Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, 18. 12. 2014
Na Mezinárodní den migrantů 18. prosince se v Praze a Brně uskuteční demonstrace vyzývající českou vládu k přijetí desítek syrských dětí a jejich rodin.  Nevládní organizace, které akci pořádají, tak reagují na rozhodnutí české vlády nemocné děti s rodinami nepřijmout. „Považujeme za velmi nešťastné, že po delším období příprav se vláda České republiky kvůli blíže nespecifikovanému riziku postavila proti původnímu návrhu ministerstva vnitra přijmout cca stovku syrských uprchlíků v rámci přesídlovacího programu,“ stojí v otevřeném dopise, který poslalo v listopadu Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.
Demonstrace se uskuteční mezi 16. a 17. hodinou v Praze před Úřadem vlády a v Brně na Moravském náměstí před kinem Scala. V Brně ji za členské organizace Konzorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR pořádá NESEHNUTÍ a OPU (Organizace pro pomoc uprchlíkům) ve spolupráci s iniciativou SYRECZECH a Amnesty International.
Amnesty International vede společně s OPU dlouhodobou kampaň, která upozorňuje na syrskou uprchlickou krizi a apeluje na českou vládu, aby poskytla ochranu syrským běžencům. Zatímco zařízení pro uprchlíky v některých evropských zemích jsou už přetížená, Česká republika má stále volné kapacity. „V NESEHNUTÍ se věnujeme tematice uprchlictví již 10 let. Příběhy obětí válečných konfliktů jsou mnohdy děsivé. V takové situaci by o tom, zda pomůžeme či ne, neměl rozhodovat původ, vyznání či rasa, ale fakt, že máme kapacitu pomoci.“ popisuje Lenka Šafránková Pavlíčková z NESEHNUTÍ důvody, proč se akce koná. „Mnoho Čechů se migrantů bojí. V současnosti spolupracujeme s cca 40 Syřany v Brně a jejich míra integrace do české společnosti se samozřejmě liší. Někteří se tu cítí jako doma, pocházejí ze smíšených česko-syrských rodin, jíní neumí jazyk. Migranty není možné vnímat jako jednolitou skupinu, ale naopak, je třeba přistupovat k problematice velmi citlivě a podporovat interakci mezi většinou a menšinou,“ popisuje svoje zkušenosti s prací se syrskými běženci Filip Gabor, koordinátor SYRECZECHu.
V rámci brněnské akce budou organizátoři také sbírat teplé oblečení, boty a pokrývky. Lidé tak mohou podpořit sbírku, již organizuje SZRECZECH pro uprchlíky žijící v uprchlických táborech na hranicích Libanonu a Sýrie.
Bližší informace o otevřeném dopisu českému premiérovi k nepřijetí syrských uprchlíků najdete zde.
Prohlášení k demonstraci je k dispozici na tomto odkazu. K výzvě se připojilo zatím 21 organizací, podpořili ji také známé osobnosti, např. biskup Václav Malý, novinářka Petra Procházková.  Informace o protestu naleznete i na Facebooku.
Kontaktní osoby:

Eva Dohnalová
Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR
Lenka Šafránková PavlíčkováNESEHNUTÍ Brno
lenka@nesehnuti.cz
 
 
Filip Gábor
SYRECZECH
syreczech.brno@gmail.com