Skip to main content
Tiskové zprávy

IDET 2003 terčem kritiky a protestů

By 2003-04-287 září, 2020No Comments

Divadelní scénkou nazvanou „Zbrojařský trojboj“ byla zahájena demonstrace proti zbrojařskému veletrhu IDET na náměstí Svobody v Brně. Několik zemí – Gruzie, Srí Lanka, Alžírsko, Izrael a Jemen – do kterých Česká republika vyváží zbraně, mezi sebou soutěžilo o prvenství v těchto kategoriích: vnitřní konflikt a obchod se zbraněmi, porušování lidských práv a zneužívání dětských vojáků v ozbrojených střetech. Absolutním vítězem trojboje se stala Srí Lanka, kam jen v letech 2000 – 2001 byly z České republiky vyvezeny tanky, raketomety a munice za 4 miliony dolarů. (Povstalecká organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu [LTTE], v jejíchž řadách bojují i dětští vojáci, je vyzbrojena českými raketomety, stejně jako vláda, která proti této organizaci vojensky vystupuje.) Aktivisté NESEHNUTÍ tímto způsobem protestovali proti vývozu zbraní z ČR do zemí porušujících lidská práva.

Kromě popisovaného happeningu na demonstraci také vystoupil rómský taneční soubor Merci z nízkoprahového klubu Pavlač – o.s. Ratolest Brno. Vedle zástupce NESEHNUTÍ a Amnesty International zde promluvil i publicista a bývalý disident Petr Uhl. „Chce-li se ČR stát plnoprávným členem EU, musí respektovat ta omezení a ty zákazy, týkající se vývozu zbraní, které už Unie přijala. Vláda a parlament o tom však nerozhodnou z dobroty svého srdce, ale jen pod tlakem občanů,“ řekl doslova Petr Uhl. Po skončení projevů vyrazil průvod účastníků demonstrace směrem k areálu BVV. Zde skupina Jídlo místo zbraní při NESEHNUTÍ rozdávala veganské jídlo zdarma.

V těchto dnech se na brněnském výstavišti koná již sedmý veletrh „obranné a bezpečnostní“ techniky IDET. Stejně jako v minulých letech na veletrhu vystavují zbrojařské firmy, které sledují výhradně cíl zvyšování vlastního vlivu bez ohledu na důsledky pro zachování mezinárodní bezpečnosti a stability zajišťované mezinárodními úmluvami, popř. i zbrojními embargy. Vystavovatelé Thales, Oerlikon, Rosoboronexport představují jen několik příkladů, kdy zbrojařské koncerny dodávají zbraně do zemí, kde jsou porušována lidská práva, zuří občanská válka, či do zemí s diktaturami (např. Čína, Súdán, Írán, Irák či Severní Korea). Další vystavující korporace Honeywell po dlouhá léta vyráběla dnes nelegální protipěchotní miny, nadále vyrábí miny protitankové (mnohé z nich svojí konstrukcí splňují kritéria nášlapných min). Firma je také autorem myšlenky i konstruktérem kazetových pum, jejichž obětmi jsou především civilisté. Jiná společnost, Raytheon je z minulosti známá aférou „Irangate“, kdy dodala rakety typu Hawk do Íránu. Dne 28. března tohoto roku raketa Tomahawk firmy Raytheon prodávaná na zbrojních veletrzích pod reklamním sloganem „jedna bomba, jediný cíl“ zabila nejméně 62 civilistů na bagdádském tržišti. Mluvčí společnosti reagovala výrokem o nutnosti zvýšení produkce těchto střel, jejichž zásoby se kvůli válce v Iráku výrazně ztenčily. Katarína Potfajová z NESEHNUTÍ tuto situaci komentuje: „Je to jeden z príkladov, ako zbrojárske firmy profitujú na vojnových konfliktoch. Je teda jasné, prečo rad z nich bráni odzbrojovacím aktivitám a dokonca lobuje v prospech násilného riešenia konfliktov.“

Nad zbrojním veletrhem IDET převzala záštitu Bezpečnostní rada státu v čele s premiérem Vladimírem Špidlou, ministerstva průmyslu a obchodu, obrany a zahraničních věcí. „Považujeme to za pokrytecký postoj zmíněných institucí. Navenek se česká diplomacie snaží vytvářet dojem ochránce lidských práv, ve skutečnosti ale zaštiťuje aktivity a subjekty, které se na pošlapávání lidských práv přímo podílejí,“ komentuje postoj představitelů České republiky Viktor Piorecký, aktivista NESEHNUTÍ. „Česká republika se navíc ocitá na jednom z předních míst ve vývozu zbraní do problematických oblastí. Děje se tak bez jakékoliv veřejné kontroly a ČR tím navíc porušuje mezinárodní úmluvy, jež se zavázala dodržovat“ doplňuje svého kolegu Milan Štefanec v narážce na Kodex EU, který zakazuje vývoz zbraní do zemí, kde jsou porušována lidská práva.

Zbrojní veletrh IDET se koná od 28. do 30. dubna v Brně. Během těchto dnů se uskuteční několik dalších protestních aktivit občanského sdružení NESEHNUTÍ. Např. v úterý 29.dubna budou na půdě Fakulty sociálních studií MU promítnuty dva dokumenty ilustrující hrozivé následky vývozu zbraní do nestabilních oblastí. Série protestních akcí bude zakončena středečním koncertem proti válce a militarismu (od 20:00 v klubu YACHT), kde bude kromě jiných vystoupení pokřtěna nová deska brněnské hudební skupiny Zeměžluč.

Kontakt:
Katarína Potfajová – potfajov@fss.muni.cz, Viktor Piorecký – 604 913 925 Milan Štefanec – 605 239 579