Skip to main content

Od klimatického Barcampu NESEHNUTÍ na téma „lokální klimatická řešení pro střední a východní Evropu“ už sice uplynulo několik měsíců, pořád ale nemohu lidem kolem sebe přestat říkat, jak skvělé to bylo

Tým NESEHNUTÍ se o účastnictvo skvěle staral – péči jsem cítili na každém kroku, a ještě před začátkem jsme emailem dostali všechny detaily a program – dvakrát. To je skvělé.

Hned po úvodním proslovu a několika malých seznamovacích hrách jsem si říkala, že pro NESEHNUTÍ pracují skvělí lidé. O den později už jsem byla přesvědčená, že chci být jako vy: chci uspořádat svůj vlastní Barcamp, chci propojovat lidi.

Užila jsem si všechny workshopy, debaty, přednášky a hry, kterých jsem se zůčastnila. Vždy to bylo po boku milých a inspirativních lidí, se kterými se příjemně komunikovalo. Skvělé bylo také místo, kde se Barcamp odehrával, jeho atmosféra i výborné veganské jídlo. Cítila jsem se jako na prázdninách – v pohodlí a uprostřed krásné přírody.

Co jsem si odnesla ze samotného programu?

  • Skvělá Ilinca Modringa mě se svou hrou „Keep Cool“ a všemi účastnicemi*íky naučila, že silnější by měli nést více zodpovědnosti za své činy a pomáhat slabším překonat přírodní katastrofy.
  • Výborný Martin Zelinka mě svou přednáškou “Média a environmentální témata. Proč je to nezajímá?” inspiroval k přehodnocení vlastního chování, vnímání přátelství a vyhýbání se zbytečným zápasům.
  • Okouzlující Jan Rovenský ve své přednášce “Jak jsme (málem) vyhráli boj s uhlím v České republice” představil možnosti využití různých (radikálních i poklidných) strategií v cestě za svým cílem. Zaujalo mě především prohlášení “Miř co nejvýš to jde a buď tak radikální, jak jen to je možné. Vláda se s tebou pak bude chtít dohodnout, aby tě uklidnila.”
  • Anežka Berkmanová a Robert Vlček hovořili na téma “Jak vytvořit hnutí. Lekce ze vzniku občanské organizace Limity jsme my”. Bavila mě interaktivnost přednášky a naučila jsem se, jak se starat o vlastní tým, jak efektivně pracovat a předejít vyhoření. Nové znalosti jsem brzy po návratu domů využila při teambuildingu.
  • Podmanivá Zuzana Fialová nás zabavila interaktivní hrou “Jak se nehádat o klimatické změně. Beze strachu, s respektem a efektivně.” Zuzana je skvělá, inteligentní a inspirativní žena. Hru jsem si moc užila a díky ní chápu, že je třeba brát v úvahu všechny aspekty boje za životní prostředí a práva zvířat. Vše je důležité – nic by nemělo zůstat pozadu.
  • Inspirativní Tomasz Terlecki přednášel na téma “Obnovitelné zdroje při rekonstrukci Ukrajiny” a já si z jeho bloku odnesla myšlenku, že tu vždy je nějaká udržitelnější, zelenější a lepší cesta, jak pomoci lidem ve válce. A Tomasz nám některé z těchto cest ukázal.
  • Půvabná Iryna Ponedelnik ukázala, “Jak kombinovat vášeň pro životní prostředí se sílou technologií.” Doporučení od Iryny jsem už také použila při práci se svým týmem. Jsou zábavná, nápomocná a inspirující.
  • Skvělý Martin Hyťha hovořil na téma “Změna mindsetu nebo systému?” Ukázal, že pozitivní změny je třeba zavádět tak, aby byly pro lidi tou nejdosažitelnější možností. Většina lidí se pak změnám přizpůsobí. I tento postřeh jsem použila při své práci. V praktické rovině to ilustrovalo například také stravování na Barcampu – veškeré jídlo tu bylo veganské, a tak se i nevegani na chvíli stali lidmi, kteří se stravují rostlině.

Jsem moc ráda, že jsem měla příležitost do programu Barcampu přispět se svou terapií uměním. Moc se mi líbil feedback od účastnic*íků a jejich zájem o mou práci. Už nyní přemýšlím, jaký Barcamp uspořádám já… bude se týkat zvířat, zemědělství a veganství.

Z Barcampu NESEHNUTÍ jsem si odnesla spoustu nových znalostí, které využiji nejen pro naše budoucí kampaně. A za to děkuji NESEHNUTÍ.

My naopak děkujeme Nině, účastnici Barcampu z ukrajinského Ternopilu, za pozitivní zpětnou vazbu.

Barcamp Climate Barcamp – Explore local climate solutions for Central and Eastern Europe se konal ve druhé polovině března v jižním Polsku a zúčastnilo se ho přes sedmdesát aktivních lidí z Česka, Ukrajiny, Polska, Slovenska, Bělarusi, Moldavska a Maďarska. Hlavním tématem několikadenní události bylo sdílení know-how na proklimatická řešení, za která se mohou jednotlivci sami zasazovat ve svých regionech a městech.