Skip to main content
Tiskové zprávy

Lidská práva připomenou společně studenti a uprchlíci

By 2004-12-03No Comments

Další ročník Týdne lidských práv v Brně proběhne ve dnech 6. – 10. prosince 2004. Zahájí jej vzpomínková akce za oběti čečenské války před Generálním konzulátem Ruské federace. Během celého týdne se uskuteční celkem sedm veřejných besed, tři filmové projekce a dvě ochutnávky národních jídel. Netradiční součástí Týdne lidských práv bude setkání skupiny dětí z uprchlického tábora ve Zbýšově se studenty a studentkami gymnázia Terezy Novákové v Brně – Řečkovicích. Organizátory série akcí jsou Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ a Amnesty International.

Smyslem zahajovací akce Týdne lidských práv bude upozornit na pokračující utrpení civilistů v čečenském konfliktu. Po celou dobu úředních hodin Ruského konzulátu v pondělí 6. prosince budou aktivisté a aktivistky držet před jeho branou tiché hlídky. V jejich rukou budou fotografie a příběhy konkrétních obětí válečného konfliktu. „Chceme ukázat, že za každou obětí se skrývá konkrétní příběh, že oběti mají reálnou tvář, a že nejde jen o anonymní statistická data,“ vysvětluje důvody pořádání akce jeden z organizátorů Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Středeční program bude celý věnován Afghánistánu. V 17:00 na Fakultě sociálních studií MU vystoupí dobrovolnice společnosti Člověk v tísni při ČT, která slovem i fotografiemi představí humanitární projekt nazvaný MADAN. Jeho cílem je vybudovat v Afghánistánu dívčí školy. Následovat bude ochutnávka tradičních afghánských pokrmů a pochutin. Afghánský den bude uzavřen besedou s afghánským uprchlíkem Salimem Khanem. „Jeho životní příběh dokládá složitou situaci lidí, kteří se z důvodu svého pronásledování rozhodli opustit domov. Jejich pouť je plná ústrků ze strany převaděčských mafií i státních orgánů,“ říká aktivistka NESEHNUTÍ Petra Orsáková. „Ne vždy však končí cesta uprchlíka tak šťastně jako v případě Salima Khana, tedy získáním politického azylu,“ doplňuje Orsáková a naráží tak na skutečnost, že v České republice v roce 2003 získala azyl pouze 2% žadatelů.

Studenti a studentky Gymnázia Terezy Novákové v Brně Řečkovicích mají připraven na čtvrtek 9. prosince program pro dvě desítky dětských uprchlíků z pobytového střediska Zbýšov. Jeho součástí budou sportovní aktivity, výukové programy na počítačích a výtvarné dílny. „Akce udělá radost jak malým uprchlíkům, tak je přínosem i pro naše studenty, kteří ji připravili. Budou tak mít příležitost se přímo sekat s lidmi z jiných kultur a s rozdílnou životní zkušeností,“ komentuje záměr akce pedagog Jakub Vojta.

Nedílnou součástí Týdne lidských práv je spektrum přednášek zaměřených na regiony problematické z hlediska jejich dodržování. „Besed se zúčastní renomovaní odborníci dlouhodobě se zabývající danými oblastmi. O situaci v Kosovu promluví známý balkanolog Václav Štěpánek, o části historie Sovětského Svazu bude besedovat novinářka Petruška Šustrová a současný režim v Severní Koreji přiblíží předseda Česko-korejské společnosti Petr Bláha,“ dodává k programu Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.

Bližší informace:

Petra Orsáková – 732 839 653

Milan Štefanec – 605 239 579