Zveme vás na besedu s představiteli European Network Against Arms Trade (ENAAT), v níž jsou sdruženy organizace, které se zabývají monitoringem obchodu se zbraněmi.
15. 5. od 18.00 v PRAHA v Brně ‒ Husova 18a
V současnosti jsme svědky posunu veřejného mínění v otázce zbrojení — od úspor výdajů na armádu směrem k podpoře zbrojení ve velkém. Nejnovější trendy ve zbrojařském průmyslu podle databáze organizaceSIPRI ukazují, že se více zbrojí v zemích probíhajícího konfliktu, nebo tam, kde jsou ohrožována lidská práva. Je ale zvyšování zbrojení správnou odpovědí na krizi na Blízkém východě a na Ukrajině? Je možná bezpečná Evropa bez navyšování výdajů na zbrojení? Skutečně vede zbrojení k většímu míru a zajištění bezpečnosti ve světě?
ENAAT sdružuje skupiny a jednotlivce, kteří v obchodu se zbraněmi vidí hrozbu pro mír, bezpečnost a rozvoj. Aktivity jednotlivých iniciativ se zaměřují na kampaně směřující ke striktnější kontrole exportu vojenského materiálu a ke snižování financování obchodu ze zbraněmi z veřejných prostředků. Díky volné struktuře sítě naplňuje každý člen cíle ENAAT dle vlastního uvážení v místních podmínkách.
ZDE událost na FB.
Diskuze v angličtině bude tlumočena do češtiny.
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno