě naprosto ojedinělá,2“ doplňuje Petra Havlíková z NESEHNUTÍ. Dalšími významnými tématy je například sexismus v reklamě či platová diskriminace3. Současně bude na Náměstí Svobody představen i nový videospot, který upozorňuje na dopady vládních reforem na různé skupiny žen4.
Smyslem Dne rovnosti žen a mužů, který se letos slaví už pošesté, je upozornit na genderové nerovnosti ve společnosti a rozšířit povědomí široké veřejnosti o genderových otázkách. Akce se koná ve spolupráci s Českou ženskou lobby5, jejímž členem je také NESEHNUTÍ a organizacemi Gender Studies a Fórum 50 %. Letošní oslavy Dne rovnosti žen a mužů se uskuteční v několika českých městech. Happening čeká na kolemjdoucí například i v Praze v Letenských sadech.
Fotografie z akce.
Kontakty:
Kristýna Pešáková, NESEHNUTÍ, tel.: 723 759 082, e-mail: zenskaprava@nesehnuti.cz, Kristýna Rytířová, NESEHNUTÍ, tel.: 733 261 643, Petra Havlíková, 732 854 435; www.zenskaprava.cz