NESEHNUTÍ spouští kampaň za inovaci školního stravování
Tisková zpráva ze dne 02.09.2021
Hned druhý den školního roku zahájilo NESEHNUTÍ novou kampaň Pestré jídelny, jejímž cílem je změna vyhlášky o školním stravování. Organizace tím usiluje o zdravější a chutnější školní obědy, které budou mít také menší dopad na klima a životní prostředí. V neposlední řadě chce kampaní také umožnit školní stravování všem dětem dle jejich potřeb. Výzvu ke změně vyhlášky mohou lidé najít a podpořit na webu pestrejidelny.cz.
Nahrazení spotřebního koše flexibilní regulací zajišťující pestrou a zdravou stravu, zpřístupnění školního stravování pro lidi s dietetickými potřebami a více rostlinných jídel v jídelníčku. To jsou tři hlavní body výzvy ke změně adresované Ministerstvu školství. „Školní strava neodpovídá aktuálním doporučením, chybí více zeleniny, ovoce i luštěnin. Spotřební koš stanovující povinné množství některých potravin v jídlech navíc ještě komplikuje práci jídelnám, které se samy snaží o změnu k lepšímu,” vysvětluje koordinátorka kampaně Pestré jídelny Anna Neumannová z NESEHNUTÍ.
Strnulost systému školního stravování vede k tomu, že školní jídelny ročně vyhodí jídlo za asi 2,5 miliardy korun. Vysoký podíl živočišných potravin ve stravě je navíc jednou z významných příčin klimatické krize [1]. „Děti se ve škole učí, co to je zdravé jídlo. V jídelně by se s ním pak měly pravidelně setkávat a mít šanci zjistit, že je také chutné. Tím si vybudují vztah ke zdravému životnímu stylu a na talířích zůstane méně zbytků,” míní Koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ Marek Hadrbolec.
Kampaň se inspiruje pozitivními příklady ze zahraničních jídelen. Například v Rakousku a Německu je zelenina každodenní součástí školních obědů, zatímco jídel s masem je stanovený omezený počet. „Více rostlinných jídel dodá školní stravě pestrost a bude mít pozitivní vliv na zdraví dětí, které se stále častěji potýkají s nadváhou,” dodává Neumannová. Právě nadváhou nebo obezitou dnes trpí jedna pětina dětí ve věku 11-15 let. Změna tak prospěje nejen životnímu prostředí, ale hlavně zdraví strávníků a strávnic.
Dalším cílem kampaně Pestré jídelny je zpřístupnit školní stravování všem. „Počet strávníků a strávnic, kteří se v dnešních jídelnách nenají, roste. Jde nejen o lidi s alergiemi a zdravotními dietami, ale například i o vegetariány a vegetariánky. Ti všichni jsou ze systému školního stravování v podstatě nedobrovolně vyloučeni,” dodává Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.
Kromě zahraničních zkušeností čerpá kampaň také ze studie Státního zdravotního ústavu Máme to na talíři a není nám to jedno [2], která hovoří o neudržitelnosti a nutnosti reformy současného systému. Součástí jeho přeměny by mělo být také navýšení platů zaměstnanců a zaměstnankyň školních jídelen, podpora jejich dalšího vzdělávání nebo vznik jednotné databáze nutričně vyvážených receptů.
Kontakty:
Anna Neumannová, koordinátorka kampaně Pestré jídelny NESEHNUTÍ, annan@nesehnuti.cz
Marek Hadrbolec, koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ, marekh@nesehnuti.cz
Poznámky:
[1] https://sustainabledevelopment.un.org/partnership/?p=2252
[2] http://www.szu.cz/skolni-stravovani-analyza-systemu-a-navrhy-modernizace-v