Skip to main content

Tisková zpráva z 01. 04. 2022

Buď můj druh! NESEHNUTÍ propojuje české studentky*y s dospívajícími uprchlíky z Ukrajiny

Najít si nové přátele, lépe se zorientovat v neznámém prostředí a na chvíli zapomenout na válečnou tragédii v Ukrajině pomůže dospívajícím uprchlicím*íkům v Brně nová iniciativa Buď můj druh organizace NESEHNUTÍ. Smyslem právě spuštěného projektu, na kterém se podílí aktivní studentky*i brněnských středních škol a gymnázií, je najít pro dospívající příchozí z Ukrajiny kamarády a kamarádky, se kterými budou tito mladí lidé smysluplně trávit svůj čas. 

„Teenageři, kteří spolu se svými rodinami uprchli před ruskou invazí se nachází v extrémně náročném životním období. A zatímco se pozornost jejich blízkých nyní upírá na ty nejzranitelnější, malé děti a staré lidi, oni zůstávají ve zcela cizím prostředí často odkázáni sami na sebe. Bojují při tom s úzkostmi a pocity ohrožení nebo bezmoci. My nechceme, aby na to byli sami,” vysvětluje koordinátorka projektu Buď můj druh Anna Demchuk. Zájem stát se druhem zatím projevilo přes dvacet mladých lidí z Brna. Projekt je možné finančně podpořit skrze sbírku na portálu darujme.cz.  

Nezávislá ukrajinská média dále informují i díky podpoře NESEHNUTÍ

První velká dodávka materiální pomoci ukrajinským nezávislým novinářům*kám od NESEHNUTÍ dorazila o víkendu do Ukrajiny. Obsahuje neprůstřelné vesty pro pohyb v blízkosti bojů a také satelitní telefony pro zajištění spojení v případě narušení provozu běžných komunikačních sítí. Pomoc si rozdělí několik nezávislých novinářek*ů, které*ří pokračují ve své důležité práci a navzdory ohromným rizikům dál přináší nové zprávy z několika ukrajinských měst. 

„Vybavení jako neprůstřelné vesty nebo speciální komunikační technika, které lidé v Ukrajině nutně potřebují, je stále obtížnější sehnat. A to nejen v Česku, ale i dalších evropských zemích. I díky našim podporovatelům a podporovatelkám se nám to ale zatím daří,” uvádí za NESEHNUTÍ Martin Hyťha. Právě nyní je tak na cestě také druhá velká dodávka pomoci do ukrajinského města Kropyvnyckyj. První podporu v hodnotě asi 300 000 Kč obsahující zejména zdravotnický materiál dopravilo NESEHNUTÍ partnerské organizaci do města před několika týdny.

NESEHNUTÍ také menšími zásilkami a financemi dál pomáhá občansky aktivním lidem po celé Ukrajině. Členové*nky organizace jsou vděční za dosavadní podporu jejich práce ze strany veřejnosti a připomínají, že sbírka na záchranu ukrajinské občanské společnosti stále pokračuje. „Úvodní vlna solidarity byla úžasná. Už nyní je ale zřejmé, že v Ukrajině bude nezbytná dlouhodobá organizovaná pomoc,” dodává Hyťha.

Kontakty

Marek Hadrbolec, mediální koordinátor NESEHNUTÍ, marekh@nesehnuti.cz

Anna Demchuk, koordinátorka projektu Buď můj druh, NESEHNUTÍ, annad@nesehnuti.cz

Martin Hyťha, člen programu Cesta iniciativy, NESEHNUTÍ, martinh@nesehnuti.cz


Činnost NESEHNUTÍ je podpořena v rámci projektu “Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – Third Trio EU Presidency Project”, který je financován Evropskou unií a realizován platformou CONCORD Sweden, národní platformou francouzských NNO pro mezinárodní solidaritu (Coordination SUD), Českým fórem pro rozvojovou spolupráci (FoRS) a Evropskou konfederací NNO pro humanitární pomoc a rozvoj (CONCORD). Obsah akce nevyjadřuje stanoviska donora a nezakládá zodpovědnost z jeho strany.

version-web-EUPP_SecondTrio_Logo-2021-transparent-4
CS-Spolufinancovano-Evropskou-unii_POS
logo-FORS-cz_en_web_2017