Skip to main content

Celkem 123 500 Kč jsme společně s vámi a spolkem Gulag.cz vybrali v rámci dobročinné online dražby UAukce. Peníze z prodeje uměleckých děl vzniklých aby připomínaly temnou kapitolu ruské minulosti nyní pomůžou budoucnosti Ukrajiny a podpoří ty nejzranitelnější – lidi bez přístupu k pitné vodě a energii nebo s poničenými domovy. Děkujeme!

Pitná voda nad zlato

Za získané prostředky pořídíme například filtry a dezinfekci na čištění vody pro partnerskou organizaci z Mykolajivu, kde už dlouhé měsíce neteče z kohoutků pitná voda. Obzvlášť staří a nemocní lidé jsou tak odkázáni na skupinu dobrovolnic*íků, kteří jim vodu nosí z přistavených cisteren, a také na prostředky na její údržbu a čištění. „Chodit pro vodu je pro mě velmi obtížné, proto ji hodně skladuji doma. Vydrží mi jen díky čistícím prostředkům, které posíláte. Mockrát děkuji přátelům z Česka za pomoc,” vzkazuje z Mykolajivu 86letá žena, kteří místní říkají teta Galie. Galie žije sama v bytě v sedmém patře a je tak, stejně jako mnoho dalších starých lidí, odkázána na dobročinnou pomoc.

Zahojit rány na tělech i domovech

Finanční pomoc zamíří také k lidem, kterým ruská inflace zanechala jizvy na těle i na duši. UAkce podpoří organizace Divčata a Pravo na zdorovia, které se i díky naší dlouhotrvající podpoře starají o přeživší sexuálního násilí a kvůli neustálým útokům na ukrajinskou infrastrukturu se při své práci potýkají například s dlouhodobými výpadky dodávek tepla a elektrické energie. Pomoc pošleme také do Žytomirské oblasti, konkrétně do vesnice Vilšanka, kde byly během ostřelování poničeny domy čtyř rodin místních Čechů.

Sandarmoch – kde stromy mají tváře

V UAukci bylo možné pořídit si některý z více než třiceti uměleckých artefaktů z výstavy Sandarmoch – kde stromy mají tváře, kterou ve spolupráci s ruským Memorialem uspořádal spolek Gulag.cz. Více podrobností o jednotlivých dílech a jejich autorech a o průběhu UAukce najdete na facebookové události nebo v katalogu k výstavě představující toto utajené popraviště z dob stalinského teroru. Ještě jednou děkujeme všem, kteří do UAukce zapojili a pomohli tak těm nejzranitelnějším.