Skip to main content
Tiskové zprávy

Nezávislé svědectví o ázerbájdžánských volbách

By 2003-12-09No Comments

Toto svědectví přinese druhý den festivalu Dny Kavkazu. 15. října tohoto roku proběhly v postsovětském Ázerbájdžánu mezinárodní veřejností ostře sledované prezidentské volby. V rámci šestisetčlenné mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě působilo rovněž na dvě stě pozorovatelů, které vyslal washingtonský Institut pro demokracii ve východní Evropě (IDEE), mezi nimi i devatenáct pozorovatelů z České republiky. Třebaže mezinárodní společenství volby uznalo a dokonce i mnozí vedoucí politikové ze západních demokratických zemí okázale blahopřáli nově zvolenému prezidentovi ke zvolení, názor nezávislých pozorovatelů byl diametrálně odlišný. Jejich osobní zkušenost a napjatou atmosféru ázerbajdžánských voleb nám přiblíží dvě akce pořádané v úterý 9. prosince na brněnské Fakultě sociálních studií MU v rámci Dnů Kavkazu.

„… to, co v Ázerbajdžánské republice proběhlo 15.října 2003, nelze označit jako jev, který bývá v mezinárodní praxi označován pojmem volby.“ Těmito kritickými slovy končí prohlášení, které 18. října 2003 vydali v Baku členové mise Institutu pro demokracii ve východní Evropě. S jejich svědectvím se Brňané mohou seznámit v úterý 9.prosince na Fakultě sociálních studií MU. V 16.30 se ve studentském klubu Krmítko uskuteční vernisáž fotografické výstavy Očima pozorovatelů, na níž čeští členové mise, mezi nimiž působilo i několik známých novinářů a aktivistů nevládních organizací, představí svůj pohled nejen na vlastní volby, ale i události, které je doprovázely. Vernisáž zpestří ochutnávka ázerbájdžánské kuchyně, ázerbájdžánský čaj i tradiční ázerbájdžánská hudba. V 18 hod potom v posluchárně J31 proběhne projekce dokumentárního filmu přední české novinářky a zároveň spoluorganizátorky pozorovatelské mise IDEE Petrušky Šustrové Azadlig znamená svoboda, v němž jeho autorka zachytila osudy Ázerbajdžánu v posledním desetiletí i intenzívní naděje na změnu, které si tamní společnost s nadcházejícími volbami spojovala. O hořkém probuzení z nich a událostech, které po volbách následovaly, potom osobně pohovoří autorka dokumentu i ázerbajdžánský student Dilbazi Eltay.

„Lhostejnost, s jakou na volby reagovali mnozí západní státníci, významná média i některé vážené mezinárodní organizace, byl pro nás coby přímé účastníky mise šokující. V Ázerbájdžánu jsme nebyli jen svědky naprosto viditelného volebního podvodu, ale i zvůle státní moci doprovázené brutálním porušováním lidských práv,“ říká jeden z členů mise a spoluorganizátorů Dnů Kavkazu dnů Milan Štefanec z NESEHNUTÍ. „Ve světě, v němž strategické a surovinové zájmy mocných mají přednost před lidskými právy, je nutno znovu a znovu vydávat pravdivé svědectví o tom, co se stalo. Jinak by se jednoho dne mohlo stát, že se současné polopravdy a lži stanou oficiální součástí historie,“ dodává jeho kolega a spolutvůrce fotografické výstavy Petr Machálek.

Bližší informace:
Lubor Kysučan, 549 494 612;
Milan Štefanec, 605 239 579;
Jiří Koželouh, 723 559 495