Skip to main content

Nejvyšší správní soud ČR vydal usnesení, kterým vyjasňuje možnosti obrany lidí proti pokoutně vydaným certifikátům autorizovaných inspektorů. Nezákonným jednáním inspektorů se české soudy, ministerstvo pro místní rozvoj i ombudsman zabývají již několik let. Nejznámějším případem zneužití institutu autorizovaného inspektora se stala výstavba Bauhausu v Brně-Ivanovicích. Nevládní organizace NESEHNUTÍ, která se problematice inspektorů věnuje, reaguje na aktuální usnesení.

„Nejvyšší správní soud vůbec nerozhodl o Bauhausu. Pouze řekl, že pokoutně vydaný certifikát nemá posuzovat Městský soud, ale Stavební úřad Brno-Ivanovice. Na podstatě věci to nic nemění. Certifikát byl vydán v rozporu se zákonem. Pokud jej dle usnesení nemůže platnosti zbavit soud, měl by to tedy udělat stavební úřad,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

„Je nešťastné, že soudy neustále mění názor, jak se mají lidé bránit proti nezákonným praktikám aut rizovaných inspektorů či investorů. Účinná obrana práv a dodržování zákonů je tak ohrožena. Pro ivanovické obyvatele a obyvatelky to může nyní znamenat, že do Bauhausu vedle jejich domů začnou – alespoň na čas – jezdit kamiony a stovky aut,“ doplňuje Koželouh.

 
Více informací:
Jiří Koželouh (NESEHNUTÍ), jiri.kozelouh@nesehnuti.cz, 723 559 495
Tisková zpráva NSS