Skip to main content
Tiskové zprávy

Cyklisté a cyklistky opět vyjedli do brněnských ulic

By 2004-09-177 září, 2020No Comments

U příležitosti letošního Dne bez aut 22. září vyrazili brněnští cyklisté a cyklistky opět do ulic. Tradiční páteční cyklojízdou městem chtěli upozornit především na pomalé tempo budování cyklostezek, často na nevhodných místech. Druhým tématem jízdy byla kritika odsunu hlavního nádraží z centra města za dvacet miliard korun a současně podpora účasti občanů a občanek na prvním místním referendu, které zastupitelstvo města k této věci vyhlásilo už na 9. října.

„V letošním roce byl v Brně vybudován pouze jeden úsek cyklostezky v délce několika desítek metrů, který měl být původně dokončen už minulý rok. Strany radniční koalice měly přitom budování cyklostezek ve svém volebním programu a územní plán navíc obsahuje jejich hustou síť,“ kritizuje Jan Řezník z Klubu Bicybo laxní přistup magistrátu.

Cyklostezky chybí zejména v centru města. Navíc se na ně poněkud zapomíná při rekonstrukci ulic. Příkladem je nedávno opravená Křenová ulice, která je bez cyklostezky a připravovaná rekonstrukce ulice Bratislavská, kde se s cyklistickou přepravou rovněž nepočítá. Délka brněnských cyklostezek je nyní téměř 15 km.

„Ulice našich měst jsou dnes automobilovou dopravou přetížené. Je třeba se zamyslet nad tím, zda má do budoucna smysl silná preference automobilismu nebo dáme přednost hromadné dopravě, cyklistům a chodcům,” dodává koordinátor již deváté cyklojízdy Dušan Rosenbaum z NESEHNUTÍ Brno.

Cyklojízdou chtěli její účastníci a účastnice také připomenout, že už za tři týdny budou mít Brňané poprvé šanci v referendu ovlivnit rozhodování politiků, a to o tak závažné stavbě, jakou je hlavní železniční nádraží.

„Propagace maximální účasti občanů na referendu a jejich případné hlasování proti odsunu se stalo hlavním tématem nevládních organizací v Brně ke Dni bez aut,“ prohlásil jeho vyhlašovatel Miroslav Patrik z Dětí Země.

Trasa cyklojízdy: Náměstí Svobody, Rašínova, Kounicova, Kotlářská, Veveří, Husova, Nádražní, Benešova, Za divadlem, Rooselvetova, Moravské náměstí.

Cyklojízdu společně pořádali NESEHNUTÍ Brno, Děti Země, Klub Bicybo, Občané Brna proti R43 a sdružení Hlas Země.

Další informace:
o cyklojízdě: Dušan Rosenbaum – NESEHNUTÍ Brno, mobil 737 347 397
o Dni bez aut v ČR a akcích v Brně: Miroslav Patrik – Děti Země, mobil 603 574 289
o referendu koalice Nádraží v centru: Svatopluk Bartík, mobil 776 706 868
o odborných argumentech odsunu nádraží: http://nadrazibrno.ecn.cz