Skip to main content

Jídlo spojuje – jednotlivce, národy i kultury. Důkazem je naše Kulinárna, ve které se už několik let u jednoho stolu a při společné přípravě veganských pokrmů potkávají spolu s Brňankami a Brňany také brněnští příchozí z různých koutů světa spolu. Kulinárna pokračuje i letos – společným vařením, grilováním nebo čajovým dýchánkem.

Kulinárna pořádaná NESEHNUTÍ je první českou pobočkou mezinárodní platformy Über den Tellerrand, která sbližuje místní a příchozí právě skrze společné vaření. Jednotlivá setkání jsou otevřená široké veřejnosti a zúčastnit se může v podstatě kdokoliv.

Setkání Kulinárny mohou připomínat školu vaření, role šéfkuchaře-lektora se ale vždy ujímá někdo z komunity příchozích, a skrze recepty, suroviny a výsledné pokrmy představuje svou kulturu, zvyky a zajímavosti o zemi, ze které do Brna přišel. Na společnou přípravu veganských jídel pak v Kulinárně samozřejmě navazuje také jejich společná konzumace.

Začátek u brunche

Rok 2023 ale Kulinárna odstartovala v trochu jiném formátu – prvním letošním setkáním byl společný brunch. Recepty tentokrát nepocházely jen z jedné země a na stole se tak vystřídala pestrobarevná přehlídka chutí. Uvolněná atmosféra u společně připravené bohaté pozdní snídaně také pomohla ke vzájemnému seznámení se účastníků a účastnic. 

Dveře do kuchyně Kulinárny jsou ale otevřeny i nadále. I když jste úvodní seznámení nad veganským brunchem nestihli, můžete se připojit k jakémukoliv dalšímu společnému vaření.

Pokračování nad čajem nebo u grilu

Příležitostí stát se součástí Kulinárny a poznat přitom nové chutě, zvyky a kultury bude v roce 2023 ještě dostatek. Například hned na duben je naplánované další mírně netradiční setkání – tentokrát při společném čajovém dýchánku.

Pokud by vás ale lákal spíše klasický formát školy vaření, stačí vydržet do května. Do které země nás šéfkuchař*ka se svými recepty přenese si ale zatím necháváme pro sebe – bude to překvapení.

A jakmile se v kalendáři ukáže léto, vyráží Kulinárna ven. Například na velké komunitní grilování. Součástí akce bude také menší přednáška a společné povídání o celém projektu.

Aktuální informace o chystaných akcích Kulinárny najdete na sociálních sítích:

Facebook: https://www.facebook.com/kulinarnabrno
Instagram: https://www.instagram.com/kulinarna.brno/?hl=cs 

Máte nějaký dotaz nebo se chcete o Kulinárně dozvědět víc? Napište nám na rozmanite@nesehnuti.cz

FOTO: Andrea Špaková

CoReA_Logo_1