Skip to main content

Středa 11. listopadu 2020 v 16:00 (CET) 7 pm AMT/AZT

Online debata se zástupci občanské společnosti Ázerbájdžánu a Arménie hájícími mír 

Moderátor: Ondřej Zacha (Voxpot)

Hostky a hosté: Laurence Broers (Conciliation Resources), Arzu Geybulla (mírová aktivistka původem z Ázerbájdžánu, Gayane Ayvazyan (mírová aktivistka z Arménie)

Před více než měsícem se znovu rozhořela válka o Náhorní Karabach. V médiích se počítají mrtví a dosah škod válečného konfliktu, hlasy volající po míru však zůstávají v ústraní. Jak konflikt prožívají lidé, kteří odmítají válku jako způsob řešení konfliktu? A jak může arménská a ázerbájdžánská občanská společnost využít vlastní vůle a představivosti k mírovému řešení? Co znamená nově podepsaná mírová dohoda pro tyto země za přítomnosti ruských mírotvorců?

Definice míru se radikálně různí, pro někoho je to absence násilí, pro jiného příměří a stabilita současného stavu, nebo naopak obnovení toho, co je považováno za historickou nebo mezinárodněprávní spravedlnost. Tyto vzájemně se vylučující interpretace „míru“ udržují strany v paralelních vesmírech a blokují jakoukoli schopnost představit si společné soužití.

Prosazování vlastních vizí míru či nenásilí vede navíc k útokům ze strany polarizované společnosti, právním krokům a obtěžování ze strany policie a úřadů nebo odcizení rodiny a přátel. Jak se dá překonat celospolečenská výchova ke konfliktu a démonizaci protivníka v době, kdy vítězí násilné řešení konfliktu? A jak k tomu může přispět mezinárodní občanská společnost nebo média?

Odpovědi na tyto a další otázky bude diskutovat Arzu Geybulla, mírová aktivistka a novinářka původem z Ázerbájdžánu, Gayane Ayvazyan, mírová aktivistka z Arménie, Laurence Broers, britský výzkumník a programový ředitel organizace Conciliation Resources.

Diskuzi povede Ondřej Zacha, reportér Voxpotu a výzkumník organizace Stratpol – Strategic Policy Institute. 

Diskuze bude probíhat v angličtině na ZOOMu za aktivní účasti novinářů a bude streamována na Facebooku NESEHNUTÍ.