Skip to main content

NESEHNUTÍ na Ukrajinu dál posílá zdravotnický materiál nebo finanční podporu

Tisková zpráva z 19. 05. 2022

Dodávky léků a ochranných pomůcek do míst bojů, evakuace žen a dětí z ohroženého etnika Krymských Tatarů nebo finanční podpora nezávislých novinářů a novinářek. To jsou jen některé z kroků, kterými od prvních dní ruské invaze NESEHNUTÍ pomáhá ukrajinské občanské společnosti.
I díky činnosti organizace mohou desítky občansky aktivních lidí dál pomáhat přímo v oblastech vojenského konfliktu, nebo uprchnout do bezpečí před válkou a represemi, které jim ze strany ruských okupačních vojsk hrozí.

S útěkem před válkou pomáhá NESEHNUTÍ Krymským Tatarům. Od začátku ruské invaze vypravila organizace tři evakuace, díky kterým se do bezpečí dostalo přes sto žen, dětí a starých lidí. Při jejich přípravě NESEHNUTÍ spolupracuje s neformálním krymskotatarským parlamentem Medžlis.[1] „Velkou část uprchlic vyhnala válka z domovů už podruhé. Kvůli dlouhodobým ruským represím musely totiž už v minulosti uprchnout z Krymu nebo Donbasu,” vysvětluje organizátor evakuací a člen NESEHNUTÍ Milan Štefanec. Kromě hromadných evakuací zajišťuje organizace pomoc s útěkem také jednotlivým občansky aktivním lidem a jejich rodinám.

Do Ukrajiny také nadále proudí materiální a finanční pomoc. Do těžce zkoušeného Mykolajivu dopravilo NESEHNUTÍ tři zásilky zdravotnického materiálu.[2] Nyní organizace připravuje dodávku tablet na čištění pitné vody, které je ve městě kritický nedostatek. Materiální pomoc v podobě léků, škrtidel nebo neprůstřelných vest obdržela už potřetí také organizace Flora. “Členové a členky této původem ekologické organizace ukázaly ohromnou odvahu, když tváří v tvář ruské invazi zůstaly v Kirovohradské oblasti a dále poskytují podporu civilistům a obráncům,” uvádí Pavla Hofmeisterová z NESEHNUTÍ.

NESEHNUTÍ na Ukrajině podporuje také nezávislou žurnalistiku. Organizace se podílí na provozu útočiště pro lidskoprávní organizace a novináře*ky ve Lvově. Mezi ně patří také Larisa Kalik, korespondentka pro nezávislé ukrajinské médium Graty a také list The Guardian.[3] Právě novinářům*kám z Graty už NESEHNUTÍ dopravilo také neprůstřelné vesty a satelitní telefony. Organizace navíc pomohla zprostředkovat terminály Starlink, které zajišťují stabilní přístup k internetu tam, kde ruští vojáci připojení přeruší. “Novináři a novinářky hrají klíčovou roli při zaznamenávání zvěrstev, která invazní vojska páchají. Jsou trnem v oku ruskému režimu, a proto je třeba je co nejvíce podporovat a chránit,” míní Hofmeisterová.

Dnes už je jasné, že ukrajinská společnost bude potřebovat dlouhodobou u a koncepční podporu. Doufáme, že ta úžasná vlna solidarity vydrží co nejdéle, a česká veřejnost nepřestane Ukrajině pomáhat,” uzavírá mluvčí NESEHNUTÍ Marek Hadrbolec. Podpořit záchranu ukrajinské občanské společnosti je nadále možné skrze sbírku na portálu Darujme.cz, kde lidé dosud přispěli více než milion tři sta tisíc korun.


NESEHNUTÍ podporuje rozvoj občanské společnosti v Ukrajině od roku 2014.  Organizace pomáhá tamním nezávislým médiím, které informují o politických represích nebo vynáší na světlo nejrůznější korupční kauzy. Spolupracuje také s ochránci lidských práv, kteří monitorují jejich porušování. Mezi partnerské organizace NESEHNUTÍ se dále řadí ukrajinské lokální spolky aktivních občanů*ek, které řeší ochranu životního prostředí, pomoc obětem domácího násilí, péči o sirotky nebo transparentnost veřejných zakázek.


Kontakty:

Pavla Hofmeisterová, Cesta iniciativy, NESEHNUTÍ, pavla@nesehnuti.cz
Marek Hadrbolec, koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ, marekh@nesehnuti.cz

Poznámky:
[1] https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1695466-rusove-na-krymu-zakazali-neformalni-parlament-tataru
[2] Děkovné video z Mykolajivu – https://youtu.be/FcLiTj-pGRw
[3] Články Larisy Kalik v The Guardian
‘Who will return my stolen life to me?’ The teenagers who fled Mariupol – https://www.theguardian.com/global-development/2022/apr/01/who-will-return-my-stolen-life-to-me-the-teenagers-who-fled-mariupol-ukraine?fbclid=IwAR3lbS1aFgfyazZUgIM-7N8qKWB4vUS0i5-oRHtosGgt_HQJ-ZmKlcRx5Ks
‘We didn’t really say goodbye’: families ripped apart by the war in Ukraine – https://www.theguardian.com/global-development/2022/mar/20/we-didnt-really-say-goodbye-families-ripped-apart-by-the-war-in-ukraine?CMP=Share_iOSApp_Other&fbclid=IwAR0i4_CR9EaBkpHMY_cAwltU8Wfr-sprOgmcEQjtnZLDoLOqQXQmuLkWaYo


NESEHNUTÍ je podpořeno v rámci projektu “Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – Third Trio EU Presidency Project”, který je financován Evropskou unií a realizován platformou CONCORD Sweden, národní platformou francouzských NNO pro mezinárodní solidaritu (Coordination SUD), Českým fórem pro rozvojovou spolupráci (FoRS) a Evropskou konfederací NNO pro humanitární pomoc a rozvoj (CONCORD). Obsah akce nevyjadřuje stanoviska donora a nezakládá zodpovědnost z jeho strany.

Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce ČR.

CS-Spolufinancovano-Evropskou-unii_POS
logo-FORS-cz_en_web_2017
version-web-EUPP_SecondTrio_Logo-2021-transparent
320368_121725_transition_lg_v2