Skip to main content

Na začátku dubna uvítalo NESEHNUTÍ několik zkušených lektorek, lektorů a mladých aktivistek a aktivistů na svém workshopu v abchazském městě Suchumi. Následující víkend proběhl v gruzínském městě Kutaisi seminář obsazený lektory a lektorkami nejen z ČR, ale také ze Slovenska, Maďarska a Polska. „Lektoři a návštěvníci seminářů měli jedinečnou příležitost si vyměnit zkušenosti a znalosti z oblasti vedení kampaní a použití nových médií. Bylo to velice inspirující pro obě strany,” řekla Alena Věžníková, externí spolupracovnice NESEHNUTÍ. V těsném závěsu následoval obdobný seminář v Jermuku v Arménii. Poslední seminář pro občanské iniciativy z Jižní Osetie se uskutečnil na přelomu dubna a května.
Seminářů se aktivně zúčastnili zástupci a zástupkyně organizací zaměřených na ochranu lidských práv, sociální problematiku a ochranu životního prostředí. Jedno konkrétní téma se na všech seminářích opakovalo: téma předsudků a stereotypů. “Účastníci seminářů měli možnost mluvit o svých vlastních předsudcích a měli možnost pochopit dynamiku vztahů a vzniku předsudků ve společnosti krok za krokem,” řekla Radka Vejrychová, lektorka NESEHNUTÍ.
Maciej Muskat z Greenpeace Polsko a Mark Fodor z Bankwatch Maďarsko přednášeli o plánování a vedení kampaní; Juraj Smatana ze slovenské neziskové organizace Servisné centrum Ekofóra se podělil o své zkušenosti v boji proti korupci na komunální úrovni.
Účastníci seminářů mají nyní možnost požádat o malé granty a zúčastnit se studijního pobytu v České republice, který proběhne v říjnu.
Cesta iniciativy je program podpory aktivních lidí v zahraničí, především na Kavkaze, v Podněstří a v Bělorusku – ale nejen tam. Pomáháme místním aktivistkám a aktivistům vytvářet občanskou společnost a chránit lidská práva, životní prostředí a práva zvířat. Chceme pomoci uspíšit přerod těchto regionů ve svobodné.
NESEHNUTÍ uskutečnilo vzdělávací semináře na Kavkaze díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Mezinárodního visegrádského fondu.
Více informací:

 
[1]
Harmonogram seminářů:
6. – 8. dubna: Suchumi, Abcházie
12. – 14. dubna: Kutaisi, Gruzie
18. – 21. dubna: Jermuk, Arménie
27. dubna – 2. května: Vladikavkaz (pro iniciativy z Jižní Osetie)]]>