Skip to main content

NESEHNUTÍ připravuje historicky první ukrajinsko-český BarCamp [1], který proběhne v jihoukrajinském Khersonu ve dnech 23. – 24. listopadu. Sejdou se zde zkušené i začínající občanské iniciativy, zástupci a zástupkyně nezávislých médií a odborníci na sociální sítě a vedení občanských kampaní. Cílem BarCampu, který stírá rozdíl mezi účastníky a lektory, má být nejen síťování a posilování spolupráce mezi aktivní veřejností a nezávislými médii, ale také sdílení inovací, dobré i špatné praxe a vzájemná inspirace z České republiky i Ukrajiny. Svou účast potvrdil například Josef Šlerka, který byl v anketě Křišťálová lupa zvolen internetovou osobností České republiky za rok 2014, nebo David Kopecký, jeden ze zakladatelů českého fenoménu Demagog.cz.
Na konci listopadu se v Khersonu uskuteční historicky první ukrajinsko-český BarCamp. Ve spolupráci s ukrajinskými partnery a místní univerzitou jej pořádá nevládní organizace NESEHNUTÍ, která v rámci svého programu Cesta iniciativy [2] podporuje začínající občanské iniciativy a nezávislé novináře a novinářky v Ukrajině. Organizátoři a organizátorky při přípravě akce vsadili na unikátnost konceptu BarCampu, která tkví v tom, že vstup je zdarma, účastníci jsou současně vystupujícími, různé přednášky a workshopy probíhají paralelně a jejich délka nepřesáhne několik desítek minut.
Podle očekávání se BarCampu zúčastní minimálně padesát účastníků a účastnic, kteří budou moci navštívit až patnáct přednášek a workshopů. Svou účast potvrdili například:
Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií Filozofické fakulty UK, vedoucí rozvoje českého startupu Socialbakers, česká osobnost internetu roku 2014 v anketě Křištálová lupa.
Jaroslav Valůch, jenž pomáhal pro Česku televizí vytvořit Krizovou mapu Česka, spoluzakládal kampaň Hate Free Culture pro Úřad vlády ČR a v současné době je nezávislým expertem na využívání sociálních sítí pro občansky aktivní veřejnost.
David Kopecký, spoluzakladatel projektu Demagog.cz.
Petr Machálek, bývalý ředitel Hnutí DUHA, spolupracovník NESEHNUTÍ, expert na plánování a vedení občanských kampaní.
NESEHNUTÍ v současné době v Ukrajině podporuje šest nezávislých občanských iniciativ, kterým pomohlo naplánovat občanské kampaně, jejichž rozjezd financovalo přibližně 190 tisíci korunami [3].
Pavla Hofmeisterová, koordinátorka aktivit NESEHNUTÍ v Ukrajině, řekla:
„Naším cílem je, aby BarCamp propojil aktivisty a aktivistky s nezávislými médii, akademickou sférou a experty či expertkami. Neformální atmosféra BarCampu je ideálním místem pro sdílení zkušeností a nápadů. “
Petr Machálek, spolupracovník NESEHNUTÍ,  organizátor a lektor BarCampu, řekl:
Funkční a svobodná společnost není možná bez angažovaných lidí a nezávislých médií. NESEHNUTÍ podporuje nezávislé občanské iniciativy a média, protože jsou jednou z podmínek demokratického vývoje v Ukrajině. BarCamp považujeme za skvělý nástroj k vzájemné inspiraci, motivaci, sdílení pozitivních příkladů a ke vzniku nejrůznějších nových projektů a aktivit.
BarCamp se může uskutečnit díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu Transformační spolupráce ČR a českého podnikatele Jana Barty.
 
Bližší informace:
Pavla Hofmeisterová, pavla.hofmeisterova@nesehnuti.cz
Petr Machálek, petr.machalek@nesehnuti.cz
 
Poznámky
[1] více o konceptu BarCampu viz http://www.barcamp.cz/
[2] viz http://cestainiciativy.cz/
[3] viz http://cestainiciativy.cz/tema/ukrajina/vystup/podporene-iniciativy/]]>