Skip to main content

NESEHNUTÍ spouští kampaň za inovaci školního stravování

Tisková zpráva ze dne 02.09.2021

Hned druhý den školního roku zahájilo NESEHNUTÍ novou kampaň Pestré jídelny, jejímž cílem je změna vyhlášky o školním stravování. Organizace tím usiluje o zdravější a chutnější školní obědy, které budou mít také menší dopad na klima a životní prostředí. V neposlední řadě chce kampaní také umožnit školní stravování všem dětem dle jejich potřeb. Výzvu ke změně vyhlášky mohou lidé najít a podpořit na webu pestrejidelny.cz.

Nahrazení spotřebního koše flexibilní regulací zajišťující pestrou a zdravou stravu, zpřístupnění školního stravování pro lidi s dietetickými potřebami a více rostlinných jídel v jídelníčku. To jsou tři hlavní body výzvy ke změně adresované Ministerstvu školství. „Školní strava neodpovídá aktuálním doporučením, chybí více zeleniny, ovoce i luštěnin. Spotřební koš stanovující povinné množství některých potravin v jídlech navíc ještě komplikuje práci jídelnám, které se samy snaží o změnu k lepšímu,” vysvětluje koordinátorka kampaně Pestré jídelny Anna Neumannová z NESEHNUTÍ.

Strnulost systému školního stravování vede k tomu, že školní jídelny ročně vyhodí jídlo za asi 2,5 miliardy korun. Vysoký podíl živočišných potravin ve stravě je navíc jednou z významných příčin klimatické krize [1]. „Děti se ve škole učí, co to je zdravé jídlo. V jídelně by se s ním pak měly pravidelně setkávat a mít šanci zjistit, že je také chutné. Tím si vybudují vztah ke zdravému životnímu stylu a na talířích zůstane méně zbytků,” míní Koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ Marek Hadrbolec.

Kampaň se inspiruje pozitivními příklady ze zahraničních jídelen. Například v Rakousku a Německu je zelenina každodenní součástí školních obědů, zatímco jídel s masem je stanovený omezený počet. „Více rostlinných jídel dodá školní stravě pestrost a bude mít pozitivní vliv na zdraví dětí, které se stále častěji potýkají s nadváhou,” dodává Neumannová. Právě nadváhou nebo obezitou dnes trpí jedna pětina dětí ve věku 11-15 let. Změna tak prospěje nejen životnímu prostředí, ale hlavně zdraví strávníků a strávnic.

Dalším cílem kampaně Pestré jídelny je zpřístupnit školní stravování všem. „Počet strávníků a strávnic, kteří se v dnešních jídelnách nenají, roste. Jde nejen o lidi s alergiemi a zdravotními dietami, ale například i o vegetariány a vegetariánky. Ti všichni jsou ze systému školního stravování v podstatě nedobrovolně vyloučeni,” dodává Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

Kromě zahraničních zkušeností čerpá kampaň také ze studie Státního zdravotního ústavu Máme to na talíři a není nám to jedno [2], která hovoří o neudržitelnosti a nutnosti reformy současného systému. Součástí jeho přeměny by mělo být také navýšení platů zaměstnanců a zaměstnankyň školních jídelen, podpora jejich dalšího vzdělávání nebo vznik jednotné databáze nutričně vyvážených receptů.

Kontakty:
Anna Neumannová, koordinátorka kampaně Pestré jídelny NESEHNUTÍ, annan@nesehnuti.cz
Marek Hadrbolec, koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ, marekh@nesehnuti.cz

Poznámky:
[1] https://sustainabledevelopment.un.org/partnership/?p=2252
[2] http://www.szu.cz/skolni-stravovani-analyza-systemu-a-navrhy-modernizace-v