Skip to main content

Společná tisková zpráva NESEHNUTÍ a občanského sdružení Klidné Ivanovice ze dne 13.prosince 2011.
Vláda může vyhrát hrozící dvoumiliardovou arbitráž s firmou Bauhaus a předejít dalším podobným sporům. České ekologické organizace vědí jak na to a nabízejí vládě pomoc. V otevřeném dopise [1] to napsaly premiéru Nečasovi (ODS), místopředsedovi vlády Schwarzenbergovi (TOP 09) a místopředsedkyni kabinetu Peake (VV). Organizace tak reagovaly na záměr firmy Bauhaus žalovat český stát ve věci investice do prodejny v Brně-Ivanovicích. Hypermarket byl postaven na základě pokoutně vydaného stavebního certifikátu. Ten nyní přezkoumává soud, neboť stavebník využil chyby v zákoně a obešel své sousedy a sousedky. Do rozsudku nesmí Bauhaus prodejnu otevřít.
Pokud firma Bauhaus splní svoje hrozby [2] bude Česká republika čelit až dvoumiliardové arbitráži. Další žaloby za miliardy budou následovat, pokud se nezmění stavební zákon. Ten současný totiž umožňuje, aby developeři velkých staveb obcházeli stavební povolení a místo něj si zaplatili za vydání stavebního certifikátu od takzvaného autorizovaného inspektora. Pokud je certifikát vydán v rozporu s předpisy a státní orgány se postaví na odpor, mohou developeři využít nedostatku v zákoně a stát zažalovat. A to i přesto, že se sami stavbou dopustí protiprávního jednání.
To se stalo i v případě brněnského Bauhausu, který od začátku provázely nezákonnosti. Od nedodržení limitů prodejní plochy v územním plánu [3], přes navezení zboží do nezkolaudované budovy [4] až po nelegální vztyčení osvětlení budovy i parkoviště [5]. Proti porušování předpisů zde vystoupili místní lidé [6], část zastupitelstva i nevládní organizace NESEHNUTÍ. „Od začátku jsme upozorňovali na porušování předpisů při přípravě projektu i samotné stavbě, ale místní stavební úřad ani brněnský magistrát nedokázaly vynutit nápravu,“ říká tehdejší i současný zastupitel Tomáš Bradáč (BEZPP).
Bauhaus však najal autorizovaného inspektora Milana Teigisera [7], který potajmu vystavil certifikát. Aby se vyhnul námitkám, neoslovil sousedy a sousedky – a tím hrubě porušil stavební zákon. Ministerstvo pro místní rozvoj kvůli chybnému zákonu nedokázalo zajistit zrušení certifikátu. O přezkoumání se postarali až místní občané a občanky a NESEHNUTÍ, jenž prostřednictvím Advokátní kanceláře Šikola a partneři inspektora zažalovali. Soud uznal, že certifikát je podezřelý a uvalil na něj předběžné opatření [8]. Zakázal tak otevření prodejny, kterou Bauhaus mezitím nechal na rychlo dostavět.
Ekologické organizace nyní nabízejí vládě pomoc, pro případ arbitráže s Bauhausem. „Máme zdokumentovaná četná porušení zákonů ze strany Bauhausu, najatých developerských firem a inspektora Teigisera a pomůžeme prokázat, že firma nemá na odškodnění od státu nárok,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Další spory však budou následovat. „V Česku se rozmáhá výstavba s protizákonně vyhotovenými certifikáty, hrozí další miliardové arbitráže. Proto je třeba urychleně změnit stavební zákon, aby již utajené vydávání certifikátů nebylo možné. I v tomto vládě rádi pomůžeme,“ říká Petra Humlíčková, právní expertka z asociace neziskových organizací Zelený kruh.
Případ Bauhausu v Brně-Ivanovicích je jedním z mnoha, kdy se díky účasti občanských sdružení ve správních řízeních podařilo odhalit a zdokumentovat porušování zákonů a vyhlášek ze strany developerů. „Stát by si měl vážit aktivity občanských sdružení a zachovat jejich práva účastnit se územních i stavebních řízení. Ukazuje se, že jsou často jedinou pojistkou důsledného vymáhání českých zákonů,“ říká Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.

Kontakty:
Milan Štefanec, koordinátor programu Zaostřeno na hypermarkety, NESEHNUTÍ, email: milan.stefanec@nesehnuti.cz,  mobil: 605 239 579
Jiří Koželouh, člen Rady NESEHNUTÍ, email: jiri.kozelouh@nesehnuti.cz, mobil: 723 559 495
JUDr. Petra Humlíčková, PhD., právní expertka na environmentální legislativu, email: petra.humlickova@zelenykruh.cz, mobil: 732 685 835
Poznámky:
[1] Otevřený dopis Vládě ČR ke stažení zde.
[2] Vyjádření jednatele Bauhaus, k.s. Pro deník E15: http://zpravy.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/bauhaus-pripravuje-arbitraz-proti-cesku-724528
[3] Posudek soudního znalce, který prokazuje porušení Územního plánu města Brna – ke stažení zde.
[4] Policie potrvdila, že Bauhaus porušuje zákon: http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=719176
[5] Tisková zpráva NESEHNUTÍ a sdružení Klidné Ivanovice: http://www.obcanskeoko.cz/vystupy/v-arealu-bauhausu-byly-vztyceny-stozary-osvetleni-jde-o-cernou-stavbu/
[6] BAUHAUS má ve finále představovat areál o rozloze čtyř hektarů, do něhož má denně přijet 1 500 osobních a desítky těžkých nákladních vozidel. Proti výstavbě se v již v roce 2006 postavilo 73 % dotazovaných obyvatel a obyvatelek v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
[7] Autorizovaný inspektor Teigiser vydal certifikát na výstavbu hypermarketu Bauhaus utajeně a v rozporu se zákonem. Mimo jiné pominul vyjádření majitelů a majitelek sousedních rodinných domů i organizací hájících životní prostředí v Ivanovicích. Podobnou taktiku použil Teigiser už v několika jiných případech (například zde a zde).
[8] Usnesení Městského soudu v Praze ze dne 20. září 2011: http://www.obcanskeoko.cz/nabidka/mestsky-soud-v-praze-priznani-odkladneho-ucinku-zaloby/