Skip to main content
Tiskové zprávy

NESEHNUTÍ a AI uspořádají hry a táborák pro malé uprchlíky

By 2004-07-097 září, 2020No Comments

V sobotu 10. července se uskuteční v lesích v okolí obce Zastávka u Brna dětské odpoledne s hrami a večerní táborák. Programu se zúčastní děti uprchlíků, kteří v České republice žádají o azyl a v současné době se nacházejí v místním pobytovém středisku. Smyslem akce, kterou pořádají občanská sdružení NESEHNUTÍ Brno a Amnesty International (AI), je upozornit na složitou situaci uprchlíků žijících v ČR a zároveň nabídnout zajímavé volnočasové aktivity pro jejich děti. Děti si odpoledne zahrají zajímavé hry a večer si za zazpívají u ohně. Doprovod zpívajícím dětem zajistí nevidomý čečenský kytarista.

Malí uprchlíci, kteří se akce zúčastní, jsou zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu odkud je vyhnaly válečné konflikty či nedemokratické režimy. V současnosti hledají se svými rodiči ochranu v ČR a během azylové procedury jsou umístěni v uprchlickém táboře v Zastávce u Brna. „V nepřívětivých podmínkách pobytového střediska musejí uprchlíci trávit téměř veškerý volný čas neboť prostředky, které dostávají od státu, 12 Kč na osobu a den (6 Kč v případě dítěte), nestačí na téměř žádné kulturní či sportovní aktivity,“ říká aktivista Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Sobotní program začíná ve 2 hodiny odpoledne, kdy skupina uprchlických dětí vyrazí spolu s aktivisty a aktivistkami NESEHNUTÍ a AI z budovy pobytového střediska do blízkého lesa, kde si zahrají různé zábavné hry (chození poslepu kolem provazu, na schovávanou atd.). Poté připraví dřevo na oheň. Po večeři v 18.00 bude program pokračovat výpravou za pokladem. Děti se vydají lesem po vyznačené trase na jejímž konci objeví poklad v podobě sladkostí a hraček. Závěrečnou částí akce bude posezení u táborového ohně, zpěv písní a opékání veganských párků. Uprchlíci a uprchlice si budou moci zazpívat své vlastní i české písně a na kytaru je doprovodí nevidomý Čečenec, který zazpívá i několik balad o utrpení svého národa. Zaurbek – mladý čečenský žadatel o azyl, utrpěl jakožto civilista válečné zranění, oslepl a rozhodl se uprchnout z vlasti. Po strastiplné cestě napříč Evropou se dostal do České republiky. Poté se s pomocí přítele Zelimchana, který ho nesl na zádech, pokusil přejít nelegálně hranici do Německa, aby tam mohl podstoupit složitou operaci. „Oba byli zadrženi pohraničníky a půl roku drženi v záchytném zařízení pro cizince. Zaurbek zde neměl přístup k adekvátní zdravotní péči což bylo v jeho stavu zlášť kruté,“ doplňuje příběh Jana Jarošová z NESEHNUTÍ.

NESEHNUTÍ se spolu s AI věnuje konkrétní pomoci žadatelům a žadatelkám o azyl a snaží se pozitivně ovlivňovat azylovou politiku ČR. „Jsme znepokojeni tím, že český stát odmítá pomoci lidem, kteří utíkají z domovů před válkou či perzekucí a hrozí jim vyhoštěním ze země. Monitorujeme řadu takových případů,“ vysvětluje důvody kampaně Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ. Práci orgánů ministerstva vnitra (zejména Cizinecké policie) kritizuje ve své poslední zprávě o stavu lidských práv v České republice i vládní zmocněnec Jan Jařab. Jeho kritiku lze dokázat nejen postupem policie v případě pana Zaurbeka, ale také například skandálním chováním cizineckýh policistů, když na konci minulého roku udali iránského uprchlíka Alírézu Jadolláhího jeho vlastní ambasádě. Navíc v době kdy se chystalo jeho okamžité vydání do vlasti, odvrácené pouze technickým problémem a následnou veřejnou diskuzí rozpoutanou českou pobočkou AI. „Tímto postupem Cizinecká policie málem vydala uprchlíka na pospas autoritářskému režimu, který dennodenně porušuje lidská práva,“ říká Lubor Kysučan z AI, který se případem zabývá.

V rámci svých aktivit navštěvují dobrovolníci a dobrovolnice NESEHNUTÍ a AI uprchlický tábor v Zastávce u Brna pravidelně. Již zde zorganizovali několik programů pro děti, uskutečnilo se promítání klasických českých pohádek, maškarní karneval, výtvarné dílny, stopovací výlet či série sportovních utkání. Třikrát se také uskutečnily velké akce – první z nich, spojená se sázením stromů a prohlídkou Litovelského Pomoraví, druhá jejíž součástí bylo divadelní představení ve Vyškově a nedávno také výlet více než 50 uprchlíků a uprchlic do Brna spojený s prohlídkou Staré radnice a projížďkou na parníku. Do budoucna chystáme výjezd na koupaliště, divadelní představení a návštěvu Technického muzea v Brně.

Je možné domluvit si rozhovor se zmiňovaným čečenským žadatelem.

Další informace:

Jiří Koželouh, 723 559 495

Příloha:

http://www.nesehnuti.cz/cz/uprchlici.html