Skip to main content
Tiskové zprávy

Dva roky pomáhají bezdomovcům

By 2003-11-01No Comments

Rozdáním více než sedmdesáti porcí orientální rajské omáčky s těstovinami bezdomovcům oslavili aktivisté a aktivistky NESEHNUTÍ dva roky činnosti iniciativy Jídlo místo zbraní v Brně. Na podzim roku 2001 se uskutečnilo první ze série pravidelných rozdávání veganského jídla v brněnských ulicích. Aktivisté NESEHNUTÍ tímto způsobem vedle propagace bezmasé stravy upozorňují na neřešený problém občanů bez domova. Za dobu své dvouleté činnosti tak rozdali bezdomovcům přes 1 500 porcí teplého jídla. V současné době ve spolupráci se sdružením Nový prostor připravují další projekty zaměřené na integraci sociálně znevýhodněných spoluobčanů do společnosti.

V sobotu 1. 11. rozdali aktivisté a aktivistky NESEHNUTÍ (skupiny Jídlo místo zbraní) dalších více než 70 porcí teplého jídla určeného především brněnským bezdomovcům. Na aktivisty již před zahájením samotného rozdávání čekalo na ulici Česká několik desítek lidí. O rozdávané jídlo i speciální veganské moučníky byl mezi bezdomovci velký zájem, řada z nich přicházela opakovaně a tak za 30 minut již byly obě várnice co aktivisté přivezli, prázdné. V uplynulých dvou letech členové iniciativy Jídlo místo zbraní takto uvařili a rozdali stovky porcí sojového guláše, hrachové kaše, zeleninových polévek, těstovinových salátů, mexických fazolí, napekli nespočet vegetariánských zákusků ad. Tentokrát si konzumenti mohli pochutnat na orientální rajské omáčce s těstovinou přílohou. „O záujme a potrebe podobných akcií svedčí i to, že keď sme začínali s varením, rozdávali sme jednu várnicu jedla. Dnes rozdávame už dve plné várnice a stále dopyt prevyšuje ponuku.“ říká aktivistka Katarína Potfajová. „Podařilo se nám překonat i prvotní nedůvěru bezdomovců k vegetariánské stravě. Zjistili, že vegetariánské jídlo je nejen zdravé, ale i chutné a dnes dokonce řada z nich má svá oblíbená jídla, jejichž rozdávání si přejí.“ doplňuje Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.

Projekt NESEHNUTÍ Jídlo místo zbraní však nekončí jen u rozdávání jídla v ulicích města. Ve spolupráci se sdružením Nový prostor připravuje NESEHNUTÍ vzdělávací a kulturní aktivity, jejichž cílem je pomoci bezdomovcům rozvíjet sociální kontakty a začlenit se do společenských struktur. Jde především o kursy práce na počítači a práce s internetem či o vytvoření zájmových kroužků (práce s keramikou, divadelní soubor, výtvarná činnost ad.). Obě sdružení také pro bezdomovce organizují filmové projekce a jiné kulturní akce. „So záujmom sa stretla napr. filmová projekcia dokumentu o zamestnávaní telesne postihnutých občanov, či koncert bigbítových kapiel na nádvorí Starej radnice.“ dodává k činnosti skupiny Jídlo místo zbraní Katarína Potfajová.
Více informací:
http://jmz.ecn.cz; Katarína Potfajová, Milan Štefanec (605 239 579)