Skip to main content

V pondělí 17. března aktivisté Nezávislého sociálně ekologického hnutí – NESEHNUTÍ nad vchodem do budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze vyvěsili transparent s textem „České zbraně vraždí v: Jemenu, Srí Lance, Zimbabwe, Alžírsku, Angole, Sýrii a Kolumbii“. Upozornili tím na skutečnost, že české zbraně končí v oblastech, ve kterých jsou porušována lidská práva, popř. probíhá ozbrojený konflikt. Členové NESEHNUTÍ kritizovali praktiky předchozích ministrů a vyzvali nastupujícího ministra, aby ukončil preferování čistě ekonomických zájmů nad dodržováním mezinárodních úmluv a ochranou lidských práv.

Nesouhlas s dosavadní politikou ministerstva průmyslu a obchodu při udělování licencí na vývoz zbraní vyjádřili na dvě desítky aktivistů NESEHNUTÍ také rozvinutím ostnatého drátu symbolizujícího totalitní režimy, které Česká republika svými zbrojními exporty podporuje. Měli na hlavách kšilty s názvy konkrétních zemí, ve kterých končí české zbraně: Alžírsko – letadla, Angola – raketomety, Jemen – tanky, Kolumbie – pistole, revolvery, Srí Lanka – tanky, Sýrie – tanky, revolvery, pistole, Zimbabwe – raketomety, kulomety. V rukou drželi transparenty s hesly typu „Žádné tanky do Srí Lanky“, „Jídlo místo zbraní“, „Pro změnu – žádné zbraně do Jemenu“.

„Za obzvlášť skandální považujeme případy, kdy Česká republika vydělává na podpoře válečného konfliktu a české zbraně končí v rukou obou válčících stran. Je to jasný příklad nadřazování ekonomického profitu nad lidský život,“ komentuje situaci Petr Machálek z NESEHNUTÍ. Jeho slova potvrzuje skutečnost, že jen v letech 2000 – 2001 byly z České republiky vyvezeny na Srí Lanku tanky, raketomety a munice za 4 miliony dolarů. Jednalo se především o 16 raketometů a 41 tanků T-55 vyřazených z výzbroje české armády. Povstalecká organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), v jejíchž řadách bojují i dětští vojáci, je vyzbrojena českými raketomety, stejně jako vláda, která proti této organizaci vojensky vystupuje.

„Rovnako tak je pokrytecké podporovať vojnu proti Iraku a zároveň vyvážať zbrane do Sýrie a Jemenu napriek tomu, že existuje dôvodné podozrenie, že tieto zbrane končia v rukách irackého režimu,“ doplňuje svého kolegu aktivistka NESEHNUTÍ Katarína Potfajová. Naráží tak na opakovaná tvrzení The Guardian a izraelského listu Haarec obviňující Českou republiku z porušování mezinárodních sankcí, ke kterému dochází reexportem českých zbraní ze Sýrie a Jemenu do Iráku. Např. jen do Sýrie se od roku 2000 vyvezly zbraně za více než 7 milionů Kč (jak vyplývá z celních statistik MF ČR). Navíc v samotné Sýrii panuje vysoce nedemokratický režim, který vězní, mučí a fyzicky likviduje politické odpůrce.

„Česká republika těmito obchody porušuje mezinárodní úmluvy, které se zavázala dodržovat. Tyto dohody výslovně zakazují vývozy zbraní do zemí porušujících lidská práva,“ kritizuje aktivista NESEHNUTÍ Milan Štefanec dosavadní způsob udělování licencí na export zbraní z ČR. Jednou z porušovaných dohod je Kodex EU (viz příloha), ke kterému se Česká republika přihlásila již za premiéra Zemana v srpnu 1998.

Aktivisté NESEHNUTÍ proto nastupujícímu ministrovi průmyslu a obchodu předali otevřený dopis, ve kterém jej vyzvali k jednoznačné odpovědi na otázku, jak hodlá zamezit problematickým zbrojním vývozům do budoucna.

Kontakt: Katarína Potfajová, 605 239 579, Petr Machálek, 777 308 113