Skip to main content

Tisková zpráva konference Aktivní rodičovství, Brno, 10.10. 2012

Již za 10 dnů, v sobotu 20. 10. 2012 proběhne v Brně čtvrtý ročník konference Aktivní rodičovství. Tradiční podzimní konference letos hostí americkou antropoložku Meredith Small nebo manželé Kopřivovy, uznávané autory knihy Respektovat a být respektován. Pro několik stovek rodičů je akce příležitostí načerpat cenné rady a nabídnou své vlastní rodičovské cesty a zkušenosti.
Hlavní myšlenkou akce je sdílení zkušeností a informací. To je dnes samozřejmě možné i v rámci internetových diskuzí. Zora Javorská z Nesehnutí vysvětluje, v čem je přístup organizátorek nový: „Konference Aktivní rodičovství chce z tohoto anonymního světa vystoupit a nabízet otevřená a veřejná setkání rodičů s odborníky.“
Program kombinuje velké přednášky s malými workshopy. Hlavní zahraniční lektorkou je Meredith Small  autorka knihy Naše děti, naše světy (Our babies, ourselves) která výrazně ovlivnila pohled na rodičovství. Meredith Small je také reprezentantkou tzv. etnopediatrie. Tato nová vědecká disciplína spojuje objevy pediatrů, vývojových psychologů a antropologů, kteří studují, do jaké míry je naše rodičovská péče založena na biologických potřebách a do jaké míry na kulturních zvyklostech.
Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek z programu dále doporučuje: „filmovou vzpomínku na Jean Liedloff, autorku knihy Koncept kontinua, přednášku o zdravém vaření pro těhotné ženy a malé děti (Marie Noe: Dobré věci nejsou špatné) nebo panelovou diskuzi Učíme děti doma.“
Letošní novinkou je prostor pro setkávání „Náves“, místo, kde rodiče a jejich děti najdou zdravé občerstvení, stánky s ekologickým a zdravím zbožím, kontaktní místo porodních asistentek, kavárnu nebo dětský koutek. Lucie Harnošová ze společnosti Brána k dětem doplňuje: „Náves je pro všechny, kteří si chtějí popovídat s přáteli nebo se s novými lidmi seznámit.“
Doprovodný program letos nabídne koncert ženské skupiny Yellow Sisters, který bude přístupný i těm, kteří se celodenního programu nezúčastní.
Tisková konference za účasti americké antropoložky Meredith Small proběhne 19.10. v 10:00 v Bráně k dětem na Josefské 1. Přijďte s námi posnídat!
Pro média jsou připravené celodenní akreditace.
 
Kontakty:
Kateřina Hájková Klíčová, Unie porodních asistentek (UNIPA), klicova@unipa.cz, 734 637 379
Zora Javorská, NESEHNUTÍ, zora@nesehnuti.cz, 606 722 988
Lucie Harnošová, Brána k dětem, lucka2@email.cz, 721 436 380
Podrobné informace, program a anotace přednášek najdete na: www.aktivnirodicovstvi.cz

Aktivní rodičovství na Facebooku.

Portrét:
Meredith Small, autorka knihy Naše děti, naše světy aneb Jak biologie a kultura ovlivňují naše rodičovství
Meredith F. Smallová je profesorkou antropologie na Cornellově univerzitě v Ithace ve státě New York. Studovala chování primátů a mnoho let strávila pozorováním různých druhů makaků v zajetí a ve volné přírodě. V současnosti se zajímá o propojení biologie a kultury a o evoluci lidského chování. V posledních letech se zabývá tím, jak biologie a kultura ovlivňují výchovné  styly. Je autorkou čtyř knih a pravidelně přispívá do odborných časopisů. Její blog najdete na adrese www.meredithfsmall.com.