Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, brněnských občanských iniciativ a Franka Bolda ze dne 15.října 2014

 

V červnu tohoto roku schválila brněnská radnice Aktualizaci územního plánu. Angažovaná veřejnost, firmy i jednotlivci k ní podali tisíce námitek a připomínek. Podle nich Aktualizace ohrožuje zeleň, pohodu bydlení a kvalitu ovzduší v Brně. Jedinou možností, jak její důsledky zastavit, je podání žaloby. Na právní služby mohl kdokoliv od pondělí 8. září 2014 do 15. října 2014 finančně přispět prostřednictvím  www.dobrazaloba.cz. Cílovou částku iniciativy získaly již o 2 dny dříve.

 

Do zahájení kampaně získaly iniciativy čtvrtinu cílové částky prostřednictvím grantů a darů. 8.září byů spuštěn web www. dobrazaloba.cz.  Zahájení kampaně spuštěním webu www.dobrazaloba.cz. Kampaň oslovila cíleně ty, kteří podávali na začátku roku připomínky a námitky prostřednictvím aplikace www.mampripominky.cz cca  2500 lidí. “Obyvatelům a obyvatelkám Tuřan, Líšně a Masarykovy čtvrti  jsme umožnili odeslat  dary i  prostřednictvím složenek v letácích. V dalším kroku jsme zapojili kavárny, restaurace, květinářství a fairtrade obchod – věnovali nám jednodenní tržbu z konkrétního produktu. Do finiše jsme přizvali brněnského výtvarníka TIMA – věnoval obraz tomu, kdo v posledním týdnu kampaně pošle na náš transparentní účet nejvyšší částku – ta byla 5446,- Kč,” říká koordinátor fundrisingu Lukáš Likavčan.

 

“Velkou pomocí nám v závěru kampaně byla propagace na Facebooku, happening  pod

vedením Jiřího Honzírka z divadla Feste, oslovování příznivců místních iniciativ,  podpora Žít Brno i Strany Zelených. Chtěli jsme cílovou částku sehnat za měsíc a dokázali jsme to. Peníze nám poslalo 499 jednotlivců a 11 podniků,” hodnotí závěr kampaně Likavčan.

 

“Žaloba už má vcelku jasnou strukturu. Frank Bold konzultuje její finální podobu s jednotlivými žalobci. Aktualizace se však nezastaví podáním žaloby. Musíme počkat, až jak rozhodne Krajský soud v Brně. Usilujeme o její úplné zrušení. Soudní spor to bude zajímavý vzhledem k tomu, jaký obrat zažívá v dnešních dnech brněnská radnice,” doplňuje Hana Chalupská.

 

Kontakty:

Hana Chalupská – koordinátorka programu Občanské oko, NESEHNUTÍ, 731 181 990

Lukáš Likavčan – koordinátor fundraisingové kampaně, NESEHNUTÍ, 778 018 785

Jiří Nezhyba – právník, Frank Bold, 775 154 073