Skip to main content

Pod petici, která apeluje na představitele a představitelky města Brna, aby usilovali o  rozvoj husté a pestré sítě menších obchodů a omezili další expanzi velkých nákupních center se k dnešnímu dni podepsalo již více než 1 200 osob z řad veřejnosti. Mezi podporovateli kampaně se nachází i řada významných brněnských osobností (Vladimír Morávek, Hana Librová, Antonín Přidal, Václav Čermák ad.). Sdružení NESEHNUTÍ dále pokračuje ve sběru podpisů pod petici v ulicích města.

NESEHNUTÍ zahájilo před dvěma měsíci sběr podpisů pod petici kampaně BRNO V AKCI. Prostřednictvím informačních stánků a webových stránek BRNO.HYPER.CZ shromažďuje hlasy pod petici, která zástupce a zástupkyně města Brna vyzývá k přijetí takových pravidel, která podpoří malé a střední obchody před stavbou nových super a hypermarketů. „Pozitivní přijetí naší petice nás příjemně překvapilo. Kampaň dobře rezonuje s míněním veřejnosti, že v Brně je hypermarektů přespříliš a podpisů pod petici tak rychle přibývá. Lidem v Brně nechybí obří nákupní centra, ale malé obchody v docházkové vzdálenosti,“ pochvaluje si dosavadní průběh kampaně Lukáš Lyerz NESEHNUTÍ.

„Často se s podpisujícími nad peticí zapovídáme. Lidé si stěžují na to, jak z města mizí malé obchody s potravinami, jak to mají za nákupem daleko, na kvalitu zboží v super a hypermarketech. Potvrzují tak to, co dokazují i výzkumy, které v Brně byly realizovány.“ přibližuje atmosféru informačních stánků ve městě koordinátorka kampaně BRNO V AKCI Hana Chalupská. Průzkum maloobchodní sítě v městě Brně zpracovaný Masarykovou univerzitou zjistil, že v letech 2006 – 2009 zmizelo z Brna téměř 500 prodejen.

Petici mohou občané i obyvatelé Brna podepsat každé úterý odpoledne na křižovatce ulice Masarykova a Františkánská v Brně, nebo kdykoliv prostřednictvím webových stránek www.hyper.brno.cz . Trvale je petice k podpisu také na několika místech v Brně, např. v Ekologické poradně Veronica na Panské ulici 9, v arménském obchůdku na rohu ulic Rudišova a Havlíčkova, v čistírně na Lerchové ad.

SSběr podpisů pod petici potrvá po celé léto. NESEHNUTÍ pak předá návrh pravidel spolu s peticí vrcholným představitelům/kám města a členům/kám brněnského zastupitelstva. Pravidla pro regulaci výstavby velkých nákupních center v Brně chce sdružení NESEHNUTÍ vnést jak do diskusí o změnách stávajícího územního plánu Brna, tak do příprav nového územní plánu města, který má být ve třech variantách konceptu zveřejněn pravděpodobně na přelomu roku 2010/2011.

Více informací:
Hana Chalupská 7731 181 990 hana(@)nesehnuti.cz