Vážení představitelé společnosti AHOLD ČR,
obracíme se na Vás tímto otevřeným dopisem u příležitosti letošního Dne bez konzumu, který celosvětově vyhlašuje kanadská organizace Adbusters. Smyslem tohoto dne je připomenout, že patříme k 20% světové populace průmyslově rozvinutých zemí, která spotřebovává 80% všech světových zdrojů a produkuje 80% z celkového množství toxických odpadů. Nakupujeme výrobky, za kterými se skrývá otrocká (často dětská) práce nebo poškozování životního prostředí dopravou výrobků na velké vzdálenosti. Tedy nikoliv nakupování samotné, ale konzumní plýtvání je proto potřeba považovat v tomto směru za největší problém naší civilizace.
V souvislosti s tímto dnem, bychom vás rádi jako představitele společnosti, která se na propagaci
a podpoře konzumního stylu života spolupodílí, vyzvali k tomu, abyste:
– odmítli či výrazně omezili obtěžování občanů doručováním nevyžádaných reklamních materiálů do schránek
– zvážili odstoupení vaší firmy od záměru vybudovat nákupní centrum v Novém Lískovci, kde již 800 místních obyvatel podepsaných pod peticí požaduje veřejnou a demokratickou diskusi o využití plochy v centru A a nesouhlasí s uměle urychlovaným záměrem výstavby nové provozovny vaší firmy.
Očekáváme, že pokud vám opravdu záleží na dobré pověsti vaší firmy, budete se naší výzvou vážně zabývat.
S pozdravem
Martin Ander – člen Rady NESEHNUTÍ
Kateřina Lišková – členka Rady NESEHNUTÍ
Milan Štefanec – statutární zástupce NESEHNUTÍ Brno
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno