Skip to main content
Tiskové zprávy

DNY AFRIKY V BRNĚ 2003

By 2003-11-148 září, 2020No Comments

Od 18. do 20. listopadu se v Brně uskuteční minifestival o lidských právech v Africe s názvem DNY AFRIKY 2003. Letošní ročník pořádá brněnská skupina Amnesty International společně s organizací NESEHNUTÍ v Brně, Společností přátel Afriky a Člověkem v tísni při ČT. Tématem letošních Dnů Afriky bude problematika vývozu zbraní z České republiky do afrických států, kde jsou tyto zbraně následně používány k potlačování opozičních sil, masakrům civilního obyvatelstva nebo v krvavých občanských válkách.

Třídenní akce bude zahájena v úterý 18. listopadu HAPPENINGEM PROTI VÝVOZŮM ZBRANÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY DO KONFLIKTNÍCH OBLASTÍ AFRIKY. Happening začne v 15.00 na Masarykově ulici v Brně (mezi ulicemi Orlí a Jánská), kdy bude pomocí dramatické scénky názorně ukázána běžná praxe Ministerstva průmyslu a obchodu při udělovaní licencí na vývoz zbraní z ČR. „Česká republika není při povolování vývozu zbraní vázána pouze embargy OSN, ale měla by zohledňovat i další své mezinárodní závazky. Vzhledem k blížícímu se vstupu do Evropské unie by pak na prvním místě měla stát kritéria Kodexu EU pro obchodování se zbraněmi“, říká Karel Dolejší, koordinátor kampaně AI „Zbraně pod kontrolu!“.

Na happeningu bude také prezentována společná petice Nesehnutí a Amnesty International nazvaná „Zbraně, nebo lidská práva“, adresovaná ministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi. „Signatáři petice žádají ministra, aby okamžitě zastavil vývozy zbraní z České republiky do zemí pošlapávajících lidská práva,“ vysvětluje člen petičního výboru Milan Štefanec z NESEHNUTÍ smysl petice. Součástí informačního stánku Amnesty International bude také improvizovaný fotoateliér, kde se budou moci Brňané nechat vyfotit na mezinárodní vizuální petici a podpořit tak požadavek světové veřejnosti na důslednou kontrolu obchodu se zbraněmi.

Akce pokračuje ve středu 19. listopadu, kdy se od 18.00 hodin na Fakultě sociálních studí MU v Brně uskuteční beseda s názvem „Vývozy zbraní do Afriky“. Této besedy, zaměřené na praktiky při vývozech zbraní z České republiky se zúčastní odborníci z Amnesty International, NESEHNUTÍ a Společnosti přátel Afriky.

UPOZORNĚNÍ: NOVINÁŘŮM BUDE NA MÍSTĚ HAPPENINGU K DISPOZICI AKTUALNÍ TISKOVÁ ZPRAVA S POPISEM KONKRÉTNÍCH PŘÍPADŮ VÝVOZŮ ZBRANÍ Z ĆR DO AFRIKY, NA PŘÍPADNÉ DOTAZY ODPOVÍ ZÁSTUPCI BRNĚNSKÉ AMNESTY INTERNATIONAL. AKCE BUDE ZAJÍMAVÁ I PRO FOTOGRAFY A KAMERY.

Více informací o obchodu se zbraněmi najdete na: www.zbrane.ecn.cz nebo www.controlarms.org.

Pro další informace o vývozech zbraní kontaktujte: Karel Dolejší,´Koordinátor kampaně „Zbraně pod kontrolu!“ Amnesty International Česká republika, Tel.: 606 175 602

Pro další informace o akcích kontaktujte: Jiří Koželuh, Koordinátor minifestivalu Dny Afriky, Amnesty International Česká republika, Tel: 723 559 495

]]>