Skip to main content

Do konce dubna má veřejnost poslední možnost podávat svá vyjádření k Plánu udržitelné městské mobility Brna. NESEHNUTÍ spolu s dalšími iniciativami i odborníky a odbornicemi připravilo jednoduchou aplikaci www.brnoprolidi.cz, prostřednictvím které lze plán připomínkovat.

Plán mobility potřebuje Brno k čerpání finančních prostředků z fondů EU. Na dokumentu pracuje třetím rokem a spustilo k němu web www.mobilitabrno.cz. NESEHNUTÍ, Brno na kole, Nádraží v centru a další iniciativy spustily informační kampaň www.brnoprolidi.cz, aby k tématu veřejnost přilákaly. „Doprava určuje rozvoj města až na úroveň územního plánu. Je to klíčová věc, ale radnice propaguje Plán mobility směrem k veřejnosti minimálně. Není to pro ni prioritní dokument, ačkoliv jeho obsah významně ovlivní tvář města na desítky let dopředu,” vysvětluje důvody kampaně iniciativ Alžběta Kofránková z NESEHNUTÍ.

„Fatální rozpor vidíme v tom, že vize v úvodu dokumentu směřuje k udržitelné dopravě v Brně, ale v zásobníku projektů jsou dominantně zastoupeny projekty, které podporují pouze růst automobilismu,” představuje nejdůležitější problém dokumentu jeden z týmu expertů Radim Cenek z občanské koalice Nádraží v centru a pokračuje: „vize říká, že Brno je městem, kde se velmi snadno žije bez automobilu, přitom chce vybudovat zázemí zejména pro auta. Ignoruje tak již desítky let staré zjištění, že výstavba infrastruktury pro auta jen přitáhne další automobilovou dopravu. Vyřeší se tím zácpy jen na krátký čas, než se město opět zahltí.”

„Naši aplikaci využily více než tři stovky lidí a nejvíc je zajímá bezpečný pohyb po městě – ať už pěších, nebo lidí na kole,” doplňuje Hana Chalupská z NESEHNUTÍ.

NESEHNUTÍ v rámci celoměsíční kampaně uspořádalo řadu happeningů a infostánků pro veřejnost. Poslední proběhl ve středu 26. dubna odpoledne před kostelem sv. Jakuba na Rašínově ulici.

Kontakt:
Hana Chalupská, NESEHNUTÍ Brno, hana@nesehnuti.cz
Alžběta Kofránková, NESEHNUTÍ, alzbetak@nesehnuti.cz
Radim Cenek, Nádraží v centru

Příloha:
Videa ke kampani Brno pro lidi:
Brno pro lidi
Import čistého vzduchu do Brna