Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, úterý 25. listopadu 2014

Dnes bude podle očekávání zvoleno nové vedení brněnské radnice. Občanské iniciativy a nevládní organizace upozornily otevřeným dopisem kandidáta na primátora Petra Vokřála (ANO), že na něj a jeho koaliční kolegy a kolegyně čeká neodkladná práce na změnách, které zlepší život Brňanů a Brňanek.
„V Brně ubylo za deset let 850 obchodů, zejména v centru. Zato rostly hypermarkety na zelené louce na okraji města. Koalice by měla prosadit do územního plánu férová pravidla, která regulují hypermarkety a dávají šanci menším obchodům,“ říká Klára Dobešová z NESEHNUTÍ
„V Brně jsou běžně překračovány hygienické limity znečištění ovzduší. Z 90 % za to může doprava. Zkušenosti z úspěšných evropských měst ukazují, že klíčem k vyčištění vzduchu je cílevědomé zavádění jednotlivých konkrétních řešení, jako jsou např. nízkoemisní zóny,“ říká Hana Chalupská z NESEHNUTÍ.
„Brno může využít nové povinnosti třídit bioodpad a přiblížit se tak úspěšným evropským městům. V Německu se třídí 60 % odpadů, v belgickém Vlámsku dokonce 70 %.  Česká republika stále přešlapuje na 30 %. Ale třeba Olomouc už třídí polovinu odpadků,“ říká odpadový expert Hnutí DUHA Ivo Kropáček.
„Moderní města se snaží nabídnout svým obyvatelům a obyvatelkám co nejširší přístup k informacím i formou tzv. otevřených dat. Brno má co dohánět a je dobře, že otevřené informování je jednou z priorit nové koalice. Těšíme se, že občané a občanky brzy získají informace a data k rozhodování, která se jich týkají: např. k územnímu plánování, povolování staveb nebo kácení stromů,“ říká Klára Dobešová z NESEHNUTÍ.
V příloze najdete text otevřeného dopisu, který Petru Vokřálovi poslaly brněnské občanské iniciativy a nevládní organizace: NESEHNUTÍ, Brnění, o. s., Děti Země, Líšeň sobě, OS Horní náměstí, OS Sochorova, OS Majdalenky, OS Masarykova čtvrť, Petr Šplíchal za vnitroblok na Skácelové, Kristýna Rytířová za iniciativu DejchejBrno
 

Kontakty:

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Klára Dobešová – koordinátorka projektu Rozvoj občanské angažovanosti, NESEHNUTÍ, klara@nesehnuti.cz

Hana Chalupská, koordinátorka programu Občanské oko, NESEHNUTÍ, hana@nesehnuti.cz