Skip to main content

NESEHNUTÍ vzniklo v roce 1997, a v Ukrajině působí už od roku 2014.

Pomáháme nezávislým novinářům, kteří informují o politických represích a porušování lidských práv. Podporujeme investigativní média, která vynáší na světlo korupci a rozkrývají mocenské zájmy. Spolupracujeme s ochránci lidských práv, kteří monitorují jejich porušování. Vedle toho jsou našimi partnery lokální spolky aktivních občanů, řešící ochranu životního prostředí, pomoc obětem domácího násilí, transparentnost veřejných zakázek či pečují o sirotky. 

Ruská invaze do Ukrajiny ale povahu našeho působení ze dne na den změnila.

Jakou pomoc v Ukrajině aktuálně poskytujeme

  • Distribuce věcné podpory – zdravotnického, ochranného a dalšího materiálu přímo na místo 
  • Distribuce finanční podpory pro zajištění potřebného materiálu přímo v místě. Zajišťování zázemí (ubytování, kanceláře, technika) pro organizace jež se přesouvají do bezpečnějších částí Ukrajiny z „horkých“ oblastí 
  • Pomoc s evakuací aktivistům a jejich rodinám, kterým nezbývá než Ukrajinu aktuálně opustit
  • Podpora psychologické a zdravotnické pomoci ukrajinským přeživším sexuálního násilí

Příklady již realizované pomoci

Pomoc ukrajinským přeživším sexuálního násilí
Šokující zprávy o sexuálním násilí, kterého se v okupovaných oblastech Ukrajiny dopouští ruští vojáci, nás vedou k tomu, že svou dosavadní podporu Ukrajiny zaměřenou na občanskou společnost rozšiřujeme také o pomoc všem přeživším znásilnění.

Aktuálně jsme navázaly*i jsme spolupráci se čtyřmi ukrajinskými organizacemi, kterým poskytujeme finanční i další podporu, aby se k přeživším znásilnění dostala potřebná péče nejen v podobě lékařského ošetření, ale také pomoc psycholožek*ů či terapeutek*ů.

Evakuace Krymských Tatarek*ů ze Lvova 
Realizovány celkem již tři evakuace, v přípravě je čtvrtá. Zvláště ohrožená skupina z etnického i politického hlediska. Mnoho z nich je na útěku opakovaně, protože již dříve je okolnosti donutily uprchnout z Krymu či Donbasu. O první evakuaci vznikl krátký dokumentární film. 

Evakuace organizujeme ve spolupráci s Tatarským Medžlisem (neformální krymský parlament). Při druhé evakuaci nás podpořil také Dopravní podnik města Brna a zajistil dopravu do ČR zdarma.

Dodávka purifikačních prostředků na čištění pitné vody do měst Mykolajiv a Kropyvnyckyj.

Do měst Mykolajiv a Kropyvnyckyj, kde je nyní pitná voda jen velmi těžko dostupná, jsme dopravili prostředky na její čištění. Ty spolu s mechanickými filtry přemění vodu z téměř jakéhokoliv zdroje na pitnou. Naši spolupracovníci nyní s pomocí těchto prostředků zajišťují přístup k pitné vodě zejména pro seniory a lidi se zdravotními omezeními.

Dodávky zdravotnického a ochranného materiálu pro Floru v Kropyvnyckém.
Ekologická organizace z Kirovohradské oblasti, která se rozhodla setrvat a poskytovat podporu civilistům a teritoriální obraně. Dodáváme léky, škrtidla, hemostatika, neprůstřelné vesty, přilby i další materiál. Vypraveny již 3 zásilky. 

Dodávka léků a zdravotnického materiálu do Mykolajivu. 
Do těžce zkoušeného Mykolajivu se nám podařilo vypravit tři zásilky léků. Odměnou nám bylo například toto děkovné VIDEO.

Finanční podpora pro Nakipelo
Nezávislé médium přinášející zpravodajství z Charkova a dalších bojových zón. Poskytujeme finanční podporu pro zajištění kontinuity fungování organizace. 

Finanční a materiální podpora pro Graty
Nezávislé médium, které přináší zpravodajství z oblastí zasažených válkou, zajištění finanční i materiální podpory – kromě terminálů Starlink také neprůstřelné vesty či satelitní telefon. 

Zajištění techniky a ubytování pro novinářku ve Lvově, korespondentku médií Graty a The Guardian

Terminály Starlink pro novináře a lidskoprávní organizace 
Ve spolupráci s dalšími organizacemi se podařilo zajistit pro několik novinářských a lidskoprávních  organizací terminály Starlink pro satelitní připojení k internetu, aby mohly zůstat ve spojení i v případě přerušení běžných sítí ruskými jednotkami. 

Zajištění advokační cesty krymských aktivistek do ČR 
Při příležitosti zasedání OBSE ve Vídni skupina zástupkyň významných lidskoprávních organizací (Crimean Human Rights Group, Regional Center for Human Rights, „Almenda“, Human Rights House Crimea) prezentovala stav porušování lidských práv v Ruskem okupovaných územích v Ukrajině. 

Na zpáteční cestě se nám podařilo zajistit i setkání s českými médii a politiky. Setkaly se tak např. s ukrajinským velvyslancem, přijaty byly také na Ministerstvu zahraničí nebo u předsedkyně Poslanecké sněmony, Markéty Pekarové Adamové.

Zázemí pro lidskoprávní organizace ve Lvově 
Část organizací, jež sídlily v oblasti současných bojů již byla nucena uprchnout, nadále však chtějí pokračovat v činnosti v Ukrajině. Náš spolupracovník ve Lvově pro ně organizuje ubytování, kancelář a techniku potřebnou pro jejich práci. Aktuálně ve Lvově podporujeme např. Human rights house Crimea či Centre for civic education Almenda

Finanční podpora evakuace nemohoucích v Mykolajivě 
Poskytnuta finanční podpora na nákupy pohonných hmot našemu spolupracovníkovi v Mykolajivě, který převážel do bezpečí invalidy a seniory, kterým zdravotní stav nedovoloval se o sebe postarat. 

Individuální podpora lidskoprávních aktivistů a novinářů na útěku 
Individuálně cílená materiální či finanční podpora pro lidskoprávní aktivisty a novináře, kteří jsou na útěku na území Ukrajiny nebo podpora s ubytováním a hledáním práce v ČR. 


Tím ale naše podpora rozhodně nekončí. K záchraně jednoho lidského života může stačit i pár set korun. Přidejte se i Vy! Děkujeme


KONTAKTY:

Robert Vlček, péče o dárkyně a dárce
robert@nesehnuti.cz +420 737 745 246 

Marek Hadrbolec, mediální koordinátor: 
marekh@nesehnuti.cz +420 777 524 944