Skip to main content
Tiskové zprávy

Lidská práva stále ve hře – festival Týden lidských práv

Ve dnech 7. – 12. prosince 2009 se v Brně u příležitostí Mezinárodního dne lidských práv uskuteční VII. ročník festivalu Týden lidských práv. Festival se tentokrát zaměří na souvislosti mezi lidskými a sociálními právy. Učiní tak nejen prostřednictvím besed a přednášek, ale i formou filmových projekcí, interaktivních workshopů či informačních stánků v ulicích. Nad letošním ročníkem festivalu převzal oficiální záštitu Veřejný ochránce práv JUDr. Otakar Motejl.
„Lidská práva – ještě stále ve hře“ je mottem letošního sedmého ročníku festivalu Týden lidských práv. Přestože od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv uplynulo již 61 let, jejich dodržování ve světě stále není samozřejmostí. Dennodenně probíhá v řadě míst naší planety zápas o zajištění často nejzákladnějších lidských práv, jako je právo na život, či právo na osobní svobodu. Vedle těchto základních lidských práv, stále častěji nabývají v dnešním světě na významu práva tzv. třetí a čtvrté generace, tj. práva sociální, či právo na příznivé životní prostředí. Proto také program festivalu akcentuje souvislosti mezi ekologickými problémy (např. klimatické změny) a z nich plynoucí porušování základních lidských práv a humanitárních krize. „Ignorování ekologických problémů může vést až k humanitárním katastrofám. Nedostatek zdrojů a ničení životního prostředí je např. jednou z významných příčin vleklé krize v súdánském Dárfúru.“ říká Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.
 
Lidskoprávní festival bude zahájen v pondělí 7. 12. 2009 informačním stánkem iniciativy Jídlo místo zbraní v prostoru před Mahenovým divadlem v Brně. Brněnská skupina Jídlo místo zbraní rozdává zdarma stravu sociálně potřebným již od roku 2001. Každou první sobotu v měsíci rozdá přibližně 50 porcí veganského a vegetariánského jídla. „Tímto způsobem upozorňujeme na fakt, že zatímco světové výdaje na zbrojení rostou, i v bohatých společnostech stále existuje velké množství hladovějících lidí či lidí bez domova. Navíc v naší společnosti dochází k zbytečnému plýtvání jídlem.“, vysvětluje smysl aktivity Jídlo místo zbraní Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.
 
Široké paletě souvislostí mezi sociálními právy, ničením životního prostředí, humanitární pomocí a lidskými právy bude věnován čtvrteční komponovaný Africký večer. Na něm mj. vystoupí lidskoprávní aktivista Ahmed El Badawi A. ADAM, který byl místopředseda zakázané súdánské pobočky mezinárodní organizace Amnesty International. Za svoji aktivitu byl v Súdánu vězněn a mučen, dnes se zabývá informováním veřejnosti o krvavém dárfúrském konfliktu.
 
Duch festivalu podpoří i hudební vystoupení brněnské skupiny Zelené koule, která na koncertu konaném v rámci Týdne lidských práv pokřtí své nové CD se svéráznými ekologickými písněmi. Přímo na koncertu budou moci návštěvníci připojit svůj podpis k petiční akci za práva domorodých obyvatel Latinské Ameriky. Dopisy na podporu obětí porušování lidských práv budou mít lidé možnost podepsat také v ulicích města či na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kde ve čtvrtek 10. 12. proběhne Maraton psaní dopisů organizace Amnesty International. „Pokud bychom se sami ocitli v situaci člověka, který je mučen, nespravedlivě vězněn nebo zastrašován, byli bychom zřejmě rádi, kdyby se nás lidé z celého světa zastávali. Že dopisové akce takového typu mají význam, potvrzují na základě vlastní zkušenosti i lidé pronásledovaní u nás za minulého režimu“, říká o Maratonu psaní dopisů Jan Klement z brněnské skupiny Amnesty International.
 
Letošnímu ročníku festivalu se navíc dostalo pocty v podobě oficiální záštity Veřejným ochráncem práv JUDr. Otakarem Motejlem.
 
Tyto a další zajímavé akce lze nalézt v programu festivalu, dostupném na http://tlp.nesehnuti.cz nebo na distribuovaných letácích a plakátech.
Více informací :
 
Peter Tkáč, koordinátor festivalu Týden lidských práv, NESEHNUTÍ, 736 704 785, petetkac(@)yahoo.co.uk
Milan Štefanec, NESEHNUTÍ, 605 239 579, milan.stefanec(@)nesehnuti.cz