Skip to main content

 
Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 17.února 2011.
Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti NESEHNUTÍ a ivanovických obyvatel a obyvatelek a nařídil nižšímu soudu zkoumat povolení na stavbu BAUHAUSu v Brně-Ivanovicích. Probíhající výstavba je zaštítěna pouze pokoutně a v rozporu se zákonem vydanými certifikáty. Proti projektu se přitom už v roce 2006 vyslovilo 73 % dotazovaných obyvatel a obyvatelek Ivanovic v nezávislém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií z Masarykovy univerzity. Městský soud v Praze nyní rozhodne o platnosti certifikátů. Pokud certifikáty zruší, bude muset BAUHAUS stavbu zastavit. Články k případu najdete např. ZDE, ZDE, ZDE, či ZDE.
Nejvyšší správní soud vrátil naději ivanovickým obyvatelům a obyvatelkám, jenž se nechtějí smířit s nezákonnou výstavbou hypermarketu BAUHAUS v městské části Brno-Ivanovice. Soud nařídil nižšímu soudu přezkoumat certifikáty, kterými se BAUHAUS zaštiťuje a který byl podle NESEHNUTÍ vydán autorizovaným inspektorem Milanem Teigiserem v rozporu se zákonem.
Firma BAUHAUS začala na začátku června na pozemcích v Ivanovicích kopat. Zaštítila se certifikátem, který byl však získán nezákonným způsobem. Najatý autorizovaný inspektor se totiž nezeptal na připomínky majitelů a majitelek rodinných domů v okolí, kteří jsou přitom pro provedení stavby pouze na certifikát klíčové a z právního hlediska nezbytné. „Záměr BAUHAUSu je v rozporu s brněnským územním plánem neboť výrazně převyšuje povolenou rozlohu prodejních ploch. I územní rozhodnutí je tedy vydáno nesprávně. BAUHAUS záměrně zamlčel velikost prodejny. A úřady mu tento podvod zcela nepochopitelně tolerovaly,“ upozorňuje Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ na skutečnost, kterou potvrdil i znalecký posudek.
Plánovaný hobby market má představovat areál o rozloze čtyř hektarů, do něhož má denně přijet 1 500 osobních a desítky těžkých nákladních vozidel. „Vliv stavby na pohodu bydlení a životní prostředí místních lidí by byl jednoznačně negativní. Obchod tohoto typu a velikosti navíc v Ivanovicích vůbec není potřeba,“ kometuje záměr BAUHAUSu Jiří Koželouh. Proti výstavbě BAUHAUSU v Ivanovicích se v již v roce 2006 postavilo 73 % dotazovaných obyvatel a obyvatelek v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Více informací:
Jiří Koželouh, NESEHNUTÍ, 723 559 495