Skip to main content

Tisková zpráva NESEHNUTÍ a sdružení Klidné Ivanovice ze dne 7. prosince 2011. Hypermarket BAUHAUS postavený v Brně-Ivanovicích se výrazně liší od schválené dokumentace. Vyplývá to ze znaleckého posudku, který dnes zveřejnilo sdružení Klidné Ivanovice a nevládní organizace NESEHNUTÍ. Stavební expert budovu zaměřil a porovnal s dokumentací. Vyšlo tak najevo, že stavebník při stavbě BAUHAUSu v rozporu se zákonem nedodržel územní rozhodnutí. Umožnil mu to autorizovaný inspektor, který svým certifikátem stavbu potajmu posvětil. Jedná se o další ze série nezákonností, které provázejí BAUHAUS již léta. Před pár týdny zase vyšlo najevo, že osvětlení kolem prodejny je vztyčeno bez jakéhokoliv povolení. Soud rozhoduje i o samotném certifikátu na stavbu. Do nezkolaudované stavby navezl BAHAUS zboží. I tento krok byl – jak potvrdila Policie ČR – nezákonný.

Podle zveřejněného znaleckého posudku nedodržel stavebník ivanovického BAUHAUSu územní rozhodnutí a upravil si půdorys stavby podle svých potřeb. Tento protizákonný krok mu umožnil také autorizovaný inspektor Milan Teigiser. Stavba tedy není způsobilá pro kolaudaci. Z děravého zákona, nedostatku respektu k českému právnímu pořádku, laxního dozoru úřadů a pošlapaných práv sousedů a sousedek uvařili inspektor Teigiser spolu s BAUHAUSem nový hypermarket. Zkolaudování stavby však brání usnesení soudu a nyní i fakt, že nedodrželi podmínky územního rozhodnutí,komentuje poslední objev Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

Nezákonný krok nebyl rozhodně první v řadě. Nedávno vyšlo najevo, že stavebník dokonce přikročil ke vztyčení venkovního osvětlení areálu. K tomuto osvětlení – na rozdíl od osvětlení silnice – ovšem neexistuje ani územní rozhodnutí, natož povolení stavět. Běžící územní řízení bylo totiž nedávno zastaveno.

Kromě nedodrženého územního rozhodnutí a načerno postaveného osvětlení existují i vážné pochyby o zákonnosti povolení celé stavby. Ta se může během pár týdnů ukázat jako nezákonná. Soud totiž přiznal odkladný účinek certifikátu nahrazujícímu stavební povolení, což fakticky znamená, že v současné chvíli neexistuje účinné povolení stavět. Soud následně bude zkoumat podezřelé okolnosti vydání certifikátu nahrazujícího stavební povolení na hypermarket vydaného autorizovaným inspektorem Milanem Teigiserem Stavebník s asistencí autorizovaného inspektora řeší stavbu v rozporu se zákonem. Občané Ivanovic můžou však jen přihlížet, protože před vydáním stavebního povolení na stavbu, tzv. certifikátu autorizovaného inspektora, nebyli osloveni jako účastníci řízení. V tomto stavebním povolení nebyly také vypořádány podmínky z územního rozhodnutí,“ Radim Blatný z občanského sdružení Klidné Ivanovice.

Ministerstvo pro místní rozvoj stále nezvládá krizovou situaci, kdy se po zemi rozmáhá nezákonná výstavba s pokoutně vydanými certifikáty.Na ministerstvu leží již více než dva roky několik desítek stížnosti občanů, občanek i obcí na práci autorizovaných inspektorů. Ministr Jankovský a náměstek Kalous musí vyřešit neudržitelnou situaci s divokým vydáváním stavebních certifikátů v České republice. Musí zbavit autorizace inspektory, kteří podvádějí a také urychleně změnit zákon, který jim to zatím umožňuje,“upozorňuje na souvislosti ivanovického případu Koželouh.

BAUHAUS má ve finále představovat areál o rozloze čtyř hektarů, do něhož má denně přijet 1 500 osobních a desítky těžkých nákladních vozidel. Proti výstavbě se v již v roce 2006 postavilo 73 % dotazovaných obyvatel a obyvatelek v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

 

Více informací: mluvčí sdružení Klidné Ivanovice (info@klidneivanovice.com) – 777 794 801; Jiří Koželouh (NESEHNUTÍ) – 723 559 495.