Skip to main content

Gulag.cz, Memorial a NESEHNUTÍ pořádají online dražbu UAukce

Tisková zpráva Gulag.cz a NESEHNUTÍ z 06. 03. 2023

Charitativní UAukce na pomoc Ukrajině, kterou na tragické výročí jednoho roku od začátku ruské vojenské invaze spustily organizace Gulag.cz, Memorial a NESEHNUTÍ, pokračuje až do pátku 10. března. Díky penězům z prodeje uměleckých děl pořadatelé podpoří nejzranitelnější Ukrajince a Ukrajinky, které ruská vojska připravila o možnost vést normální a důstojný život. UAukce probíhá na portálu LiveBid.

Umělecká díla vznikla pro výstavu Sandarmoch – kde stromy mají tváře, která připomíná popraviště z dob stalinského teroru, a nyní pomohou vytvářet lepší budoucnost Ukrajiny. Díky prostředkům z UAukce zajistí pořádající organizace obětem ruské agrese alespoň to nejzákladnější – pitnou vodu nebo elektrickou energii. 

V ukrajinském Mykolajivu neteče pitná voda z kohoutků už dlouhé měsíce. Obzvlášť staří a nemocní lidé jsou zde odkázáni na skupinu dobrovolníků*ic, která jim vodu nosí z přistavených cisteren, a na prostředky pro čištění vody, které obstarává NESEHNUTÍ. „Chodit pro vodu je pro mě velmi obtížné, proto ji hodně skladuji doma. Vydrží mi jen díky čistícím prostředkům, které posíláte. Děkuji přátelům z Česka, kteří pomáhají,” vzkazuje z Mykolajivu 86letá žena, kteří místní říkají teta Galie. Galie žije sama v bytě v sedmém patře a je tak, stejně jako mnoho dalších starých lidí, odkázána na dobročinnou pomoc.

Další peníze poputují k těm, kterým ruská invaze zanechala jizvy na těle i na duši. UAukce podpoří organizace Divčata a Pravo na zdorovia, které se starají o přeživší sexuálního násilí a kvůli neustálým útokům na ukrajinskou infrastrukturu se potýkají například s dlouhodobými výpadky dodávek tepla a elektrické energie. Pomoc zamíří také do Žitomirské oblasti, konkrétně do vesnice Vilšanka, kde během ostřelování byly poničeny domy čtyř rodin místních Čechů. Prostředky budou určeny na opravu dveří a oken.

Každá částka získaná v UAukci bude mít reálný dopad na životy lidí v Ukrajině. Například za deset tisíc korun jsme schopni zajistit pitnou vodu pro čtyřčlennou rodinu až na půl roku. Třicet tisíc zase stačí na generátor elektřiny, který rozsvítí životy přeživším sexuálního násilí,” popisuje Marek Hadrbolec z NESEHNUTÍ.

Podceňování zločinů z minulosti vede k novým zločinům. Jsme svědky reinkarnace odvetného režimu, který je zodpovědný nejen za ruské politické vězně, ale také za válečné zločiny Ruska v Ukrajině,” říká ve svém videovzkazu k UAukci berlínská umělkyně Lena Aš, která pro výstavu vytvořila z výšivky portréty dvou obětí stalinského popraviště Sandarmoch.

Dnešní Rusko popírá kriminální stránky své historie. A to má děsivé následky,” vzkazuje zase k příležitosti UAukce Timofej Byčkov, autor bronzového reliéfu Smutek. Reliéf se spolu s dalšími díly bude dražit až do pátku 10. března, kdy charitativní aukce skončí. Podrobnosti o jednotlivých artefaktech nebo návod, jak se dražby zúčastnit, jsou k dispozici ve facebookové události UAukce nebo na webu.

Záštitu nad UAukcí převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová.

rozesilka

Jak dražit v UAukci

– Přečíst si Podmínky využití systému Livebid zde (ENG here)
– Zaregistrovat se do systému Livebid zde (ENG here)
– Po registraci účtu ověřit svou identitu vyplněním příslušného formuláře
– Seznámit se s Aukčním řádem UAukce
– Seznámit se s aukčním katalogem UAukce

Předaukce / limitování

 (24. 2. 12:00 – 10. 3. 18:00)
– Registrovaní a přihlášení uživatelé mohou po tuto dobu zadávat na položky zařazené do aukce tzv. limity, tedy maximální částku, kterou jsou ochotni do nákupu položky investovat.
Tuto částku napíše dražitel do okénka CENA a stiskne tlačítko LIMITOVAT.

Poté se objeví okno POTVRĎTE VLOŽENÍ LIMITU. Po opětovném stisknutí tlačítka LIMITOVAT systém limit zaregistruje.
– Minimální limit je vyvolávací cena díla. Nastavený limit zůstává ostatním dražitelům skryt (každý dražitel tedy vidí pouze vlastní nastavené limity). Dražitel se pak již nemusí samotné aukce aktivně účastnit, systém za něj přihazuje až do výše nastaveného limitu. Aktuální cenu, vycházející z průběhu limitování, vidí uživatelé u každé dražené položky.
. Pokud měl dražitel nastaven limit nižší než jiný dražitel, draženou položku nezíská. Může se však účastnit samotné „živé“ aukce a přihazováním pokračovat v soutěži s dalšími dražiteli.

Aukce / přihazování

(10. 3. 2023 od 19:00):
– Aukce se zahajuje první položkou a pokračuje položkami následujícími podle řazení v katalogu. Vychází se z aktuálních cen dosažených během limitování. Pro každou položku je nastaven čas 20 vteřin, který je odpočítáván přímo na obrazovce pod draženým dílem, aby dražitelé věděli, kolik času zbývá na případný příhoz. Jakmile některý z účastníků provede nový příhoz, časový odpočet začíná znovu. Pokud během určeného času nepřijde nový příhoz, položka se odklepává a vyhrává ji zájemce, který podal poslední nejvyšší příhoz.


Kontakt:

Marek Hadrbolec, Koordinátor komunikace NESEHNUTÍ
marekh@nesehnuti.cz, +420 777 524 944

Pořadatelé:

NESEHNUTÍ
NESEHNUTÍ je sociálně-ekologická nevládní organizace. Její ekologické a lidskoprávní aktivity ukazují, že změna společnosti založená na respektu k lidem, zvířatům i přírodě je možná a musí vycházet především zdola. NESEHNUTÍ od roku 2014 podporuje rozvoj občanské společnosti v Ukrajině a spolupracuje s tamními obránkyněmi*ci lidských práv, aktivistkami*y a nezávislými novinářkami*i. Od začátku ruské invaze organizace pomáhá ukrajinské občanské společnosti dodávkami zdravotnického materiálu, výpočetní techniky nebo peněžní podporou organizací, které už rok pomáhají obětem ruské invaze.

Gulag.cz
Organizace Gulag.cz se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag a obecně i sovětským totalitním režimem. Vznikla na konci roku 2009. Klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětských represích a všem, co s nimi souvisí, včetně souvislostí s Československem a dalšími zeměmi. Činnost organizace umožňuje zkoumání Gulagu a totalitního režimu v SSSR v širším kontextu. Propojuje výzkumnou činnost, archeologický i archivní výzkum, použití nových IT technologií, vzdělávací metody a další pohledy z nejrůznějších oborů a disciplín.

Memorial Česká republika
Mezinárodní historicko-vzdělávací, dobročinná a lidskoprávní společnost Memorial je síť neziskových organizací zabývajících se studiem politických represí v SSSR a v současném Rusku. V roce 2016 byla založena česká pobočka. Zastřešující organizace Mezinárodní Memorial byla na konci roku 2021 zrušena ruskými soudy. V roce 2022 získal Memorial Nobelovu cenu míru.