Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, Unie porodních asistentek a Hnutí za aktivní mateřství

Světoznámý porodník Michel Odent přijede 21. dubna 2013 počtvrté do České republiky a čeká ho zde velmi nabitý program. V pondělí 22. dubna bude v Brně celý den přednášet porodním asistentkám o fyziologickém porodu. V úterý dopoledne se opět v Brně zúčastní kulatého stolu s lékaři, lékařkami a porodními asistentkami na téma Spolupráce porodníka a porodní asistentky a její přínos pro matku a dítě. Brněnskou část programu pak zakončí úterní večerní přednáškou pro veřejnost v sále Břetislava Bakaly. Druhou přednášku pro veřejnost pak bude mít již v Praze a to ve středu 24. dubna od 14 hodin v klubu Lávka.
Doktor Michel Odent, známý humanizátor porodnictví, původem Francouz, dnes žijící v Londýně, se v současné době věnuje výzkumu působení syntetického oxytocinu na matku a dítě. Díky svým celoživotním snahám navrátit porod zpět do rukou žen, si Odent všímá a kritizuje současné rutinní zasahování do porodu a jeho medicínské vedení, které se rozmáhá v celém západním světě. Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek upozorňuje na panem doktorem kritizovanou praktiku: „podávání syntetického oxytocinu při porodu, či ještě více po porodu dítěte, na vypuzení placenty, se i v českých porodnicích stalo v posledních letech rutinou“. Nejen o těchto věcech bude francouzský lékař přednášet porodním asistentkám v pondělí od 10 do 17 hodin, na Vaňkovce v Brně.
„Druhou odbornou přednáškou Michela Odenta bude úterní účast na kulatém stole pro lékaře, lékařky a porodní asistentky na téma Spolupráce porodníka a porodní asistentky a její vliv na matku a dítě“ dodává Zora Javorská z NESEHNUTÍ, které kulatý stůl organizuje. Kulatého stolu se jako řečníci zúčastní také primář Vyškovské porodnice MUDr. Josef Eim, externí porodní asistentka z Vyškova Bc. Jana Riedlová a klinická psycholožka Mgr. Michaela Mrowetz. Poslední brněnskou akcí je přednáška Znovuzrozený porod, která je určena široké veřejnosti a koná se od 17:30 v sále Břetislava Bakaly.
„V Praze se bude ve středu 24. dubna od dvou hodin konat veřejná přednáška Znovuzrozený porod v klubu Lávka“ doplňuje Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství, které organizuje pražskou přednášku.
Návštěva Michela Odenta přináší také symbolické poselství českému porodnictví, které se shoduje s tématem letošního Světového týdne respektu k porodu a je jím heslo Rodíme: NERUŠIT!
Na všechna vystoupení Michela Odenta v České republice nabízí organizátorky omezený počet volných míst pro akreditované novináře a novinářky – hlaste se, prosím, na výše uvedené kontakty podle akce, kterou si přejete navštívit.
Kontakty:
Celý program na webu: www.normalniporod.cz
Kateřina Hájková Klíčová – UNIPA – klicova@unipa.cz – 776 683 184
Zora Javorská – Nesehnutí – zora@nesehnuti.cz – 605 239 579
Petra Sovová – Hnutí za aktivní mateřství – ham@iham.cz – 776 465 486
__________________________________________________________
Michel Odent je autorem knih Znovuzrozený porod, Matka Země, Láska jako věda a Všichni jsme děti vody. V těchto dnech vychází v českém jazyce jeho další kniha Přirozené funkce orgasmů při milování, porodu a kojení.