Skip to main content

V pátek 15. dubna si budou ženy v pěti městech České republiky moct užít slevu 22 % na vybrané produkty ve více než 50 kavárnách, cukrárnách, květinářstvích, knihkupectvích a dalších obchodech, včetně několika e-shopů. NESEHNUTÍ, Otevřená společnost, Gender studies, Genderové informační centrum Nora a spřátelené podniky tak chtějí akcí symbolicky upozornit, že ženy vydělají takřka o čtvrtinu méně než muži.
 
O akci:
Ve více než 50 podnicích budou pro ženy připraveny slevy na různé produkty. Ženy si mohou dát od levnější kávy, přes levnější pivo, víno či rum, nebo využít slevu na překladatelské služby. „Chtěli jsme dát ženám možnost vyzkoušet si alespoň na jeden den, jaké by to bylo, kdyby měly stejnou kupní sílu, jakou mají muži po celý rok. Důležitou motivací také je upozornit na důsledky nerovného odměňování. Mezi nejdůležitější patří vedle nespravedlnosti takového systému i to, že ženy jsou výrazně více ohroženy chudobou zejména ve stáří,“ objasňuje důvody akce jedna z organizátorek Diana Gregorová z NESEHNUTÍ. Sleva je sice určena pouze ženám, protože se však jedná o symbolickou akci, v případě nesouhlasu s povahou akce, bude sleva poskytnuta všem.
„S LoveMusic se do akce zapojujeme už druhým rokem tak, že dáme slevu na veškerý sortiment v našem e-shopu. Nejenom, že tak symbolicky podpoříme ženy, které vydělávají celý život výrazně méně než muži, ale v minulém roce jsme také zaznamenali i výrazný růst objednávek,“ doplňuje k zapojení obchodu Zbyněk Hanko z LoveMusic.
O platové nerovnosti:
Ženy v České republice v současnosti vydělávají až o 22,1 % méně než muži. Tento rozdíl daleko převyšuje průměr ostatních evropských zemí (16,2 %), a Česko se tak řadí na chvost žebříčku platové rovnosti. Že mezi výplatními páskami mužů a žen takový rozdíl být nemusí, dokazuje například Slovinsko, kde platový rozdíl nepřesahuje ani 4 %.
Skutečnost, že si ženy v průběhu své pracovní kariéry vydělají méně, se bolestivě projeví na jejich nízké penzi. Seniorky u nás dostávají o 13 % nižší důchod než senioři a ve věkové skupině 65+ je ohroženo chudobou dvojnásobně více žen než mužů. Ne nadarmo se říká, že chudoba má ženskou tvář.
Příčiny platové nerovnosti:
Problém genderové nerovnosti platů je velmi komplexní a ovlivňují jej mnohé vzájemně provázané faktory. Je výsledkem širší a obecnější nerovnosti mezi ženami a muži ve společnosti. Mezi důležité faktory se řadí:

  • Diskriminace na pracovišti
  • Různé profese a odvětví mužů a žen
  • Konflikt mezi pracovními a rodinnými povinnostmi
  • Ženy chybí na vyšších a vedoucích pozicích
  • Nedocenění ženské práce a dovedností
  • Přerušení kariérního růstu z důvodu mateřství a rodičovství

 
Více k tématu uvádíme na našich webových stránkách zenskaprava.cz/prijmy, kde najdete i tipy, co dělat s platovou nerovností.
Den za rovné příjmy pořádají NESEHNUTÍ, Otevřená společnost, Gender Studies a GIC Nora, aby připomněli nerovné platové podmínky, s nimiž se české ženy na trhu práce denně setkávají. Akce je součástí projektu Férové platy, férové penze podpořeného Evropskou komisí.
 
Kontakt:
Diana Gregorová, diana.gregorova@nesehnuti.cz
Petra Havlíková, petra.havlikova@nesehnuti.cz
 
Zapojené podniky:
 
Brno
Bajkazyl Brno
Bistro Le Social
Bioobchod
Café Atlas
Café Flexaret
Café Práh
Café Steiner
Cukrárny Tutti Frutti
Factory Fashion Market
Kabaret Špaček
Kavárna Trojka
Knihkupectví ArtMap
KNIHY DOBROVSKÝ
Knihkupectví Ryšavý
Kulturárium
Literární čajovna Skleněná louka
Mary studio
Mezzanine Café
Naše věci
Psychoterapie Brno
Raw with love Brno
Rosebud
Tri ocásci
V.bistro
Vegalité
Vinárna Nevinná hlava
Sylva Ficová
Živo u Palečka
 
Praha
Boulangerie de Paris
Café Kolíbka
Café v lese
Kavárna Boudoir
Kavárna Langhans – Centrum  ČvT
Čokoládový ráj – Jeff de Bruges
Rekomando – Knihkupectví & Record Store
Restaurace Mlsná kavka
Mama Coffee
Minimarket Aida
ROH družstevní kavárna
Nakladatelství SLON
 
Kroměříž
Krajanka – sociální podnik
 
Tišnov
Obchůdek Klenby
 
E – shopy
LoveMusic.cz
Morrows.cz
Queershop.cz
RozvojMebavi.cz
Vegan-fighter.com
Divytvor.cz
Udelejsiplacku.cz
Bioobchod.cz
Obchod.hnutiduha.cz