Skip to main content

Světový týden respektu k porodu v Brně

Tisková zpráva
Brno, 18.5. 2012

Brno se letos již po třetí připojí ke Světovému týdnu respektu k porodu. Informativní festival o těhotenství, porodu a rodičovství  proběhne na mnoha místech v centru Brna. Zapojí se do něj většina brněnských organizací nabízejících služby pro těhotné ženy a jejich rodiny. Hvězdou letošního Týdne respektu je americká rodinná terapeutka Naomi Aldort, která v Brně vystoupí v pondělí 21. května v 17 hodin v sále Břetislava Bakaly.

V letošním roce si organizátoři STRP na celém světě zvolili téma: Kolik stojí porod? Tato otázka pálí nejen budoucí rodiče, ale i Ministerstvo zdravotnictví. To se v poslední době zajímá o možné modely péče během těhotenství, porodu a šestinedělí, které by byly nejen bezpečné a ženám příjemné, ale které by také zohledňovaly náklady na poskytovanou péči. V programu festivalu o tomto tématu bude v úterý mluvit porodní asistentka Miluška Kameníková z porodnice na Obilním trhu. Na tentýž den připadá projekce filmu Obchod se zrozením.
Přednášky a dny otevřených dveří budou celý týden probíhat v brněnských mateřských a rodinných centrech a také v centrech porodních asistentek a dul. “Mezi nejzajímavější přednášky nepochybně patří přednáška americké terapeutky Naomi Aldort, autorky knihy Vychováváme děti a rosteme s nimi, říká Zora Javorská, spolukoordinátorka festivalu z NESEHNUTÍ. Celý program je dostupný na www.aktivnirodicovstvi.cz. Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek doplňuje, že „konkrétní otázky a problémy mohou těhotné ženy a čerstvé maminky jako každoročně směřovat na porodní asistentky v bezplatné poradně, kterou letos najdou každý den (12:00 – 13:30) v obchůdku Bráně k dětem na Josefské 1“.
Hostem letošního ročníku je i právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota, která povede workshop o současné situaci v českém porodnictví. Ta upozorňuje, že v současné době, po prvním dubnu letošního roku, se v souvislosti s novým zákonem o zdravotních službách objevily dvě změny. „Pozitivní je to, že už ženy nemusí platit v porodnicích za přítomnost doprovodu, i když to stále není všude respektováno. Na druhou stranu nově hrozí porodním asistentkám až milionová pokuta za vedení porodu doma.
Podrobný program a další informace naleznete na : www.aktivnirodivstvi.cz
Kontakty:
Kateřina Hájková Klíčová, UNIPA, klicova@unipa.cz, 734 637 379
Zora Javorská, NESEHNUTÍ, zora@nesehnuti.cz, 606 722 988
Zuzana Candigiota, Liga Lidských práv, zcandigliota@llp.cz, 777 893 871