Skip to main content

Dnes, v pondělí 19. června, si mohou ženy užít slevu 22 % na vybrané produkty ve dvanácti městech a několika e-shopech v České republice. A to ve více než 50 kavárnách, cukrárnách, květinářstvích, knihkupectvích a dalších obchodech. NESEHNUTÍ, Otevřená společnost, Gender studies a spřátelené podniky tak chtějí akcí už potřetí symbolicky upozornit na to, že ženy vydělají takřka o čtvrtinu méně než muži.
Ve více než 50 podnicích budou pro ženy připraveny slevy na různé produkty – od levnější kávy, přes levnější pivo, víno či rum, až po slevu například na překladatelské služby. „Chtěli jsme dát ženám možnost vyzkoušet si alespoň na jeden den, jaké by to bylo, kdyby měly stejnou kupní sílu, jakou mají muži po celý rok. Důležitou motivací je také upozornit na důsledky nerovného odměňování. Mezi ně patří například to, že ženy jsou více než muži ohroženy chudobou, například ve stáří nebo když jsou samoživitelkami,“ objasňuje důvody akce jedna z organizátorek Kristýna Pešáková z NESEHNUTÍ. Sleva je sice určena pouze ženám, protože se však jedná o symbolickou akci, v případě nesouhlasu s povahou akce, bude sleva poskytnuta všem.
Slevu dostanou ženy i na předplatné časopisu Vlasta, který je mediálním partnerem akce. “Věřím, že když se bude o tomto tématu mluvit nahlas a všude, bude již brzy platová rovnost mezi muži a ženami zcela samozřejmá. Je to jedna z nejzásadnějších nespravedlností, která v naší společnosti přetrvává. Jako šéfredaktorka nejstaršího časopisu pro ženy u nás a jako matka dvou dcer upřímně doufám, že za rok budeme civilizované Evropě blíž,” vysvětluje důvodu svého zapojení šéfredaktorka Vlasty Alena Němečková.
„S LoveMusic se do akce zapojujeme už třetím rokem tak, že dáme slevu na veškerý sortiment v našem e-shopu. Nejenom, že tak symbolicky podpoříme ženy, které vydělávají celý život výrazně méně než muži, ale v minulém roce jsme také zaznamenali i výrazný růst objednávek,“ doplňuje k zapojení obchodu Zbyněk Hanko z LoveMusic.
Den rovnosti žen a mužů. Za rovné příjmy! pořádají NESEHNUTÍ, Otevřená společnost, Gender Studies a partnerské podniky, aby připomněli nerovné platové podmínky, s nimiž se české ženy na trhu práce denně setkávají. Akce se koná pod záštitou starosty městské části Brno-střed Martina Landy a starosty města Hodonín Milana Lúčky a je součástí projektu Jak na rovnost v odměňování podpořeném Evropským sociálním fondem v rámci Operačního programu zaměstnanost. Více informací najdete na stránkách www.budmefer.cz.
Kontakt:
Kristýna Pešáková, kristyna.pesakova@nesehnuti.cz
Petra Havlíková, petra.havlikova@nesehnuti.cz
 
Doplňující informace:
O příjmové nerovnosti:
Ženy v České republice v současnosti vydělávají až o 22,1 % méně než muži. Tento rozdíl daleko převyšuje průměr ostatních evropských zemí (16,2 %), a Česko se tak řadí na chvost žebříčku platové rovnosti. Že mezi výplatními páskami mužů a žen takový rozdíl být nemusí, dokazuje například Slovinsko, kde platový rozdíl nepřesahuje ani 4 %. I z těchto důvodů jsou ženy v ČR více ohroženy chudobou než muži. Ne nadarmo se říká, že chudoba má ženskou tvář.
Příčiny příjmové nerovnosti:
Problém nerovnosti v odměňování žen a mužů je velmi komplexní a ovlivňují jej mnohé vzájemně provázané faktory. Je výsledkem širší a obecnější nerovnosti mezi ženami a muži ve společnosti. Mezi důležité faktory se řadí:

  • Diskriminace na pracovišti
  • Různé profese a odvětví mužů a žen
  • Konflikt mezi pracovními a rodinnými povinnostmi
  • Ženy chybí na vyšších a vedoucích pozicích
  • Nedocenění práce, kterou častěji vykonávají ženy
  • Přerušení kariérního růstu z důvodu mateřství a rodičovství

Slevu vám poskytnou:
BRNO:
Amaro records kavárna
Bajkazyl
Bioobchod kamenné prodejny
Café Atlas
Café Mezzanine
Café Pilát
Café Práh
Café Ptáček
Café Tungsram
Čajovna za zrcadlem
Divý tvor
Dobrá čajovna
Hotel Victory Brno
Kavárna Trojka
Kulturárium
La Plevela
Literární čajovna Skleněná louka
Naše věci
Restart Fashion Shop
Restaurace Signature hotel Victory
Rosebud
Sylva Ficová
Tři ocásci
Cukrárna Tři ocásci
V.bistro
Vegalité
PRAHA:
Jeff de Brugges
Kytky od Pepy
Langhans kavárna Centrum Člověka v tísni
Minimarket Aida
Naturel Wine and Coffee
Pizza Rony
Rekomando knihkupectví, record store
RozvojMeBavi.cz
Socologické nakladatelství SLON
KLADNO:
AVEX papirnictví
Cukrárna Dolce Vita!
Cukrárna MUFFI
DROGERIE – PAPÍR – TAPETY Fialová, Póčiková
Fotoatelier Luboš Zdvihal
Lékárna Central
Pekařství „U dvou rohlíků”
První Švestkovic květinářství
UNHOŠŤ:
Geted reality
BOSKOVICE:
Kafe za rohem
JIHLAVA:
Hospůdka u Johana
OSTRAVA:
Provoz Hlubina
JAROMĚŘ:
Bioobchod
DVŮR KRÁLOVÉ:
Bioobchod
NÁCHOD:
Bioobchod
TRUTNOV:
Bioobchod
HRADEC KRÁLOVÉ:
Bioobchod
E-shopy:
Bioobchod e-shop
Hnutí DUHA internetový obchod
Lovemusic e-shop
Vegan fighters
ŠELMY.cz internetový obchod